Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[19:04] İKTİSADİ KALKINMA VAKFI 55 YAŞINDA -- [18:19] KORONA VIRÜS KURALLARINI HIÇE SAYAN YABANCI UYRUKLU ŞAHISLAR SINIR DIŞI EDILECEK -- [18:06] KARANTİNADA OLMASI GEREKİRKEN İSTANBUL CADDESİNDE YAKALANDI -- [17:29] ''ZARAR VERECEK HİÇBİR OLUMSUZLUĞA İZİN VERMEYİZ'' -- [17:11] 2 AYRI OPERASYON DÜZENLENDİ -- [17:00] SAĞLIKÇILARA HEDİYE VERDİLER -- [16:39] 10 METREKAREYE BİR KİŞİ ALINACAK -- [16:09] YAŞLI ADAMA MASKE VERDİ -- [15:46] HASTANEDE 40 DAKİKALIK PLANLI KESİNTİ -- [15:22] BEZ MASKENİN KORUMA ORANI DÜŞÜK --
Röportajlar
"BİREVİM AİLELERİ TASARRUFLA BULUŞTURUYOR"

Gazetemiz Yazarı İlhami Atasever bu hafta "Birevim Düzce Şube Müdürü Erol Taşkın"a misafir oldu.

29.05.2020
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum

Gazetemiz Yazarı İlhami Atasever, haftanın 7 Günü 9 personeli ile hizmet veren BİREVİM  Düzce Şube Müdürü Erol Taşkın'a çalışma ofisinde misafir oldu. Taşkın BİREVİM'in 2016'da Türkiye'de kurulduğunu 2019'da ise Düzce şubesinin açıldığı bilgisini verdi. Taşkın; "BİREVİM firma ve marka ismimizin temeli, isim ve eser hakları firmamıza ait “Birlikte Tasarruf”; daha doğrusu “Birlikte Tasarruf Finans” modeli üzerine yükseliyor. “Ev” ifadesi, sektörümüzün temel alanı olan “ev sahibi olmaya vesile olma” misyonumuz odaklı ama BİREVİM olarak tasarruf finansmanı olgusunu, sektörümüzde ilk kez, telefon, eğitim, beyaz eşya ve bunun gibi küçük temel ihtiyaçların finansı için geliştirdiğimiz Tasarrufa İlk Adım ve milli ekonomimizin can damarı tarım sektörü için geliştirdiğimiz Çiftçi Destek Paketi kampanyalarıyla bu alanın dışına taşıdık" şeklinde konuştu.

BİR YILI AŞKIN SÜREDİR DÜZCE'DE FAALİYET GÖSTERİYOR

Sayın Müdürüm kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

1982 yılında Düzce'de doğdum. Eğitimimi İlköğretimimden lisans eğitimine kadar Düzce'de tamamladım. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler Mezunuyum. Ayrıca 4 yaşında bir kız babasıyım.

BİREVİM Düzce Şube Müdürü olarak ne zamandan beri görev yapmaktasınız?

2019 yılı Mart ayından beri, yani şubemiz hizmete başladığından bu yana BİREVİM Düzce Şube Müdürü olarak, aileleri tasarrufla buluşturma görevini icra ediyorum.

İçinde bulunduğunuz bina ihtiyaçlarınıza cevap veriyor mu?

Düzce BİREVİM şube binamız 2 katlıdır, 10 kişilik ailemize aynı anda hizmet verecek kapasiteye sahiptir. Bunun yanı sıra, bekleme lobilerimizde de müşterilerimizi ağırlama imkanına sahibiz.

BİREVİM kaç tarihinde kuruldu. Düzce şubesi olarak hangi tarihten itibaren hizmet vermeye başladınız? Açık adresiniz ve iletişim numaralarınız nedir?

BİREVİM Türkiye’de 2016 yılı sonunda kuruldu. 2019 yılı Mart ayından itibaren de Düzce şubemizle hizmet veriyoruz. Daha öncesinde firmamızın Düzce organizasyonu, komşu il olan Sakarya şubemiz kapsamındaydı.

Açık adresimiz: Cedidiye Mahallesi, Bolu Caddesi, Ziraat Bankası karşısı, No:34/B Merkez/Düzce Tel: 444 23 53

HAFTANIN 7 GÜNÜ HİZMET VERİLİYOR

Çalışma gün ve saatleriniz nedir? Kaç personel ile çalışıyorsunuz? Eleman ihtiyacınız var mı?

Ailelerimizin istedikleri zaman rahat rahat görüşme yapabilmelerini sağlamak amacıyla şubemiz haftanın 7 günü 09.00-18.30 saatleri arasında açık bulunmaktadır. Halihazırda 9 personel ile görev yapıyoruz. Şu aşamada acil personel ihtiyacımız bulunmamakta fakat ihtiyaç halinde, başta tüm sektöre yetişmiş insan kaynağı sunan bünyemizdeki Tasarruf Akademi ve Kariyer.Net olmak üzere; farklı mecralardan iş ilanları vermeyi planlıyoruz.

EV SAHİBİ OLMAYA VESİLE OLUNUYOR

İsminiz ev ile ilgili bir hizmet sektörü çağrışımı yapıyor. BİREVİM’in açılımı nedir, özel mi, resmi bir kurum musunuz, ne tür hizmetler yapmaktasınız, çalışma sisteminizi anlatır mısınız?

BİREVİM firma ve marka ismimizin temeli, isim ve eser hakları firmamıza ait “Birlikte Tasarruf”; daha doğrusu “Birlikte Tasarruf Finans” modeli üzerine yükseliyor. “Ev” ifadesi, sektörümüzün temel alanı olan “ev sahibi olmaya vesile olma” misyonumuz odaklı ama BİREVİM olarak tasarruf finansmanı olgusunu, sektörümüzde ilk kez, telefon, eğitim, beyaz eşya ve bunun gibi küçük temel ihtiyaçların finansı için geliştirdiğimiz Tasarrufa İlk Adım ve milli ekonomimizin can damarı tarım sektörü için geliştirdiğimiz Çiftçi Destek Paketi kampanyalarıyla bu alanın dışına taşıdık. Uzun yıllar bu sektörde üst düzey yöneticilik yapmış Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Murat Çiftçi tarafından kurulmuş bir özel sektör kuruluşuyuz. Sistemimiz, insanların hayallerindeki eve, arabaya ya da farklı ihtiyaçlarına, çok yüksek maliyetleri olan borçlanma, faiz gibi enstrümanlar yerine; kendi varlıklarıyla oluşturdukları gelirler üzerinden birlikte tasarruf etmenin gücüyle ulaşmalarına vesile olmaktadır.

İnsanlar, eğer belli birikimleri yok ise, ihtiyaçlarını giderirken ya borçlanacaklar ya da tasarruf yapacaklar. Bunun bilinen başka bir yöntemi yok. Borçlanma yöntemi konvansiyonel bankacılık ve katılım bankacılığıdır. Ve hepimizin bildiği gibi borçlanmanın ciddi bir maliyeti vardır. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin orta ve dar gelirli insanlarının mevcut finans ürünlerine yüksek maliyetten dolayı ulaşmaları mümkün değil. Örneğin bugün 100 bin TL tutarında bir ev alacaksınız ve mevcut finans ürünlerini tercih ettiniz; 100 bin lira karşılığında 120 ayda 80 bin TL ek maliyet ödemeniz gerekecek. İşte bunlar ulaşılabilir, sürdürülebilir modeller veya ürünler değil. Borçlanma dışında bireysel tasarruf ürünleri de mevcut finans ürünleri arasında yer alıyor. Bununla birlikte tek tek bireylerin, bir ev ya da araba alabilmek için bireysel olarak tasarruf yaparak gerekli finansa ulaşmaları hem zaman alıyor hem de birikime devam etmeyi gerektiren motivasyonu düşük bu yöntemin. İşte biz burada yeni bir finans modeli ile karşınıza çıkıyoruz. Birlikte ve sürdürülebilir tasarruf finansı ile çözüm sunuyoruz.

Tasarruf Finansında, BİREVİM olarak bizi tercih eden tasarruf sahipleri; Türkiye’nin neresinden olursa olsun, sahip olmak istedikleri ev ya da arabanın fiyatından, aylık taksit miktarına ve peşinat ve ara ödeme tercih etme ya da etmeme gibi ödeme şekli detaylarına kadar her şeyi tamamen kendileri belirleyerek, istedikleri bir tasarruf grubuna dahil oluyorlar ve o gruptaki tasarruf sahipleri ile tasarruf dayanışmasına giriyorlar. Evini teslim alıp, ikamet etmeye başlayanların aylık taksitleri, evin fiyatının binde 4 ile 6’sı kadar artırılarak, yeniden düzenleniyor. Artırılan taksitler kalan ödemeden düşüldüğü için, toplamda herhangi bir fazla ödeme asla söz konusu değildir. Yeniden düzenlenen taksitler sonucu, olması gerekenden daha kısa sürede ödemenin bitmesi olanağına kavuşuluyor. Görüldüğü gibi, tasarruf finansının matematiği, yöntemin içinde bir borç unsuru olmadığı için faiz, katkı payı ya da vade farkı gibi unsurlara ihtiyaç duymuyor ve duyurmuyor. Finans insancıl ve sosyal bir iştir; odağı ise tasarruftur!

ÇİFTÇİLERE ÖZEL DESTEK

Çiftçi Destek Paketi için nasıl destek oluyorsunuz, bunu biraz açar mısınız?

 Çiftçi destek paketimizde; Ülkemizin kendi kendine yetebilme ve içinden geçtiğimiz bu dönemde en büyük stratejik sektörel öneme sahip Tarım sektöründe, çalışan ve “Çiftçi Kayıt Sisteminde” kayıtlı olan çiftçilerimize ya da “TARIMSAL İŞLETME BELGESİ” ile tarımsal faaliyetler ile uğraştığını belgeleyen tasarruf sahibi adaylarına tüm tasarruf programlarında indirimli çalışma bedeli üzerinden ekstra %10 çalışma bedeli indirimi  sunulmaktadır.

ÜLKE GENELİNDE 89 ŞUBESİ MEVCUT

Türkiye’de kaç şubeniz var? Başarı durumunuz veya tanınmışlığınız ne durumdadır? Diğer şubelerinizle karşılıklı fikir alışverişinde bulunuyor musunuz?

BİREVİM olarak, kurulduğumuz 2016 yılının sonundan bu yana, 9 şubeden, 89 şubeye ulaştık. Ayrıca, 160 çalışandan, 1000 kişiyi aşan istihdam oranına; 33 adet yıllık teslimattan, aylık ortalama 2.000 teslimat adedine ve 546 müşteriden, 70 bini aşan tasarruf sahibine ulaşan, 2 milyona yakın potansiyel tasarruf sahibine temas eden güvenilir, yenilikçi ve lider bir kurumsal yapı inşa ettik. Kısacası sektörümüzü domine ettik.

Ayrıca, her ay ortalama 6 bini aşkın yeni projeye ait sözleşme imzalıyoruz. Teslimatlarımızın dağılımına baktığımızda teslimatın %70’i araç, %30’u konut olarak gerçekleşti. Geçen yıla göre teslimat adedinde 6 kat; yeni sözleşme adedinde 6 kat büyüme gerçekleştirdik. 4 yıllık bir firmayız ama belki bizim 10 katımız bir zamandır sektörde var olan firmalar ile aynı aylık teslimat oranlarına sahibiz. 2020 hedefimiz ortalama 35 bin ailemize yeni sözleşme yapmak.

Şubeler arası çok sağlam bir fikir alışverişimiz olmaktadır. BİREVİM olarak belki de en önemli gücümüz, kurum içi iletişim ve şubeler arası istişare sistemimizdir. 

GÜÇ BİRLİĞİ OLUŞTURUYORUZ

Çalışma sistemi olarak bankalar gibi misiniz? Siz de bankalar gibi faizle kredi veren bir kuruluş musunuz?

Bu soru için özellikle teşekkür ederim çünkü bu sorunun yanıtı hem sektörümüz olarak, hem de BİREVİM olarak bizim ruhumuzu; farklılaştığımız noktaları yansıtacaktır. Biz Tasarruf Finans sektöründe faaliyet gösteren, isim ve eser hakları bizzat BİREVİM’e ait olan “Birlikte Tasarruf Finans” modeli ile çalışan bir firmayız. Öncelikle biz ne kredi veriyoruz ne de faiz ile en ufak bir ilişkimiz var. Dolayısıyla, konvansiyonel ve katılım bankalarıyla hiçbir benzerliğimiz yok. Biz, tek başına tasarruf yapmanın motivasyonsuzluğu ve güçsüzlüğü karşısında, “Böyle olmak zorunda değil” diyerek, özellikle orta ve dar gelirli insanlara birlikte tasarruf yapmalarının, güç birliği yapmalarının imkanını sunuyoruz. Diğer finans alternatiflerine ulaşamayan ya da o yüksek maliyetlere katlanmak istemeyen kesimlere, ihtimal olarak en düşük maliyetli ve kendi güçlerinden kaynaklanan yeni bir alternatif sunuyoruz.

İnsanlar şunu çok merak ediyor mesela vatandaşın işini görmesi için para veriyorsunuz ve faiz almıyorsunuz peki nasıl para kazanıyorsunuz?

BİREVİM olarak bizim tek gelir kaynağımız, tasarruf sahiplerimize sunduğumuz tüm hizmetler karşılığında talep ettiğimiz ve sahip olunması hedeflenen emtia bedelinin ortalama yüzde 10’una denk gelen “Çalışma Bedeli” olarak adlandırdığımız; miktardır. Ve bu miktarı ister peşin, ister aynı hedefledikleri tasarruf miktarında, ya da tasarruf sahiplerimiz emtia bedelinde olduğu gibi taksitle ödeyebiliyor.

ÇEKİLİŞLERİMİZİ NOTER HUZURUNDA GERÇEKLEŞTİRİYORUZ

Mesela ben bir konut veya arsa almak istiyorum ve paraya ihtiyacım var. Benden faiz almadan bana nasıl para veriyorsunuz?

Aslında biz size herhangi bir para vermiyoruz. Size, hayalinizdeki eve, arabaya ya da başka bir emtiaya, mülke sahip olabilmeniz için; sizin ile ortak hedeflere sahip başka insanlarla birlikte tasarruf edebileceğiniz bir platform sunuyoruz. Noter huzurunda yapılan çekilişler sonucu belirlenen tarihlerde mülkünüzü teslim aldığınızda, satıcıya ödemeyi aslında Birlikte Tasarruf Finans modelinin; yani sistemimizin kendisi yapıyor. Siz taksitlerinizi ödemeye devam ediyorsunuz. Yani sistemin ne faiz, ne kredi, ne de para verme kavramlarıyla ilgisi yok.

BU SİSTEM 100 YILDIR VAR OLAN BİR SİSTEM

Sizin uyguladığınız bu sistem dünyada başka ülkelerde de uygulanıyor mu?

Bu sistemin başarıyla uygulandığı ülkeler arasında Almanya ve Japonya öne çıkan iki ülkedir. Almanya’da 100 senedir var olan bu sistem aslında oldukça yaygın ve giderek de yaygınlaşıyor. Almanya’da 27 milyon insan, bizim gibi kurumlarla sözleşmeli ve %50’si de konutlarına bu sistem ile sahip oluyorlar. 2018 yılında bu kuruluşların ülkelere göre penetrasyon (Nüfus etme-içine işlemek) seviyelerini paylaşmak isterim sizinle: Almanya’da yüzde 37, Çek Cumhuriyeti’nde yüzde 36, Avusturya’da yüzde 59, Macaristan’da yüzde 12. Ayrıca bu kuruluşlar, konut finansmanı hacminde de önemli pazar paylarına sahipler. Örneğin Almanya’da yüzde 15, Çek Cumhuriyeti’nde yüzde 24, Avusturya’da yüzde 30, Macaristan’da yüzde 33.

Almanya’da bu kuruluşlar, Alman Bankacılık Kanunu ve Avrupa Bankacılık Direktifleri kapsamında değerlendiriliyor. Sözleşmeli tasarruf (Contractual Saving) yönteminin tanıtıldığı geçiş dönemindeki ülkeler ise şöyle: Slovakya 1992, Çek Cumhuriyeti 1993, Macaristan 1997, Hırvatistan 1998, Kazakistan 2003, Romanya 2004…

Aslında biz sektöre bu yeni modelle girerken Amerika’yı yeniden keşfetmedik. Orta ve dar gelirli vatandaşlarımızın bugüne dair ihtiyaçlarının yanı sıra, dünyanın ve özellikle bu toprakların geçmişine de baktık. Avrupa’da başlangıcı 1770’li yıllara dayanan tasarruf finansmanı konularının ülkemizdeki uygulama başlangıcı, 1867 yılında yürürlüğe giren Memleket Sandıkları Nizamnamesi başlangıç alınabilir. Uzun yıllar başarı ile hizmet vermiştir bu kurum. Aslında Ziraat Bankası’nın kökenidir bu kurum.

KONUT VE ARAÇ SEKTÖRÜ CANLANIYOR

Bir ilin gelişmesinde BİREVİM’in katkısı ne olabilir? Hizmet olarak sadece fertlere mi, yoksa kurumlara da hizmet veriyor musunuz?

İstihdama katkının ve yüzlerce aileyi tasarrufla tanıştırıp, varlık sahibi olmalarına destek olmanın yanı sıra; Düzce'deki konut ve araç sektörünün de canlanmasına vesile oluyoruz. Hem fertler, hem de kurumlara hizmetimiz bulunmakta. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız da, fabrika arazisi satın almak isteyen yatırımcılar da BİREVİM’in Birlikte Tasarruf Finans yönteminden faydalanabiliyor.

Yerelde veye genelde BİREVİM olarak müşterek çalıştığınız kurumlar veya STK’lar var mı?

Şu an için yerel boyutta Petrol-İş üyeleriyle özel protokolümüz var. İl özelinde işçi ve memur sendikalarımız ile, Kurumsal Portföy departmanımız desteğiyle görüşmelerimiz devam ediyor. Türkiye genelinde 100’ün üzerinde anlaşmalı kurum ve bu kurumların personel ve üyeleri ile çalışıyoruz.

ARGE FAALİYETLERİNE ÖNEM VERİYORUZ

BİREVİM olarak AR-GE çalışmalarınız var mı? Yerel veya genelde hangi kurumlarla iş birliği yapıyorsunuz?

Türkiye’nin alıcısı hazır ilk ve tek ticaret platformu BİRTEP, kardeş kuruluşumuzdur. Sektörümüzdeki, belki de en değerli iş inovasyonu (Yenilik- yenilikçilik) BİRTEP’tir. BİRTEP, tasarruf finans sektörü ile emlak sektörü arasında eşsiz bir köprü olmaya başladı.

Bir diğer AR-GE çalışmamız ise, Covid-19 sürecinde gerçek uzaktan çalışma imkanını sağlayan, sektörümüzün ilk ve tek “Görüntülü İletişim Sistemi’ni” (GİS) hizmete sunduk. Bu sistem tamamen kendi mühendislerimiz tarafından oluşturuldu.

BİRTEP nedir, ne iş yapar?

Ev, işyeri vb. gayrimenkuller ile araç alım satımı paydaşlarını buluşturan firmalardan biri olan BİRTEP’in açılımı; “Birlikte Tasarruf ve Ticaret Ekonomisi Platformu” şeklindedir. BİRTEP, BİREVİM firmasının alt platformlarından biridir. Zira BİRTEP yönetim kurulu başkanı aynı zamanda yukarıda da belirttiğim gibi BİREVİM yönetim kurulu başkanı da olan Murat Çiftçi’dir. BİREVİM, BİRTEP markası kapsamında ev, ya da araç sahibi olmak isteyenlerin yanı sıra ev, ya da araç sahiplerinin mallarını finansmana dönüştürmelerine de fırsat sunmaktadır.

FUAR TAKVİMİNİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Yerelde veya genelde Fuarlara katılıyor musunuz?

Düzce'nin fuar takvimini yakından takip ediyoruz. Ayrıca bu konuda pazarlama birimimiz ile iletişim halindeyiz. Türkiye genelinde ise, başta evlilik, tarım ve turizm olmak üzere; modelimizi taşımayı planladığımız sektörlerin tüm Türkiye çapındaki fuarlarına katılıyoruz.

TASARRUF SEFERBERLİĞİ İLAN ETTİK

Yerel veya genelde BİREVİM olarak yaptığınız sosyal faaliyetleriniz oluyor mu? Seminerler, konferanslar vb. faaliyetler düzenliyor musunuz?

Türkiye’nin ve dünyanın ilk Sosyal Finans Zirvesini organize ettik. Bu organizeye başlı başına bir sosyal sorumluluk projesi olarak bakıyoruz. Türkiye’nin ve dünyanın tasarrufla ilgili tüm önemli aktörlerini İstanbul’da buluşturduk. Bu zirvede ayrıca, 2023’e kadar olan dönem için Tasarruf Seferberliği ilan ettik. Tasarruf finansmanını, tüm Türkiye sathına yaymak üzere kendimize söz verdik. Her ay 100 bin aileyi tasarruf finansmanı ile buluşturmak aslında bizim için aynı zamanda sosyal bir sorumluluk projesidir. Bu konuda tüm ülke çapına yayılan seminer ve konferanslar planlıyoruz.

 

Sayın müdürüm çok güzel bir röportaj oldu. Düzce BİREVİM ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiler verdiniz. Düzce’de BİREVİM’in başarılarını artırmaya yönelik çalışan, sizlere yardımcı olan tüm mesai arkadaşlarınıza teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak Düzce halkına vermek istediğiniz mesaj var mı?

Bu röportaj sebebi ile bizleri ziyaret ettiniz. “Düzce BİREVİM şubesinin” çalışmalarının halka anlatılması için bizlere fırsat verdiniz. Bu nedenle çalışmalarımızın kamuya tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için sizlere, şahsınızda Düzce’nin Sesi gazetesine, emeği geçen herkese şahsım ve Düzce BİREVİM ailesi adına teşekkürlerimi arz ederim.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%49,08

büşra

29.05.2020 - 14:19:56

Çok güzel bir ropörtaj olmuş Birevim gerçekten çok sıcak aile gibi bir yer herkese tavsiye ederim

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR