Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[10:06] Ekonomik destek istedi -- [10:01] Sezon öncesi stress attı -- [09:57] Millet Bahçesi mi, Okul mu? -- [09:48] VALİLİK AÇIKLADI -- [18:14] İLACI YAZILMAYINCA İNTİHARA KALKIŞTI -- [17:48] Enerji hammadde fabrikası olacak -- [17:43] Düzenli aralıklarla duraklar temizleniyor -- [17:28] Fabrikada 200 kişi çalışıyor -- [17:24] Mecliste kat adedi tartışması -- [10:06] Çanakkale Savaşları Mobil Müzesi Yola Çıkıyor --
Röportajlar
YÜZLERCE YÜZ GÜLDÜRDÜLER

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever bu hafta Düzce İhtiyaç Sahiplerine Yardım Derneği’nin misafiri oldu. Dernek Başkanı Fatma Demir, Derneğin kuruluşu ve yürüttükleri çalışmalar ile ilgili bilgileri Atasever ile paylaştı.

13.01.2020
0 bekleyen yorum
3 onaylı yorum
YÜZLERCE YÜZ GÜLDÜRDÜLER

Düzce’de yaşayan 5 kadın sosyal medya üzerinden başlattıkları yardım kampanyalarını büyüterek “Düzce İhtiyaç Sahiplerine Yardım Derneği”ni kurdular. Demir, Yazarımız İlhami Atasever’e derneğin faaliyetlerini anlattı.  İlk olarak sosyal medya üzerinden küçük çaplı hayır işleri ile bu faaliyetlere başladıklarını söyleyen Demir, “Derneğimizin kurucularından Betül Aydın’ın sosyal medya üzerinden kurduğu dernek hızla büyüyünce 5 bayan bir araya gelerek Dernek kurmaya karar verdik. Mazlum ve mağdur durumda olan bireylerin, dini, dili ırkına bakmaksızın acil ihtiyaçlarını hayırseverlerin  ve üyelerimizin desteği ile gidermeye çalışıyoruz. Bölgemizde yaşayan ihtiyaç sahipleri ile yardımseverleri bir araya getirmek, yardımları aracısız olarak doğrudan ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için çabalıyoruz” dedi.

Fatma Demir kimdir?

09 Mart 1985 Trabzon doğumluyum. Lise mezunuyum. İstanbul’da yaşadım. Muhasebecilik işi ile ilgileniyordum. Evlilik nedeniyle işimi bıraktım, Düzce’ye geldim. Ev hanımıyım, 2 çocuk annesiyim.

ÖNCE SOSYAL MEDYADAN BAŞLADILAR

“Düzce İhtiyaç Sahiplerine Yardım Derneği” ne demek, böyle bir isim adı altında dernek kurmak aklınıza nereden geldi, sizi böyle bir dernek kurmaya iten sebep neydi, derneğinizin kısaca amacını veya özgeçmişini anlatır mısınız?

Benim yardım ve cemiyet işine giriş serüvenim; Sosyal medyada yardımları organize eden bir sayfaya üye olmam ile başladı. Sayfanın kurucusu Betül Aydın hanımla tanıştım. Sayfada gönüllü olarak yardım organizasyonlarında bulunduk. Önce küçük çaplı hayır işleri ile başladık. İhtiyaç sahipleri ile hayırseverleri buluşturduk. Haftalık 1-2 olan yardımlar, haftalık 3’ü, 5’i bulmaya başladı. Sayfa büyüdükçe yapılan bu işleri resmi bir yapıya kavuşması için Gülbeyaz Yıldırım, Seçil Garip, Betül Aydın ve Gülcan Çemenç ile birlikte 5 bayan olarak dernek kurmaya karar verdik.

Derneğimizin amacını; Felaket veya savaş nedeniyle veya sebep ne olursa olsun mazlum ve mağdur durumda olan dini, dili, ırkına bakılmaksızın, insan olan herkese acil ihtiyaçlarını karşılamak, ihtiyaç duyulan her türlü gıda ve barınma amaçlı yiyecek, giyecek, battaniye ve çadır gibi geçici barınma imkanlarını oluşturma, mağdurları, yakınları veya hayırsever vatandaşların yanlarına yerleştirmek. Dernek, başta öksüz ve yetimler olmak üzere, kimsesiz, dul, yaşlı, engelli ve sokak çocukları veya sokakta yaşamak zorunda kalan her türlü insanın ihtiyaçlarını karşılamak, sağlıkları ile ilgilenmek vb. benzer durumlarda toplumun en alt katmanlarında yaşamak zorunda kalan mağdur insanların elinden tutma, onları tekrar hayata bağlama amacıyla kurulmuştur. Kısaca söylemek gerekirse; Bölgemizde yaşayan ihtiyaç sahipleri ile yardımseverleri bir araya getirmek, yardımları aracısız olarak doğrudan ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak şeklinde açıklayabilirim.

DERNEĞİN TEK ŞUBESİ DÜZCE’DE

“Düzce İhtiyaç Sahiplerine Yardım Derneği” Türkiye’de bir tane mi veya bağlı bulunduğunuz genel merkeziniz var mı? İletişim adresiniz nedir?

Dernek merkezimiz Düzce’dedir ve Düzce’de faaliyet göstermektedir. Herhangi bir şubesi veya bağlı olduğu bir üst kuruluşu yoktur.

Adresimiz: Kültür Mahallesi, Candar Sokak, Dışkapı Numarası: 4 - Düzce/Merkez. Email Adresi: yardim81@hotmail.com - Telefon numarası: 0554 360 1878’dir.

SUÇA KARIŞMAMIŞ GÜVENİLİR KİŞİLERİ DERNEĞİMİZE ALIYORUZ

Derneğinizin yaptığı faaliyetlere katılmak isteyen bir kişi nasıl hareket etmesi lazım. Size üye olmak isteyen herkesi üye yapıyor musunuz? Derneğinize üye olmak için aranan belli şartlar ve istenen belgeler var mı? Burada görev yapan arkadaşlar ücret alıyor mu? Üye aidatları ve gelen bağışları nerelerde kullanıyorsunuz?

Derneğimizin faaliyetlerine katılmak isteyenler genel ahlak kurallarına riayet eden, topluma iyi örnek olan, suça karışmamış, güvenilir kişiler olmalıdır. Bu özelliklere sahip olan herkes derneğimize üye olabilir. Üye olmak için kimlik fotokopisi, üyelik formu ve yıllık 20 tl. aidat ile kayıt yapıyoruz. Derneğimizin tüm yönetici ve üyeleri gönüllülerden oluşmakta olup hiç kimse ücret almamaktadır. Aidat gelirlerimizi ve bağışlarımızı tüzükte yazılı amaçlar doğrultusunda ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak yardımlarda kullanıyoruz.

DİĞER DERNEKLER İLE İRTİBAT HALİNDEYİZ

Sizin haricinizde yardım yapan başka dernekler de var mı, onlarla irtibatınız nedir? Mükerrer yardımların önüne nasıl geçiyorsunuz?

Bizim haricimizdeki derneklerle birlikteliğimiz tabi ki oluyor, kendi aramızda zaman zaman toplanıyoruz, sahada karşılaşılan sorunları tartışıyoruz, birbirimizin bilgilerini paylaşıyoruz. Yardıma muhtaçların listesi ve adresleri genel olarak belli, vatandaşlardan bir talep gelince önce kendi aramızda durum sorgulaması yapıyoruz. Genel bir kanaat sahibi olmak için, saha ile ilgili birbirimizin bilgilerini ve tecrübelerini paylaşıyoruz. Yardım almayı, avantadan geçinmeyi iş edinmiş insanlar var. Bu insanları, gerçek ihtiyaç sahibi mağdurları bu şekilde ayırmış oluyoruz. Düzce Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı ve Sosyal hizmetlerden ihtiyaçlılar hakkında da bilgi alıyoruz. Ayrıca içinde Sosyal Yardımlaşma Vakfının ve yardım derneklerinin bulunduğu Whatsapp grubumuz var. Buradan da ihtiyaç sahibi olanların varlık durumunu, yapılan yardımlar ve mükerrer yardımların önüne geçebilmek için sorgulatıyoruz.

DERNEK MERKEZİMİZİ DE HAYIRSEVER TAHSİS ETTİ

Dernek olarak kullandığınız yere (Kira, elektrik, su, ısıtma, iletişim vb.) ödediğiniz herhangi bir ücret var mı? Varsa bu masrafları nasıl karşılıyorsunuz?

Bu tür masraflarımız yok. Çünkü dernek merkezimiz bir hayırsever tarafından tahsis edilmiş olduğu için kira, elektrik, su faturası ödemiyoruz.

ÜYELERİMİZ BİZİM HERŞEYİMİZ

Dernek üyeleriniz size nasıl yardımcı oluyorlar?

Derneğimiz kanalıyla “Düzce ihtiyaç sahiplerine yardım derneği ihtiyaçlı tespit formu” geliştirdik. Dernek üyelerimiz ihtiyaç sahibi olanların tespitlerinde ve geliştirdiğimiz formların ihtiyaç sahiplerince doldurulmasında yardımcı oluyorlar. Aynı zamanda onlar bizim fakiri, garip-gurebayı gözeten, sahada gören gözümüz, işiten kulağımız, iş yapan elimiz, onlar bizim bağışçımız, her şeyimiz.

“EN ÇOK İHTİYAÇ DUYDUKLARINDA YANLARINDAYIZ”

Yardıma muhtaç kişileri siz mi arayıp buluyorsunuz, yoksa kendileri mi gelip sizi buluyorlar? Yardıma muhtaç kişilere ne tür yardımlarda bulunuyorsunuz? Para, eşya, gıda vb.

Genel olarak ihtiyaç sahibi olan kişiler bize bir şekilde ulaşıyorlar. Bazen de ihtiyaç sahiplerinin çevresindeki insanlar bize ihtiyaçlıyı bildiriyorlar. Bazen üyelerimiz buluyor, bazen de yaptığımız yardımları görüp bizzat telefonda ya da sosyal medyadan ulaşıyorlar. Ondan sonra araştırma aşamasına geçiyoruz.

Örneğin; ev eşyası, kira yardımı, gıda ihtiyacı, bazen birikmiş elektrik faturası, bazen de borcundan dolayı kapatılmış doğalgaz faturası, aylarca ödenememiş su faturalarının ödenmesi gibi yardımlarda bulunuyoruz. Toplumun temel yapı taşı olan ailemizin en zor zamanında, sebebi ne olursa olsun, düştüğü yerden tutup kaldırma onu tekrar hayata bağlama, hayata kaldığı yerden devam etmesini sağlamaktır amacımız. Bu kişiler müflis tüccar, fukara, hasta, kimsesiz yaşlı, engelli, göçmen, bazen yetim, bazen de öksüz kişiler olabilir  Maalesef bu tür vakalar var ve her an, herkesin başına gelebilir. Mağdurun en çok ihtiyaç duyduğu anda el atmaya ve el vermeye çalışıyoruz.

YARDIM ÖNCELİĞİMİZ YETİM VE SAĞLIK SORUNU OLANLAR

Derneğiniz hangi tarihte kuruldu? Toplam kaç üyeniz var? Üye olmadığı halde gönüllü olarak size yardım eden oluyor mu veya size nasıl yardımcı oluyor.

Derneğimiz 27.09.2018 tarihinde kuruldu. Halen kayıtlı 18 üyemiz bulunmaktadır. Üye olmadığı halde gönüllü olarak yardım faaliyetlerinde bulunan gönüllülerimiz vardır.

Yaptığınız faaliyetleri anlatır mısınız? Yardım önceliğiniz kimler oluyor?

İhtiyaç sahibi olanların adresinde ihtiyaçlıların, gerçek ihtiyaçlı olup olmadığını yukarıda da bahsettiğimiz şekilde tespitini yapıyoruz. Yardım önceliğimiz çoğunlukla yetimler, sağlık sorunu nedeni ile çalışamayan ailelerdir.

NAKLİYEYİ BAZEN FİRMALAR YARDIMCI OLUYOR, BAZEN DERNEK KARŞILIYOR

Topladığınız yardımlardan hacmi büyük, taşıması zor olan eşyaların taşınması işini nasıl bir yol izliyorsunuz? Bu konuda size yardımcı olunuyor mu? Valilik bu konuda size yardımcı oluyor mu? Masraflarını nasıl karşılıyorsunuz?

Eşya taşımada genel olarak bir firma bize ücretsiz olarak araç ve personel tahsis ediyor. Bazen de nakliye aracı kiralayarak taşıma yapıyoruz. Gerektiğinde nakliye ücretini dernek hesabından ödüyoruz. Ancak nakliye konusunda Valimizin yetkili kişilere, yardımların nakli ile ilgili araç tahsisi yapılması talimatı verdiğini biliyoruz.

YÜZLERDEKİ MUTLULUK BİZİ DE MUTLU EDİYOR

Yaptığınız yardım faaliyetleri içinde sizi üzen veya duygulandıran sevindiren durumlar oluyor mu? Varsa birkaç anekdot anlatır mısınız?

Bazı ailelere gittiğimizde evin hanımı ve çocuklarının gerçekten çok zor durumda ve ihtiyaçlı olduklarını görüyoruz. Böyle bir ailede baba çalışabilecek durumda olduğu halde duyarsız ve vurdumduymaz oluşu ve keyfi olarak çalışmaması nedeniyle ikilemde kalıyoruz. Bir taraftan mağdur edilmiş muhtaç çocuklar ve anne, diğer tarafta duyarsız baba. Bu durum bizi çok üzüyor. Çocuklara yönelik çalışmalar yaptığımızda; Örneğin; Çocuklara ve evin hanımına bayramlık, kırtasiye vb. yardımları yaptığımızda ailenin ve çocukların yüzlerindeki o mutluluk bizi çok duygulandırıyor ve mutlu ediyor.

Derneğinize yardım etmek isteyen bir vatandaşın yatırabileceği bir banka hesap numaranız var mı? Verebilir misiniz?

Tabi ki var. Hesabın adı: “Düzce İhtiyaç Sahiplerine Yardım Derneği” Banka adı: Kuveyttürk Düzce Meydan Şubesi-Hesap Numarası: 95346299 - İBAN NUMARASI: - TR 1700 205 0000 9534 6299 0000 1’dir.

 

İHTİYAÇ SAHİPLERİNİ İFŞA ETMİYORUZ

İhtiyaç sahibi olanlara hangi yollarla ulaşıyorsunuz, kendinizi onlara nasıl duyuruyorsunuz?

Sosyal medya üzerinden ihtiyaç sahibi olan kişileri ifşa etmeden ihtiyaçlarını yazıp yardımseverlere duyuruyoruz

TOPLAM, 11 BİN’İN ÜZERİNDE TAKİPÇİMİZ VAR

Sosyal medyada kaç takipçiniz var?

Facebookta 5.000, (beşbin), instagramda 6.371 (Altıbin üçyüz yetmiş bir) takipçimiz bulunmaktadır.

Yaptığınız yardımlarla ilgili kime ne yardımı yaptığınız ile ilgili kayıt tutuyor musunuz? Mesela;

YÜZLERCE KİŞİYE YARDIMDA BULUNULDU

Bugüne kadar kaç aileye ne tür yardımlarda bulundunuz?

Yardımseverlerimizin yaptığı tüm yardımlar için ayni ve nakdi yardım makbuzları düzenliyoruz. Gelen tüm yardımların ihtiyaçlıya teslimi sırasında eşyalar için ayni gider, nakit için de nakdi gider makbuzu düzenliyoruz. Tüm ihtiyaçlı bilgileri bağışlar ve yapılan yardımların tamamı kayıt altında tutulup arşivlenmektedir.

Mesela; 26 aileye 11.5 ton kömür, 66 aileye 10 bin tl’lik alışveriş çeki, 250 kişiye 62.500 tl’lik ilaç yardımı, 35 aileye elektrik, su, doğalgaz faturası (175 adet), 300 aileye 300 adet Ramazan kolisi, 148 çocuğa 22.200 tl. tutarında bayramlık, 120 kişiye 120 poşet kurban eti payı, 56 aileye 56 poşet adak eti, 60 aileye (60 çocuğa) kırtasiye malzemesi, 290 aileye depodan verilen yardım. 320 haneye-1270 kişiye çocuk/yetişkin kişiye giyim yardımı, 50 aileye 47.055 tl. tutarında nakit yardımı, 6 haneye 15 adet kira yardımı yaptık.

YARDIMLAR DÜZCE İLE SINIRLI DEĞİL

Başka ne tür faaliyetleriniz oluyor?

Mesela; Çilimli Belediyesi Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan gelen işçilerin çocukları için Çilimli ilçesinde bulunan anaokullarının açılmasını sağladı. Ücretini devletin ödediği ilgili öğretmenlerin okula gelmesini sağladı. O çocukları sabah akşam taşıma usulü ile okula getirip götürdü. Biz de eğitim alan o çocukları giyindirerek eğitim yardımı yaptık.

Yurt dışında yaptığınız veya yapmayı düşündüğünüz faaliyetleriniz var mı? Mesela Suriye, Afganistan, Somali, Filistin, Arakan vb. ülkeler. Bunlardan da bahseder misiniz?

Suriye sınırında mültecilerin bulunduğu kamp alanlarına 6 büyük çuval (Harar) dolusu giyim yardımı yapılmasını sağladık. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan ilimize fındık toplamaya gelen işçilere giyim yardımı yapılmasını sağladık. Gelecekteki projelerimizin arasında Afrika’da su sıkıntısı çeken ülkelerin insanlarına su kuyusu açtırmak gibi hedeflerimiz bulunmaktadır.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim. Son olarak söylemek istedikleriniz var mı?

Bu röportaj sebebi ile bizleri ziyaret ettiniz. “Düzce İhtiyaç Sahiplerine Yardım Derneğinin” çalışmalarının halka anlatılması için bizlere fırsat verdiniz. Bu nedenle öncelikle çalışmalarımızda bizlere çok yardımcı olan, bizlere destek veren başta “İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Sayın Yunus Karaman” bey’e, çalışmalarımızın kamuya tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine, emeği geçen herkese şahsım ve tüm dernek üyesi arkadaşlarım adına teşekkürlerimi arz ederim.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
3 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%63,64

Arzu torun

27.04.2020 - 22:05:39

İhtiyaç sahiplerini sevindirmeniz çok güzel bu mübarek ramazan ayında virüsten dolayı işlerine ara verenler var benim eşimde virüs nedeni ile iş yerine ara verildi ve bir buçuk aydır çalışamıyor bizim gibi olan insanlarda yardım edebilirmisiniz
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

Sümeyra ışık

4.04.2020 - 19:06:30

Güzel bi yardım keşke banada yardım etseniz aynı durumda benim leşke banada denk gelse
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,99

Veysel Bağcı

14.01.2020 - 07:11:07

İlhami beye, bu tip haber ve roportajlarindan dolayı tebrik ederim. Diğer konu, sayın cumhur baskaninin dedigi gibide, yer yuzundeki müslümanlar zekatlarini verseler, dunyada fakir kalmaz. Biz müslümanlar, zekat, infak, öşur, sadakalarimizi vs. Dinimizin emrettiği sekilde versek yeter. Şöyleki, zekat kime verilir, tabiki oncelik en yakinlarina, bu dalga dalga , halka halka yayilir, zekat birdaha ihtiyaci olmayacak sekilde ihtiyac sahibineki , bakmakla yukumlu olmadigin kisilere yakin akrabalara verilir. İmkani olan ilk once bakmakla yukumlu olduklarinin, eş ve cocuklarinin, anne ve babasinin, kiz kardesleri ve diğerleri seklinde ihtiyaclarini giderir. Artanlardan daha uzaklara ki, komsusundan baslar infak eder. Bitmeyen hazine infak, bitmeyen ihtiyacda dunya hirsi ve arzusudur.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR