Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:04] Düzce'de kiralık daire fiyatları ne kadar? -- [17:35] Düzce kiralık daire fiyatları ne kadar? -- [15:51] Batı Karadeniz yaylalarında "hüzünlü güz" vedası -- [15:39] Temel Farkındalık Eğitimi İşbirliği Protokolü İmzalandı -- [15:33] TÜM BELEDİYELERİ ALACAĞIZ -- [14:22] PARK HALİNDEKİ MİNİBÜS ALEV ALDI -- [13:54] "Tüm dünya geleneksel tıbla ilgili çalışma yapıyor" -- [13:46] Bin kasa torikle limana döndü -- [12:59] BARİYERELRE ÇARPTI 2 YARALI -- [10:19] Düzce'de bugün vefat edenler --
Siyaset
TEKNOLOJİ ÜRETEN TÜRKİYE OLACAĞIZ

23.12.2017 - 15:22
1349 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
TEKNOLOJİ ÜRETEN TÜRKİYE OLACAĞIZ

Tenopark’ın yeni hizmet binasının açılışında önemli mesajlar veren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Teknoloji transfer eden değil, teknoloji üreten bir Türkiye oluşturmak istiyoruz." dedi. Özlü,  "Türkiye'nin sanayi büyümesi yani imalat sanayimizin büyümesi yüzde 15.8'dir. Bunun da ortalamasını aldığımızda imalat sanayimizde toplam 3 çeyrekteki büyümemiz yüzde 9.4'tür. Türkiye büyüyor, büyümeye devam edeceğini “ ifade etti.

Düzce Teknopark'ın yeni hizmet binasının açılışına katılan Özlü, binada kurulan hizmet ofislerini gezerek yetkililerden bilgi aldı.  Özlü ve Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve Düzce milletvekilleri Fevai Arslan ile Ayşe Keşir, AK Parti İl başkanı Hikmet Keskin teknoparkın açılış kurdelesini kesti.

Konferans Salonu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her geçen gün büyüdüğünü söyledi. Bütün konuşmalara ve söylentilere rağmen Türkiye'nin büyüdüğünü aktaran Özlü, şunları kaydetti:

"Türkiye 1., 2. çeyrekte büyüdü, 3. çeyrekte de dünya çapında, dünya ölçeğinde bir büyüme rekoru kırdı. Toplamda aldığımızda Türkiye'nin ortalama büyümesi 7.3'tür. Peki sanayi ne kadar büyüyor? Sanayimiz 3. çeyrekte yüzde 15.8 büyüdü. Yüzde 11.1 Türkiye'nin genel büyümesi, Türkiye'nin sanayi büyümesi yani imalat sanayimizin büyümesi yüzde 15.8'dir. Bunun da ortalamasını aldığımızda imalat sanayimizde toplam 3 çeyrekteki büyümemiz yüzde 9.4'tür. Türkiye büyüyor, büyümeye devam edecek."

TBMM Genel Kurulu'nda bütçe görüşmeleri yapıldığını anımsatan Özlü, "Tabi olumlu katkı sunan milletvekillerimiz de var, eleştirenler de var. Yani tenkitte bulunanlar da var. Tabi ki tenkit olacak, muhalefet olacak zaten muhalefet olmazsa demokrasi olmaz. Muhalefet varken demokrasi var. Ama arkadaşlarımızın yaptığı yorumlar, değerlendirmeleri düşündüğümüzde, bunların doğru olmadığını tekrarlamak istiyorum. Çünkü yapılan tenkitler, değerlendirmeler, eleştiriler doğru olsa Türkiye'nin küçülmesi lazım. O kadar sert eleştiri yapan vekillerimiz oldu ki, bunların bir kısmı da sanayici, onları dinlesek Türkiye yıkıldı, halk yeksan oldu, bir şey kalmadı. Ama Türkiye büyüyor." değerlendirmelerinde bulundu.

Özlü, OSB'lerin, Türkiye'nin planlı sanayileşmesinin en önemli alt yapı unsurlarından biri olduğunu ifade etti.

"Türkiye, OSB kurma, geliştirme ve yönetme noktasında, son 50-60 yıldır ciddi bir deneyim kazandı." diyen Özlü, "Bu deneyimi, inşallah önümüzdeki dönemlerde yurt dışına ihraç edeceğiz. Yurt dışında OSB'ler kuracağız, onları işleteceğiz, onları yöneteceğiz." dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Politikaları konusunda yeni bir yaklaşımları olduğunu kaydeden Özlü, "Bilim ve Teknoloji Politikalarıyla, Sanayi Politikalarının eş zamanlı, aynı anda belirlenmesini istiyoruz. Bunda çok ısrarcıyız, bunu bu şekilde istiyoruz. Çünkü, bilimden teknolojiye, teknolojiden sanayiye bir bağ kurmak istiyoruz. Bilimin çıktısı, üretilen bilginin, birimin çıktısı, teknolojiye girdi, teknolojinin çıktısının, sanayiye girdi olmasını istiyoruz. Topluma, ekonomik ve sosyal bir fayda sağlamayan bilgi, çalışma bizden uzak olsun, bizimle bir alakası yok. Yani topluma, ekonomik-sosyal fayda sağlamak esastır." diye konuştu.

Bilimden teknolojiye, teknolojiden sanayiye bir bağ kurmak istediklerini belirterek, "Sanayi 4-0 ile ilgili çalışmalarımızı, inşallah gelecek yılın ilk yarısında paylaşacağız. Bir danışmanlık hizmeti alıyoruz, 3. bir göz baksın diye. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, TÜSİAD, MÜSİAD, YASED, TİM, TSGB, bunlarla ortak bir platform oluşturduk. Raporlarını bildirdiler. Türkiye'nin yol haritasını hazırlıyoruz. Endüstri 4-0 dedikleri dönüşümün, Türkiye'nin yol haritasını hazırlıyoruz. Biz buna Türkiye'nin kendi sanayi devrimi demek istiyoruz. Kopyalamak değil, kendimiz isimlendirmek istiyoruz." şeklinde konuştu.

 "Teknoloji transfer eden değil, teknoloji üreten bir Türkiye oluşturmak istiyoruz"

Özlü, Türkiye'de, teknolojinin üretilmesi gerektiğini ve bunun için özellikle üniversitelerin iyi çalışmasının doğru olacağını anlattı.

Teknoparkların, sanayici için teknoloji üretim yeri olduğunu vurgulayan Özlü, şöyle devam etti:

"İnşallah önümüzdeki yıl, Türkiye'nin kendi sanayi devriminin, biz buna akıllı toplum 5-0 demek istiyoruz. Sadece teknolojideki dönüşümü değil, teknolojideki dönüşümün, toplumsal dönüşüme yansımalarını da dikkate almak istiyoruz. Dolayısıyla biz, teknoloji transfer eden değil, teknoloji üreten bir Türkiye oluşturmak istiyoruz. Sanayimizin teknoloji üretmesini istiyoruz. Sanayimiz, hangi alandaysa, ihtiyaç duyduğu teknolojiyi, kendisinin üretmesini istiyoruz. Bunu üreteceği yerler de teknoparklardır. Buralar özel alanlardır, burada teknoloji üreteceğiz."

Açılışın ardından Özlü ve beraberindekiler, Düzce Belediyesi'nde düzenlenen kentin çöp sorunu konusundaki toplantıya katıldı.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
1349 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Başarılı ikili çok uyumlu
15.10.2018 - 14:40
Başarılı ikili çok uyumlu
İttifaka zarar veriliyor
18.10.2018 - 16:42
İttifaka zarar veriliyor
FINDIK BAHANE, AMAÇ YEREL SEÇİM...
MOTOSİKLET TERÖRÜ YAYALARA ÇARPIP KAÇTI
Seçilirsem herkesin başkanı olacağım
TÜM BELEDİYELERİ ALACAĞIZ
22.10.2018 - 15:33
TÜM BELEDİYELERİ ALACAĞIZ
AK Parti’de başvuru tarihi netleşti