Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[20:02] İKİ OTOMOBİL ÇARPIŞTI 3 KİŞİ YARALANDI -- [19:51] AKÇAKOCA BELEDİYESİ’NDE TOPLU İŞ SÖZLEŞME SEVİNCİ -- [18:37] DÜZCESPOR SEVDALISI SAYDAM KARDEŞLER DESTEK ÇAĞRISINA SESSİZ KALMADI -- [17:46] ''HERKES DÜZCESPOR’A DESTEK VERMELİ'' -- [17:44] ''DÜZCESPOR BİR BAŞARI ÖYKÜSÜDÜR'' -- [17:10] HENDEK'TE MEYDANA GELEN PATLAMA SESİNİN NEDENİ BELLİ OLDU.. -- [15:48] Uğur Okulları Kurucusu Gökhan Sarıgül, ‘Hatıra Bilet’ kampanyasına destek verdi. -- [15:39] GÜLER TEMİZLİK’TEN DÜZCESPOR’A DESTEK -- [15:33] ''DÜZCESPOR DAYANIŞMANIN SEMBOLÜDÜR'' -- [14:56] ‘‘HER ZAMAN DÜZCESPOR’UN YANINDAYIZ’’ --
Siyaset
DÜZCE AKILLI ŞEHİR

19.04.2019
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
DÜZCE AKILLI ŞEHİR

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, 1. Uluslar Arası Turizmde Dijital Dönüşüm Kongresine katıldı. Başkan Özlü burada yaptığı açıklamada dijital ekonominin dünya çapında 100 Trilyon Dolar değere sahip olduğunu ve Türkiye’nin bu pazardan 1 Trilyon Dolar pay alma imkanının olduğunu belirtti.

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Düzce Valiliği ve Düzce Üniversitesinin katkılarıyla bu yıl ilk kez Topuk Yaylası Fenerbahçe Tesislerinde düzenlenen “1. Uluslar Arası Turizmde Dijital Dönüşüm Kongresi”ne katıldı. Turizm sektöründe dijitalleşmenin sağlanması konusunda alanında uzman isimlerin bilgiler aktardığı kongreye Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, Düzce üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce TSO Başkanı Tuncay Şahin ve sektör temsilcileri katıldı. Kongrede önemli açıklamalarda bulunan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü bakanlık döneminden gelen tecrübesiyle aktardığı bilgilerle dikkat çekti.

 “Düzcemiz Dijital Dönüşümde Örnek Teşkil Edebilir”

Düzce’nin bölgesinde taşıdığı öneme dikkat çeken Başkan Dr. Faruk Özlü, alt yapı ve donanım çalışmalarında Düzce’nin bölgesine ve Türkiye’ye örnek teşkil edebileceğini ifade ederek “Düzce “Akıllı Şehir”, “Smart City” diye adlandırıyoruz. Düzce gerçekten çok dinamik bir yapıya sahip, demografisiyle, insan gücüyle değişime ve dönüşüme açık bir şehir. Bütün bu uygulamaları Düzce’de gerçekleştirmek çok zor değil. 400 bine yakın bir nüfus, çok büyük bir şehir değil, o bakımdan biz bu çalışmaları Düzcemiz’de gerçekleştirebiliriz.

Benim özellikle ifade etmek istediğim; aslında dijital dönüşüm dendiğinde ilk akla gelen sanayidir. Ancak sanayide ortaya çıkan ürünler aslında piyasayı ilgilendiriyor. Otonom araçlar, otellerde kullanılan donanımlar bunlar hep insan hizmetine sunuluyor. Türkiye’nin veri gelişimi konusundaki alt yapısının dijital dönüşüm için vazgeçilmez bir önemi var. Birbiriyle konuşan makineleri gerçekleştirmek çok kolay değil, bu tabi altyapı ile ilgilidir. Burada KOBİ’lerin büyük önemi var. Bu dönüşümü büyük şirketler aslında sağlayabiliyor, rekabet etme durumları var. KOBİ’lerimizin bu konuda desteklenmesi gerekiyor. Neticede yaklaşık 100 Trilyon Dolar’dan bahsediyoruz, Türkiye’nin bu kazançtan 1 Trilyon Dolar pay alma imkanı var. Bunun için yaklaşık 300 bin nitelikli iş gücüne ihtiyaç var. Türkiye’nin bu konuda yaklaşık 1 Milyar Dolar yatırım yapması lazım. 10 Dijital Dönüşüm Merkezi  ve  50 Uygulamalı Araştırma Merkezi ki bu Üniversitemizi yakından ilgilendiriyor. Yine yenilik içeren 2 bin 500 projemizin olması gerekiyor” dedi.

“Tüketici Değil, Üretici Olmak Zorundayız”

Türkiye’nin dijital teknoloji üreticilerinin arasında yer alması gerektiğine vurgu yapan Başkan Özlü nitelikli iş gücü ve eğitim konusuna vurgu yaptı. Başkan Özlü “Türkiye’nin esasen kullanıcı olmaktan ziyade, dijital teknolojileri üretmesi gerekiyor. Yalnızca kullanıcı olmaktan kurtulmak gerekiyor. Dünyada birçok teknoloji üreten şirket var. Bunlar aslında bu dönüşümdeki kullanılacak ürünleri üretiyorlar. Kullanıcı tarafından ziyade üretici tarafında da olmamız gerekiyor. Vurgulamamız gereken önemli bir nokta da üretici olmamız gerekliliğidir. Özetle Türkiye’nin dijital dönüşümü için ilk dikkat etmesi gereken insan öğesidir. İnsanın eğitilmesi ve nitelikli insan gücü yetiştirilmesidir.  Aslında dünyada da baktığımızda herkesin önem verdiği ilk nokta eğitim. Almanya’da yapılan bir anket var. Üreticilere soruyorlar; dijital dönüşümün önündeki en büyük engel nedir? Almanlar buna nitelikli iş gücü, eğitimli insan gücü eksikliği şeklinde cevap veriyor. Yani Alman sanayicilerin bunu söylediği bir yerde Türkiye için çok daha önemli bir kavram ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Kılıçdaroğlu'ndan sürpriz Düzce Ziyareti