Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[15:28] GÜMÜŞOVA OSB’DE ALT YAPI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR -- [15:22] 81 İL BAŞKANI ONLİNE TOPLANTI YAPTI -- [10:16] MAĞDURİYET YAŞANAN HER NOKTAYA MÜDAHALE EDİLİYOR -- [12:39] VALİ ATAY VOLTA MOTORU ZİYARET ETTİ -- [11:47] POZİTİF GEZERKEN YAKALANDI -- [11:18] Gölyaka Belediyesi ‘Sıfır Atık Belgesi’ aldı -- [10:40] SÜRÜCÜ KAÇTI POLİS KOVALADI... -- [10:07] PANDEMİ HER ALANDA ETKİLİ KISITLAMALAR ETKİ EDECEK Mİ? -- [09:36] DÜZCESPOR KEŞİR’İ ZİYARET ETTİ -- [08:42] POLİS DURDURDU AMA O TELEFONLA KONUŞMAYA DEVAM ETTİ --
Röportajlar
"913 KAYITLI ÜYEMİZ VAR"

Gazetemiz yazarı İlhami Atasever “Şoförler ve otomobilciler esnaf odası Yönetim Kurulu Başkanı” Yavuz Yılmaz ile röportaj yaptı.

29.03.2021
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Yavuz Yılmaz kimdir?

1960 Düzce, Boğaziçi doğumluyum. İlk, orta ve lise tahsilimi Düzce’de tamamladım. 1978 yılından beri nakliyecilik, 1999 yılından beri de Oda Başkanlığı yapmaktayım.

Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası olarak kuruluş amacınız nedir? Odanız hangi kanuna göre kuruludur ve hangi bakanlığa bağlısınız? Çıkan yasaları üyelerinize nasıl aktarıyorsunuz?

Kuruluş amacımız;

*Odamıza kayıtlı esnafımız ile yanlarında çalışanların müşterek ihtiyaçlarını karşılamak,

*Mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlerine uygun olarak gelişmesini sağlamak,

*Meslek mensuplarının birbirleriyle ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak üzere meslek disiplini ve ahlakını korumaktır.

*Odamız 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu’na tabidir. Ticaret Bakanlığına bağlı olarak faaliyetimizi sürdürmekteyiz. Üyelerimizin mesleki faaliyetleri ile ilgili yasal düzenlemeler, kendilerine sms gönderilerek, zaman zaman da basın açıklamaları yapılarak bildirilmektedir.

8. BAŞKAN OLARAK BAŞKANLIK GÖREVİNİ SÜRDÜRMEKTEYİM

Şoförler ve otomobilciler esnaf odanızın tarihçesi nedir? Odanızın kaçıncı başkanısınız?

Odamız 1953 yılında kurulmuştur. 1953 yılından itibaren 1972 yılına kadar sırasıyla Hakkı Şenol, Cabir Sak, Niyazi Bakan, 1972 yılından 1983 yılına kadar Necati Akbaş,  başkanlık yapmıştır. 29.01.1984-10.05.1984 tarihleri arasında Enver Bakan, 11.05.1984-21.01.1996 tarihleri arasında Lütfi Taşlı, 23.01.1996-20.09.1999 tarihleri arasında Oğuzhan Ciba başkanlık yapmıştır. 30.09.1999 tarihinden itibaren 8. Başkan olarak halen başkanlık görevini sürdürmekteyim.

913 KAYITLI ÜYEMİZ BULUNMAKTADIR

Kaç üyeniz bulunmaktadır. Şoförler ve otomobilciler esnaf odanıza kimler üye olabiliyor.

Şu anda 913 kayıtlı üyemiz bulunmaktadır. Odamızın faaliyet alanı ile ilgili mesleklerde vergi kaydını açtıran ve Esnaf Siciline kaydını yaptıran herkes odamıza üye olabilir.

Odanıza üye olanlardan aidat alıyor musunuz? Aidatlar aylık veya yıllık mı? Aidat olarak kaç lira alıyorsunuz?

Oda üyelerimiz, ilgili yasa gereği Nisan ve Ekim aylarında yılda 2 kez aidat öderler. 2021 yılı için toplam yıllık aidat bedeli 358 liradır.

 “Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası” Türkiye’de her ilde var mıdır? Bağlı bulunduğunuz bir genel merkez var mıdır? Adresiniz ve iletişim adresiniz nedir?

Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası 81 İlimizde ve bu illerimize bağlı ilçelerimizin büyük bir çoğunluğunda bulunmaktadır. Ankara’da bulunan “Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanlığına” ve İlimizde “Düzce Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanlığına” bağlı olarak faaliyet göstermektedir.

Adresimiz: Azmimilli Mahallesi, Gazhane Caddesi 5/1 DÜZCE Telefon numaralarımız: 0380 523 69 95 - 514 11 51 Mail adresimiz: duzcesoforler@hotmail.com’dur

İL TRAFİK KOMİSYONU’NUN DAİMİ ÜYESİYİZ

Oda olarak yaptığınız faaliyetleri anlatır mısınız?

*İl sınırları içinde mahalli ihtiyaç ve şartlara göre trafik düzeni ve güvenliğini sağlamak amacıyla gerekli tedbirleri almak.

*Trafiğin düzenli bir şekilde akımını sağlamak bakımından alt yapı hizmetleri ile ilgili tedbirleri almak.

*Trafik ile ilgili sorunları çözümlemek, bütün ülkeyi ilgilendiren Trafik Güvenliği Yüksek Kurulunun müdahalesini gerektiren hususları İçişleri Bakanlığına iletmek.

*Karayolu taşımacılığına ait mevzuat hükümleri saklı kalmak üzere; Trafik düzeni ve güvenliği yönünden belediye sınırları içinde ticari amaçla çalıştırılacak yolcu ve yük taşıtları ile motorsuz taşıtların çalışma şekil ve şartları, çalıştırılabileceği yerler ile güzergahlarını tespit etmek ve sayılarını belirlemek,

*Gerçek ve tüzel kişiler ile resmi ve özel kurum ve kuruluşlara ait otopark olmaya müsait boş alan, arazi ve arsaları geçici otopark yeri olarak ilan etmek,

*Bunların sahiplerine veya üçüncü kişilere işletilmesi için izin vermek, bu kanunla ve diğer mevzuatla verilen görevleri yapmak amacıyla, Karayolu Trafik Kanunu’nun 12. maddesine istinaden kurulan ve Başkanlığını Vali veya yardımcısının yaptığı İl Trafik Komisyonu’nun daimi üyesiyiz.

*Bu kapsamda il sınırları içinde mahalli ihtiyaç ve şartlara göre trafik düzeni ve güvenliği bakımından Yönetmelikte gösterilen konular ve esaslar çerçevesinde çalışmalar yapmaktayız.

*Ayrıca Resmi Kurumlar ve üst kuruluşlarımızla görüşmeler yaparak, üyelerimizin sorunlarının çözümü konusunda çalışmaktayız.

TAKSİMETRE FİYATLARI FİYAT TESPİT KOMİSYONUNDA GÖRÜŞÜLÜR

Taksimetre fiyatlarını siz mi belirliyorsunuz? Bunu nasıl belirliyorsunuz

Meslek Kuruluşları Kanunu’nun 62. Maddesi gereği tarife, odamızca belirlenir, Esnaf Odaları Birliğimizin fiyat tespit komisyonunda görüşülür. Komisyonunun onayından sonra da yürürlüğe girer. Tarife belirlenirken, odamız tarafından Düzce ölçekli illerimizin tarifeleri incelenir, taksici üyelerimizin çoğunluğunun görüşü de alınarak tarife oluşturulur.

Mesai saatleriniz nedir?

Odamız hafta içi 5 gün saat 08.30-12.00 - 13.00-17.30 saatleri arasında açık bulunmaktadır.

Odanızın binası kendi mülkünüz mü? Kaç metre kare kapalı, kaç metre kare açık alanınız var?

Odamızın mülkü belediyeye aittir. Kira karşılığı oturmaktayız. Kapalı alan olarak kullandığımız binamız yaklaşık 90m2’dir. Açık alanımız bulunmamaktadır.

Şoförler ve otomobilciler esnaf odanızda kaç personel görev yapmaktadır. Burada görev yapan arkadaşlarınızın ücretini kim ödüyor ve her birinin sigortası var mıdır? Bulunduğunuz binanın su, elektrik, hizmet araçları gibi giderler nasıl karşılanmaktadır?

Odamızda genel sekreter, muhasebe personeli, hizmetli ve plaka basım personeli olmak üzere toplam 4 personel sigortalı olarak görev yapmaktadır. Personel ücretleri ve odamızın tüm giderleri Oda bütçesinden karşılanmaktadır.

BİR PLAKANIN BASIM SÜRESİ 15 DAKİKADIR

Araç plakalarını siz mi basıyorsunuz, bir plakanın basım süresi ne kadar sürmektedir.

Araç plakaları ilimizde Odamız tarafından basılmaktadır. Bir plakanın basım süresi kuruması dahil azami 15 dakikadır.

Odanıza ait akaryakıt istasyonu var mı?

Hayır.

Odanıza üye olanlar taşımacılık haricinde yaptığı başka bir işleri de var mıdır?

Bazı üyelerimizin taşımacılık dışında başka meslekler ile ilgili faaliyetleri de bulunmaktadır.

Odanız taşımacılık anlamında Düzce insanına yeteri kadar yardımcı oluyor mu? Olmuyor veya olamıyorsa sebepleri nelerdir. Bu konuda neler yapılabilir?

İlgili mevzuat ve imkanları çerçevesinde yardımcı olduğumuzu düşünüyorum.

Başka bir ilden gelip ilimiz sınırları içinde herhangi bir problemi olan, kaza yapan, arıza yapan araçlar konusunda şoför esnafına nasıl yardımcı oluyorsunuz.

Bu durumda olan esnaf problemini bize aktardığı takdirde gereken ne ise 7/24 saat yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Odanıza ait garajınız var mı?

Hayır.

TAKSİCİ ESNAFIMIZ EDS’DEN ŞİKAYETÇİLER

Son günlerde şoför esnafının EDS’ler ile ilgili problemi var gibi görünüyor. Nedir bu EDS? Tüm Türkiye’de bu EDS uygulaması var mı? EDS noktalarını kim belirliyor? Ceza durumu nedir? Çok mu ceza yazılıyor şoför esnafına?

Özellikle taksici esnafımız EDS’den şikayetçiler. EDS ile ilgili kendilerine çok trafik cezası yazıldığını söylüyorlar. EDS uygulaması Türkiye’de bütün illerde uygulanmamaktadır. Genel bir uygulama değildir.

EDS’ler ile ilgili sizlere ne tür şikayetler geliyor? Bu konuda bilgi verir misiniz?

EDS’ler ile ilgili sürekli, kırmızı ve sarı ışıkların aniden yanması nedeniyle kırmızı ışık ihlallerinden yazılan cezalar konusunda şikayetler gelmektedir. Gelen şikayetler üzerine, ilgili kurum ve kuruluşlarla bizim de Oda olarak katıldığımız toplantılar yapıldı. Toplantılarda EDS’lerin tamamen kaldırılması konusu da görüşüldü. Bu konuda çalışmalar devam etmektedir. Biz de EDS’lerin tamamen kaldırılması taraftarıyız. Eğer kaldırılmayacaksa, sadece güvenlik amaçlı kullanılmasını, şehir içerisinde çok şikayet gelen noktalardaki EDS’nin kaldırılarak D-100 karayolu üzerindeki başka noktalara dağıtılmasını ve D-100 karayolunda hız limitinin 82 km. çıkarılmasını istiyoruz.

TÜM TRAFİK IŞIKLARININ NUMARATÖRLÜ OLMASI İSTEDİK

Trafik ışıklarında sanki düzensizlik var gibi. Mesela bazı yerlerde yeşil ışıkta saniye göstergesi var, bazı yerlerde yok. Bazı yerlerde sarı ışık yok denecek kadar kısa, bazı yerlerde uzun süreli. Bunlara bir düzen getirilemez mi? Bu konularda sizlerin de söz hakkı var mı?

Bu sorun ile ilgili Odamıza da sürekli şikayetler gelmektedir. Sorun, Odamız tarafından ilgili ve yetkili mercilere iletilmiş, kırmızı ışık ihlallerinin önüne geçilebilmesi için tüm trafik ışıklarının numaratörlü olması istenmiş, sonuç beklenmektedir.

 Arşiviniz var mı?

Tabi ki düzenli bir şekilde arşivimiz bulunmaktadır.

Yavuz Bey güzel bir röportaj oldu. Halkımız tarafından pek bilinmeyen “Şoförler ve otomobilciler esnaf odanızın” çalışmalarını ayrıntılı bir şekilde anlatmış oldunuz. Bu röportaj için sizlere ve yardımcı olan arkadaşlarınıza teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim. Son olarak söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Öncelikle “Şoförler ve otomobilciler esnaf odamız” ve şahsım adına teşekkürlerimi sunuyorum. Odamızda bugüne kadar görev yapmış olan büyüklerime, arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Vefat etmiş olanlara Allah’tan rahmet diliyorum. Bu röportaj ile “Şoförler ve otomobilciler esnaf odamızın” kamuoyuna tanıtılmasında göstermiş olduğunuz özen için de sizlere, şahsınızda Düzce’ninSesi gazetesine, Odamız ve şahsım adına teşekkürlerimi arz ederim.        

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR