Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[16:39] 700 Kilometre Pedal Çevirecekler -- [15:35] Başkan Yavuz Eğitime Önem Veriyor -- [15:12] Gündoğdu'nun Geleceği Parlak -- [14:48] ŞEHİR MERKEZİNDE BACA YANGINI -- [14:20] Hedef Milli Sporcu Sayısını İkiye Katlamak -- [13:42] KOLOĞLU: BU İŞ MUTLAKA OLACAK -- [13:37] ÇÖPTEN YAKIT ÜRETİLECEK -- [12:43] Madalyaları Topladılar -- [12:19] Rektör Çakar, 3 Ayları Tebrik Etti -- [10:26] Üniversiteli Gençler Çanakkale’de --
Röportajlar
Öncelik İnsan Sağlığı

Gazetemiz köşe yazarı İlhami Atasever bu hafta Düzpaş Gıda A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Kurt’un misafiri oldu. 1997 yılında 115 ortak ile Aydınpınar Caddesinde faaliyete Başlayan Düzpaş, bugün 11 Şubede 190 çalışan ile hizmet veriyor.

3.02.2020
8610 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Öncelik İnsan Sağlığı

Gazetemiz Köşe Yazarı İlhami Atasever bu hafta ”Düzpaş Gıda Konf. Ay. Tur. Sağ. Mat. Kuy. Or. Ür. Paz. San. Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Kurt” ile röportaj gerçekleştirdi. Kurt, şirketin kuruluşundan bu zamana kadarki süreci anlattı. Bundan 23 yıl önce Aydınpınar caddesinde 115 ortak ile kurulan Düzpaş, bugün 8 Bin çeşit ürün yelpazesi 7’si Düzce merkezde 11 şubesi ile hizmet veriyor.

Bugüne kadar faizli kredi kullanmadıklarının altını çizen Kurt; “Düzpaş olarak kuruluş amacımız insanların değerlendiremediği ya da değerlendirmek için bankalara faizli hesaba yatırmak zorunda kaldığı birikimlerini helal olan kar/zarar ortaklığı şeklinde ticari alanda değerlendirmek üzere kurulmuştur. Bundan dolayı bugüne kadar faizli kredi kullanmadık” dedi. Rekabete açık bir firma olduklarını söyleyen Kurt; “Düzce’de sektörümüzde özellikle discound (Indirim-Iskonto) diye bilinen hemen hemen her sokakta olan market zincirleri sadece bizi değil bütün sektörü olumsuz olarak etkilemektedir. Çünkü çok kontrolsüz bir şekilde kâr zarar gözetmeksizin rakiplerinden daha fazla şube açma yarışında oldukları için açıyorlar. Bu şekilde çoğalmaları hem bakkal ve marketleri, hem de sektördeki istihdamı olumsuz yönde etkiliyor” dedi.

“Kendinizi tanıtır mısınız?”

Düzpaş A.Ş ’nin Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Kurt: 1968 yılında Düzce’de doğdum. Atatürk İlkokulu ve İmam Hatip Lisesi okullarında okudum. Ayakkabı ve market işleri yaptım. Evli ve 5 çocuk babasıyım.

“Düzpaş Gıda Konf. Ay. Tur. Sağ. Mat. Kuy. Or. Ür. Paz. San. Tic. A.Ş.’nin” açılımı nedir?

Düzpaş Gıda Konfeksiyon, Ayakkabı, Turizm, Sağlık, Matbaacılık, Kuyumculuk, Orman Ürünleri, Pazarlama, Sanayi, Ticaret A.Ş.’dir.

İLK ŞUBE AYDINPINAR CADDESİ’NDE

“Düzpaş’ın” kuruluş hikâyesini kısaca anlatır mısınız? Kaç ortağınız var? Hissesini satmak isteyen olursa diğer hissedarlar tarafından mı alınır, yoksa dışarıdan hisse almak isteyen olursa alabilir mi? Bir hissedar parası varsa istediği kadar hisse satın alabilir mi?

Düzpaş 1997 yılında 115 ortakla kuruldu. İlk olarak Aydınpınar Caddesinde bir market ve bir radyo (Hilal FM) satın alarak iş yapmaya başladık. Hisselerini satmak isteyenler şirkete satabiliyorlar. Böylelikle bütün hissedarlar satın almış oluyorlar. Aynı isimde en fazla %10 hisseye sahip olabiliyorsunuz. Dışarıdan hisse alımını yatırım yapıldığında yapabiliyoruz.

HİÇ FAİZLİ KREDİ KULLANILMADI

Düzpaş kuruluş anında veya daha sonraki dönemlerde banka kredisi kullandı mı? Düzce’de hangi tarihten itibaren hizmet vermeye başladınız? Marketçiliğin haricinde başka ne tür hizmetler veriyorsunuz? Düzpaş olarak kaç kalem veya kaç çeşit mal satıyorsunuz dersem buna cevabınız ne olur?

Düzpaş olarak kuruluş amacımız insanların değerlendiremediği ya da değerlendirmek için bankalara faizli hesaba yatırmak zorunda kaldığı birikimlerini helal olan kar/zarar ortaklığı şeklinde ticari alanda değerlendirmek üzere kurulmuştur. Bundan dolayı bugüne kadar faizli kredi kullanmadık.

Düzce’de Mart 1997’den itibaren hizmet vermeye başladık. Marketçiliğin dışında İpragaz bölge bayiliğimiz, ithal kömür satışı yaptığımız bir iş yerimiz vardır. Düzpaş olarak yaklaşık 8000 (Sekizbin) çeşit ürün satıyoruz.

REKABETE AÇIK FİRMAYIZ

Merkez ilçede ve merkez ilçenin dışında nerelerde hizmet veriyorsunuz? Düzce’de çok sayıda market var. Marketlerin çok oluşunun size bir zararı oluyor mu?

Merkez ilçede 7 şube, kalıcı konutlarda bir, Akçakoca’da bir, Kaynaşlı’ da bir, Gölyaka’da bir olmak üzere toplamda 11 şubede hizmet veriyoruz.

Düzpaş olarak rekabete açık bir firmayız. Düzce’de sektörümüzde özellikle discound (Indirim-Iskonto) diye bilinen hemen hemen her sokakta olan market zincirleri sadece bizi değil bütün sektörü olumsuz olarak etkilemektedir. Çünkü çok kontrolsüz bir şekilde kâr zarar gözetmeksizin rakiplerinden daha fazla şube açma yarışında oldukları için açıyorlar. Bu şekilde çoğalmaları hem bakkal ve marketleri, hem de sektördeki istihdamı olumsuz yönde etkiliyor. Örnek vermek gerekirse ortalama 400 metrekare discoundlarda 3 işçi çalıştırılıyor. Bizim gibi marketlerde 12-13 kişi çalıştırılıyor!

TÜM ÇALIŞANLARIMIZ SİGORTALI

Mağazalarınızda çalıştırdığınız kişilerde aradığınız özel şartlar var mı? Tahsil durumu, erkek-bayan ayrımı vb. gibi? Çalıştırdığınız kişiler sigortalı mıdır?

Mağazalarımızda çalıştırdığımız kişilerde manav, et ürünleri (Kıyma, kuşbaşı, salam, sucuk) peynir, zeytin vb. maddelerinin satış reyonunda çalışabilecek yetenek ve ustalık isteyen branşlarda tecrübe arıyoruz. Diğer çalışma alanlarında (erkek-kadın) çalışmaya uygun olması bizim için yeterlidir. Tahsil durumu lise ve üzeri tercihimizdir. Çalıştırdığımız bütün elemanlarımız sigortalıdır.

Bildiğim kadarı ile market toptancılığı da yapıyorsunuz. Market toptancılığını kendi marketlerinize mi yapıyorsunuz, Düzpaş marketler zincirinin dışında başka marketlere de toptan mal satışı yapıyor musunuz?

Lojistik depomuzu özellikle rekabet gücümüzü arttırmak, kamyon ve tır bazında satın alma yapabilmek için kurmuştuk. Depomuzu ağırlıklı olarak şubelerimize Lojistik hizmet vermek için kullanıyoruz. Ayrıca market, bakkal, kafe, restoran, fabrika ve perakende satışlarımız da oluyor.

2. KALİTE ÜRÜN BULUNDURMUYORUZ

Siz mahalli olarak kurulmuş, ilimizin en büyük yerli marketisiniz. Türkiye çapında marketçilik hizmeti veren diğer marketler sizin gibi yerli marketler grubuna zararı oluyor mu? Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Düzpaş olarak gerek ulusal, gerek discound dediğimiz mağazalarda, özellikle bilinen kaliteli, markalı ürünlerde, manav, et ürünleri (Kıyma, kuşbaşı, salam, sucuk) peynir, zeytin vb. ürünlerinde rahatlıkla rekabet edebiliyoruz. Fakat discound dediğimiz marketlerin farklı markalarda fason olarak yaptırdıkları düşük kalite, düşük fiyattan satılan ürünlerle rekabet etmek çok zor. Rekabet edebilmek için 2.kalite ürün bulundurmamız gerekiyor, bunu da yapmıyoruz.

YÖREMİZE AİT ÜRÜNLERİ DE SATIYORUZ

Marketlerinizde yöremize ait ne tür ürünler satıyorsunuz? Et ve süt ürünlerini nereden alıyorsunuz? Kendi çiftliğiniz var mı?

Marketlerimizde yöremize ait bal, yumurta, süt ürünleri, et ürünleri, acıka, tarhana, makarna vb. ürünleri satıyoruz.  Düzpaş olarak çiftliğimiz yoktur.

ÇALIŞANLARIMIZA DESTEK EĞİTİMİ VERİLİYOR

Market çalışanları ile ilgili zaman zaman müşteriye karşı davranışlar vb. hususlar konusunda eğitim veriyor musunuz? Eğitimcilerinizi nereden temin ediyorsunuz?

Market çalışanlarımıza zaman zaman danışman firmalar aracılığıyla Düzce Üniversitesi’nde özellikle PDR (Psikolojik-Danışmanlık-Rehberlik) konusunda uzman hocalarımızın da desteğiyle eğitimler veriyoruz.

Düzpaş A.Ş’de toplam kaç kişi çalışmaktadır? Kaç hizmet aracınız mevcuttur?

Şenol Kurt: Düzpaş mağazalarımızda toplam 190 kişi çalışmaktadır. Halen 20 adet hizmet aracımız bulunmaktadır.

YÖNETİM KURULU 3 KİŞİDEN OLUŞUYOR

Düzpaş yönetim kurulu kaç kişiden oluşmaktadır? Her mağazanın bir müdürü veya sorumlusu var mı, yoksa tüm marketleri siz mi yönetiyorsunuz?

Düzpaş yönetim kurulu 3 kişiden oluşmaktadır. Her marketin idarecisi özeldir. Ayrıca 3 koordinatörümüz bulunmaktadır.

Marketlerde gerek temizlik, gerekse fiyat denetimi yapılıyor mu? Yılda kaç sefer denetleniyorsunuz? “Düzpaş” olarak idealinizdeki hizmet kalitesini yakaladık diyebilir misiniz?

Temizlik ve fiyat denetimi her gün yapılıyor. Düzpaş olarak idealimizdeki hizmet kalitesini yakalamak için çalışıyoruz. Çünkü hergün bir önceki günden daha iyi olsun istiyoruz.

Halk ekmek sizin bir kuruluşunuz mu? Marketlerinizde sadece Halk ekmek mi, diğer marka ekmekler de satılıyor mu?

Halk ekmekle herhangi bir ortaklığımız yoktur. Marketlerimizde Düzce’de faaliyet gösteren 4 fırının ürünleri satılmaktadır.

ZAMAN ZAMAN FARKLI FİYAT İNDİRİMLERİ YAPABİLİYORUZ

Marketleriniz arasında fiyat farkı var mı? Zaman zaman fiyat indirimi yapıyorsunuz. Bunu neden yapma ihtiyacı hissediyorsunuz?

Bazen marketlerimizde farklı fiyat indirimi yapabiliyoruz. Sebebi; Bu uygulama şubenin bulunduğu bölgedeki diğer marketlerle rekabet etmek amacıyla yapılmaktadır.

Düzpaş’ın ana merkez adresi neresidir? Diğer mağaza şubeleri nerededir? Bu marketlerin sizdeki ismi nedir? Bunlara numara mı veriyorsunuz yoksa mahalle şubesi olarak mı isimlendiriyorsunuz?

Şirketimizin genel merkezi Aziziye mahallesi D-100 Caddesi No:555’teki adrestedir. Merkezdeki 7 şubeye, Kalıcı konutlar, Akçakoca, Kaynaşlı, Gölyaka şubelerimize genelde bulundukları semtlerin isimlerini veririz. Telefon No:0 380 5143574’dür.

Market binalarınız kira mı, mülkiyetleri size mi ait?

Çoğunluğu kira karşılığıdır.

ELEŞTİRİLERE HER ZAMAN AÇIĞIZ

Hizmet kalitesi bakımından eleştiriye açık mısınız? Kendiniz ve iş yerinizle alakalı olarak kendi aranızda veya müşterileriniz arasında anket yapıyor musunuz? Eleştirileri dikkate alıyor musunuz?

Hizmet kalitesi açısından yapılan yapıcı eleştirileri hep dikkate almışızdır. Eleştirilere her zaman açık olmuşuzdur. Çünkü yapılan eleştiriler bizim hep lehimize olmuştur.

Zaman zaman eksiklerimizi öğrenmek adına anketler yaptık. Çıkan sonuçlar doğrultusunda tedbirlerimizi aldık ve her daim kendimizi yenilemek için çalışıyoruz.. 

HALK SAĞLIĞINI ETKİLEYEN ÜRÜNLERİ SATMIYORUZ

Para kazanmak için her şey mubah mıdır? Her şeye paragözüyle bakmak tabiri Düzpaş için geçerli bir tabir midir? Reklam işini nasıl yapıyorsunuz? Düzce basını ile aranız nasıl? Düzce’de basın olması gereken yerde mi?

Para kazanmak için her şey mubah değildir, olamazda. Her şeye paragözüyle bakmak tabiri Düzpaş için doğru değildir. Halk sağlığını etkileyen birçok ürünü satmıyoruz.

Reklam işimizi ayda bir, ya da iki kez insert dağıtımı yapıyoruz. Haftada iki kez SMS ve sosyal medya yoluyla yapıyoruz. Özellikle açılış ve önemli kampanyalar yaptığımızda yazılı ve görsel medyaya reklam veriyoruz.

Düzpaş olarak biz yerel bir şirketiz. Düzce’nin yerel basını ile aramızda genel manada problemimiz yoktur, olamaz da zaten. Bazen hakkımızda çıkan olumsuz haberler tabi ki oluyor. Bunların hepsi doğru olmamakla beraber zaman zaman da olsa gözümüzden kaçan hata veya yanlışlar olabiliyor. Basın bu konuda bizi uyarmış oluyor. Bizler de tedbirlerimizi alıyoruz.

YHT İÇİN 10 BİN İMZA TOPLADIK

En son gündeme gelen YHT ile ilgili imza kampanyasında topladığınız 10 bin imzayı nasıl başardınız? İmza kampanyası işi nereden aklınıza geldi? Bu işin doğrusu nedir?

Biliyorsunuz uzun zamandan beri Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar hocamız YHT ile ilgili bir Whatsapp grubu oluşturmuştu. O gruba birçok kişi gibi beni de eklemiş. YHT’nin Düzce’den geçmesi için yaptığı birçok çalışmadan bir tanesi de imza kampanyasını başlatmak olmuştu. Grupta Burhan TUT ağabeyimizin imza kampanyasını başlattığını gördüm. Ayhan Şamandar hocamızı aradım ve dedim ki Düzpaş olarak biz de bu kampanyaya katılmak istiyoruz ne yapmalıyız? diye sorduk. Ayhan Bey de bunun üzerine memnuniyetini belirtti. Keşke her esnaf da böyle duyarlı olsa dedi. Kampanya ile ilgili form işi halledildikten sonra tüm mağazalarımızda imza kampanyasını başlatmış olduk. 10 gün gibi kısa bir zaman içinde 10 bin imza topladık ve Düzpaş yönetimi olarak kendilerine teslim ettik. Bu kampanyaya benim duyduğum birçok esnaf arkadaşlarımız da katılmıştı ve bildiğim kadarıyla da kampanya hala devam ediyor.

Odanızda, Ahilik başta olmak üzere birçok konuda okul ve kurumlar tarafından Düzpaş marketler grubuna verilen plaketler görüyorum. Nedir bunlar?

Bu davranış birçok kurumu desteklediğimizi gösteriyor demektir. Arkadaşlarımız bizlere bu şekilde memnuniyetlerini belirtmiş oluyorlar. Kendilerine bu vesile ile bir sefer daha buradan teşekkür ederim. Sağ olsunlar.

YARDIM KAMPANYALARINA KATILIYORUZ

Yardım kuruluşları ile aranız nasıl? Fakir fukaraya ne tür yardımlarınız oluyor veya ihtiyacı olanlara nasıl yardımcı oluyorsunuz şeklinde bir soru sorsam cevap verir misiniz?

Yardım kuruluşlarına elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ama nereye ne ne kadar verdiğimizi söylememiz takdir edersiniz ki doğru da olmaz, şık da olmaz. 

DÜZCE HALKINA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Şenol Bey güzel ve faydalı bir röportaj oldu. Düzpaş hakkında bilgiler vermiş oldunuz. Bilinmeyenleri öğrenmiş olduk. Sizleri ve çalışma arkadaşlarınızı tebrik eder, başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak söylemek istediğiniz veya buraya kadar unutulanlar varsa onları da söylemek ister misiniz?

Sayın hocam güzel ve faydalı bir röportaj oldu. Düzpaş, Düzce’mizin yerli bir kuruluşudur. Bu tür çalışma ve görüşmeler, röportajlar, insanların birbirlerini daha iyi tanımaları bakımından da faydalı oluyor. Öncelikle Düzce halkına bizleri destekledikleri için teşekkür ederim. Böyle bir röportaj ile Düzpaş’ın kamuya tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine, Düzpaş ortakları ve çalışanları adına teşekkürlerimi arz ederim. Saygılarımla.

 

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
8610 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Eğitimi Sanatla Harmanlıyor
24.02.2020 - 13:42
Eğitimi Sanatla Harmanlıyor