Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[21:18] Ahmet Dertli'nin Kayınvalidesi vefat etti -- [21:08] Düzce'de Normalleşme Süreci Başlıyor -- [18:37] SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN 800 KİTAP BAĞIŞI -- [18:34] KESKİN: BÜYÜK YATIRIMLAR ALMAYA DEVAM EDİYORUZ -- [17:46] Yol trafiğe kapandı -- [16:50] 1100 METREKARE BETON KULLANILDI -- [14:21] MUHASEBECİLER HAFTASI KUTLANIYOR -- [12:55] YEŞİLAY ÖNEMLİ MÜCADELE VERMEKTEDİR -- [12:53] ''BİR YENİ TEHLİKE DE TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI'' -- [11:16] KÖYLERDE SORUNLARI DİNLİYORLAR --
Röportajlar
"ÇÖLDE BİR VAHA" BİNEF

23.02.2021
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Düzce’de yaşayan ve çalışan genç mühendislerin haftasonu vakit geçirmek için başka illere gittiğini gözlemleyen ve kendisi de bir mühendis olan Murat Seyok, bu eksiği gidermek için ailesiyle birlikte Atçılık ve restorancılığı birleştirerek butik, küçük bir işletme kurdular. Bugün hepimizin BİNEF olarak bildiği  at çiftliği 15 çalışanıyla Düzce’nin nezih mekanlarından biri.

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever, “BİNEF AT ÇİFTLİĞİ” ortaklarından Murat Seyok ile Röportaj yaptı.

Kendinizi tanıtır mısınız?

08.09.1966 Düzce doğumluyum. ilk öğrenimimi Namık Kemal ilkokulu’nda tamamladım. Düzce Lisesi sonrası Mühendislik eğitimi aldım. Uzun yıllar özel sektörde idareci olarak görev yaptım. Emeklilik sonrası ise hayalim olan atçılık ve turizm ile hayatımı devam ettirmekteyim. Halen Düzce’de ikamet etmekteyim. Evliyim. 2 çocuk babasıyım.

Yaptığınız işin asıl adı nedir? Bu işi yapmak nereden geldi aklınıza? Bu işi tek başınıza mı yapıyorsunuz veya şirket misiniz? Bu işi kaç yıldan beri yapıyorsunuz? İşyerinizin logosu var mı? Şirket Adresiniz neresidir?

Yaptığımız işin asıl adı aileye yönelik restoran işletmeciliği ve at yetiştiriciliğidir.

Çocukluk yıllarımızda nakliye ve ziraat işleri hep at vasıtası ile olan şeylerdi. Köyüm olan Arapçiftliği’nde (Şimdi mahalle oldu) yılkı (Serbest dolaşan at) sürüleri olur, bunları yakalayıp uzak Çerkes köylerine atlarla bile gittiğimiz olurdu. Büyüklerimiz her yıl sonbahar aylarına doğru amatör at yarışı organizasyonları düzenlerlerdi. Bu yarışlar genelde Arapçiftiği, Sarayyeri, Ağa köyü ve Kasap köyü meralarında tertip edilirdi.

Yarışlara Düzce’de yetiştirilen atlar dışında Kastamonu’dan, İzmit Uzuntarla’ya kadar olan coğrafyadan yarış atları olan kişiler at yarışları için davet edilirdi. O yıllarda o yarışlar içinde büyüdük. Buradan kalkıp Sapanca, Hendek, Daday, Uzuntarla gibi yakın lokasyonlara bazen at yarışı izlemek için, bazen de atımızla koşmak için katılırdık. Hala o bölgelerden akraba gibi görüştüğümüz dostlarımız var.

Bu nedenle at her zaman bizim için vazgeçilmez idi. 2000’li yıllarda Düzce’de sanayi çarşısı yeni yeni gelişmekte idi. Düzce’de yaşayan ve çalışan genç mühendisler hafta sonları Düzce’de sıkılır, yakın illere (Bolu, Sakarya, İzmit, İstanbul) giderlerdi. Bu ihtiyacı tespit edip ailemiz ile birlikte Atçılık ve restorancılığı birleştirmeyi düşündük. Başlangıçta ellerimizle yaptığımız 5 orman bankı ile başlayan yolculuk bizi bu günlere getirdi.

Hep amatör bir ruhla Düzce'ye hizmet etmeye çalıştık. Para hiçbir zaman nihai hedef olmadı. Dost biriktirdik. İlk yıllarda annem mutfakta yemek yaptı, rahmetli babam seyislik yaptı atların bakımını üstlendi. Kardeşim, eşim ve ben garsonluk yaptık. Zamanla işler büyüdü. Şu an yaklaşık olarak 15 kişiye iş imkanı veren butik, küçük bir işletmeyiz. Çalışanlarımızla da akraba gibi olduk. "Müşteri" mefhumu bana hep itici gelmiştir. Bana, "Misafir” kelimesi daha sıcak geliyor. Çalışan arkadaşlarımızın gayretleri ile bugünlere geldik. Allah hepsinden razı olsun. Çalışan arkadaşlar için en önemli şey gelen misafirlerin memnuniyeti oldu. Bunun için çalışmadığımız Ramazan aylarında meslek içi eğitimler verdik ve hala da vermekteyiz. Bu tip işletmelerde bina dekorasyon vs. tabi ki önemli ama başarı için ön önemli unsur insan!         

Siz ne kadar güzel dekorasyon ihtiva eden bina yaparsanız yapın misafiri kapıda karşılayan, çalışanınızın asık bir yüzle misafiri karşılaması ve uğurlaması her şeyi bitirir. Bu nedenle hizmet sektöründe işinizi severek ve heyecanla yapmalısınız. Yoksa onca emekle meydana getirilen tesis ve marka değeriniz bir bakmışsınız ki yerle bir olur.

Burası için bir misafirimizin söylediği bir isimlendirme var. "Çölde bir vaha" Düzce hızla betonlaşıyor. Yeşil Düzce ismi artık kartpostallarda kaldı. En iyi tarım arazileri imara açılmakta. Burası insanlar için şehre hem yakın hem uzak bir vaha gerçekten. Tüm dekorasyon ahşap. Giriş yolumuz hariç beton göremezsiniz BİNEF’te. Ekonomik olarak belki arsa değerinin çok azını kazanıyoruz ama her şey para değil. Eski zamanlarda büyük şehirlerde yaşayan insanlar bir şekilde Düzce adını bilirlerdi. Şimdi ise insanlar Düzce’ye girmeksizin 4 saatte İstanbul’dan Ankara’ya gidebilmektedir. Gönül arzu eder ki Düzce’de, adının daha fazla duyulabileceği etkinlikler, yatırımlar yapılsın.  

Son yıllarda otobandan D-100e çıkıp yemek molasını bizde veren misafir gruplarımız olmaya başladı. Bunların tamamını kendi çabalarımız ile yapmaktayız. Düzce’nin, Turizm anlamında maalesef bir marka değeri yok. Bunun için yerel yönetimde de yeterli çaba göremiyoruz. Valilik önüne onca masraf yapılarak kondurulan bir Turizm Enformasyon bürosu var. Turizm sadece büro ile olacak işler değil! Kaldı ki maalesef orası da kapalı.

Her yıl Düzce’de Turizm’in gelişmesi adına uzun uzun toplantılar yapılır. Kardüz Yaylasına her sene sözde bir teleferik hattı çekilir ama şu ana kadar henüz bir netice alınmış değil. İnşallah bu yıl ve bundan sonraki yıllar olumlu bir netice alınır. Nasıl ki Bolu'da onlarca Dağ Oteli var, Düzce’de yok inşallah olur.

BİNEF’te restoran ve at binişi faaliyetleri harici yarış atı yetiştiriciliği de yapmaktayız. Şu an itibari ile 3 İngiliz atı Türkiye'nin değişik hipodromlarında yarışmaktadır. 2 adet de tay 2021 yılı için yarışlara hazırlanmaktadır. Bu anlamda önümüzdeki yıllarda önemli başarılar kazanabilecek atlar yetiştirmek hayalimiz. Yine eşimle birlikte artık hobi olmaktan iş olmaya evrilen bir projemiz var. Kullanılmış, hurdaya atılan nalları alıp temizliyor ve yeniden  "kişiye özel" hediyelik objeler üretiyoruz. Ufak miktarlarda da olsa yurtdışına ihraç ediyoruz. Bu işi yaklaşık 21 yıldan beri kardeşim Haluk Seyok ile birlikte yapmaktayız. Şirket değiliz. İşyerimizin logosu At kafasıdır.

BİNEF AT ÇFTLİĞİ’nin adresi: Akınlar mahallesi-Düzce

İletişim adresimiz: Telefon no: 05334298601 - mail adresimiz: binefatciftligi@yahoo.com.tr

BİNEF ne demek? 

Yeğenimin adı Bislan, kızımın adı ise Nefin’dir. Bislan’ın Bi harfleri ile Nefin’in ilk hecesindeki harflerin yan yana getirilmesi sonucu ortaya çıkan kelimedir. Yani BİNEF!

At yetiştiriciliği dediniz. O işi de mi burada yapıyorsunuz? Kaç adet At var? Düzce’de At yetiştiriciliği yapan başka aileler de var mı?

Burada At yetiştiriciliği de yapıyoruz. Atlarımız gündüz açıkta, akşamları ise ahırlarındadır.

Çiftliğimizde 15 adet At bulunmaktadır. Bu atların içinde tescilli anne At’larımız ve çocukların binebilecekleri küçük boylu Midilli cinsi binek atlarımız da bulunmaktadır. Düzce’de bizim aile dahil yarış atı yetiştiriciliği yapan 5 aile bulunmaktadır.

Gördüğüm kadarı ile restoran işletmeciliğini hem açık hem de kaplı alanda yapıyorsunuz. Bu işi kaç dönüm arazi üzerinde yapıyorsunuz? Arazi kendinize mi ait?

İşyeri olarak faaliyette bulunduğumuz ve kendimize ait olan 13 dönümlük BİNEF AT ÇİFTLİĞİ’nde 80 kişi kapasiteli kapalı bir restoranımız bulunmaktadır. Özellikle havaların güneşli ve soğuk olmadığı zamanlarda bu hizmeti açık alanda vermekteyiz. Açık alanda özellikle hafta sonları günde 1000 kişinin üzerinde misafir kabul edebiliyoruz.

Sizin yaptığınız bu işi Düzce’de yapan başka işyerleri de var mı? Aynı işi yapan diğer işyerlerinden farkınız nedir?

Bir arkadaşımız daha var bu işi yapan ve yeni başladı. Bizim farkımız daha eski oluşumuzdur.

İşyerinizde çok sayıda masa sandalye görüyorum. Burada özel gün veya geceler de yapılıyor mu?

Yukarıda da bahsettiğim gibi restoran işini yani sabah kahvaltısı, öğlen yemeği, akşam yemeği işini havaların iyi olduğu zamanlarda açık havada yapıyoruz. Büyük organizasyonlar yapmıyoruz çünkü diğer misafirlerimiz rahatsız olsun istemiyoruz.

Düğün organizasyonlarına çok sıcak bakmıyoruz. Ama mütevazı, gürültüsü olmayan 25-30 kişiyi geçmeyecek şekilde doğum günü kutlamaları, şirket organizasyonları, öğretmenlerin öğrencileriyle birlikte ufak çapta yapacakları yıl sonu organizasyonları kabul ediyoruz.

İşyeriniz sadece Düzce’de mi var, Düzce dışında da şubeniz var mı? Misafirleriniz daha çok nereden geliyor?

İşyerimiz sadece Düzce’dedir. Başka yerlerde şubemiz bulunmamaktadır. Misafirlerimiz, Türkiye’nin birçok yerinden olmakla beraber özellikle Düzce, Bolu, Sakarya, çevre il ve ilçelerden gelmektedirler.

BİNEF AT ÇİFTLİĞİ’nde yeme içme denilince aklımıza ne gelmeli. Diğer işyerlerinden farklı olarak burada misafirlerinize ne sunuyorsunuz? Bu işyerinde kaç kişi çalışıyor?

Kahvaltılarda bilinen ızgara çeşitlerinin dışında Düzce'ye özgün yöresel yiyeceklerimiz olan acıka, haluğpaç (katmer), sızbal, ahulçaba, çerkes tavuğu gibi spesiyallerimiz (Özel) beğeni alıyor. Öğle ve akşam yemekleri için de Düzce’ye özgü lezzetleri menümüzde bulundurmaya özen gösteriyoruz.

Bu işyerinde yaz döneminde Part Time çalışan arkadaşlarımızla birlikte bazen aynı gün içinde 30 kişi çalıştığımız günler oluyor. Bu da o kişiler ve ailelerine destek, hem de tedarik sağladığımız kişiler ve ailelerine, Düzce esnafına destek olmaktadır. Bu da bizleri memnun etmektedir.

Misafir olarak gelenler beğendikleri yiyeceklerden alıp, eve veya sevdiklerine götürmek isterlerse buna imkan veriyor musunuz?

Mesela; misafirlerimiz buraya kahvaltıya veya yemek yemeye geldiklerinde, beğendikleri herhangi bir yiyecek çeşidi varsa bizlere sipariş verebiliyor (Gözleme, Sızbal, ahulçapa, acıka vb.) kısa süre içinde onları hazırlayıp, işyerimizden ayrılırken paket yapıp kendilerine verebiliyoruz.

Kahvaltı ve yemek yemenin dışında ne tür etkinlikleriniz oluyor?

Çay, kahve servislerimiz oluyor. Çocuklar için oyun parklarımız var. Kahvaltı sonrası, ailelerden büyük atlara binmek isterlerse binebiliyorlar. Çocuklarımızdan küçük atlara (Shetland-Pony-Midillisi) binmek isteyen olursa onlar da binebiliyorlar. Büyükler ve çocuklar BİNEF’te ata binme zevkini yaşayabiliyorlar.

Ufak bir tavuk kümesimiz var, burada tavuk türleri bulunmakta. Yine çocuklar için pedallı bisiklet, voleybol filesi ve basketbol potası bulunmakta. Dinlenmek için hamaklar, çocuklar için salıncak ve tahterevalli bulunmaktadır.

Yağmur yağdığında müşterilerin ıslanmaması için kapalı bir mekanınız var mı? Müşteri-Misafir yoğunluğunuz nedir? Burası haftanın hangi gün ve saatlerinde açık bulunmaktadır. 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 80 kişi kapasiteli kapalı alanımız var. Misafirlerimizi hafta içi ve hafta sonu kabul ediyoruz. Özellikle hafta sonları daha kalabalık misafirimiz oluyor. İşletmemiz haftanın 7 günü sabah saat 09.00’dan gece 24.00’de kadar açık bulunmaktadır.

İşyerinizin bölümlerini bize biraz tanıtır mısınız? Düzce ve il dışında tanınmışlığınız ne durumdadır? Mekanınıza gelen misafirler için yöresel satış yapan bir reyonunuz var mı?

Restoran, At yetiştiriciliği, mescit, çocuklar için oyun grubu, atlar için ahırlar bulunmaktadır. Ayrıca bizzat kendimizin yaptığı hediyelik eşya (eski nal-ahşap, kapı isimliği, duvar saati vb.) reyonumuz bulunmaktadır. Düzce dışından, Türkiye’nin değişik illerinden çok sayıda gelen misafirlerimiz olmaktadır.

Düzce turizmine ne tür katkınız oluyor?

Yaklaşık 21 yıldan beri hala değişiklikler yapmaya çalışıyoruz. Yöresel olarak yaptığımız yiyeceklerimizi tanıtıyoruz. Bir gelen birkaç sefer daha geliyor. Yapılan hizmetten memnun kalan misafirlerimiz gittiği her yerde bizleri anlatıyor. Misafirlerimizin sayısı her geçen artıyor. Özellikle hafta sonları misafirlerimizin uğrak yeri oluyoruz. İlimizin Türkiye’de tanınması için güzel bir işyeri olma çabasındayız. Bunu da misafirlerimizin bizi tercih ve tavsiye etmeleri bizleri mutlu etmektedir.

Son olarak söylemek istedikleriniz, vermek istediğiniz mesaj var mı, ne söylemek istersiniz?

Bir işyerini açmak, kısa sürede para kazanmak kolay olmuyor. Yaklaşık 21 yıldan beri emek verdik ve hala vermekteyiz. Bu iş uzun soluklu bir iş. Misafirlere sadece kahvaltılık ve önüne yemek çeşidi koymakla, kaliteli çay veya kahve ikram etmekle olmuyor. Temizliğiniz, misafirlere gösterdiğiniz tatlı dil, güler yüz, saygı olmadan olmuyor bu iş. Yaptığımız bu iş sadece bizlerin değil, yetkililerin de bizlere destek vermesi Düzce’nin turizme olan katkısı önemlidir.

Teşekkür ederim. Bize zaman ayırdınız. Güzel ve farklı bir röportaj oldu.

Asıl ben teşekkür ederim. Çalışmalarımızı anlatma fırsatı verdiğiniz, kamuoyunu bilgilendirdiğiniz için teşekkür ediyorum. Size ve şahsınızda Düzce’nin Sesi Gazetesine çok teşekkür ediyor, çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.

 

 

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

"ÇÖLDE BİR VAHA" BİNEF
23.02.2021 - 09:30