Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[23:13] Uyuşturucu Satıcısına Linç Girişimi -- [18:53] ÇİNGENE PALAMUTU KOVAYA GİRMEYE BAŞLADI -- [16:13] Beklenti 15 liraydı! Üretici Hüsrana uğradı -- [16:09] ‘’Fındık üreticilerine geçmiş olsun’’ -- [15:55] TMO 10 Liradan fındık alacak! -- [15:43] DEĞER ÜRETEN ÜNİVERSİTE YENİ DEĞERLERİNE KAVUŞUYOR -- [15:36] ÇEVRE YOLLARI AÇILIYOR -- [14:20] OYNADIĞI SİLAH CANINDAN EDİYORDU -- [12:35] BAJA RALLİSİ İÇİN TANITIM YAPILDI -- [12:10] KAPANIŞ PROGRAMI YAPILACAK --
Spor
SPOR HAYATLARINI DEĞİŞTİRDİ

17.6.2017 - 13:02
966 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
SPOR HAYATLARINI DEĞİŞTİRDİ

Düzce’de bulunan bir spor salonunda muaytahi dersleri alan ve daha önce uyuşturucu bağımlısı olan 2 kişi, uyuşturucudan sporla kurtulduklarını ve uyuşturucu kullananlara en iyi tedavinin spor olduğunu söylediler.
Son dönemde özellikle Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Düzce’de de artan uyuşturucu kullanımı gençlerin ölümüyle sonuçlanmaya başladı. Bir çok uyuşturucu bağımlısı genç kendilerinden geçerek yol kenarlarında, ormanlık alanlarda saatlerce bilinçsiz bir şekilde kalıyorlar. Uyuşturucu ile mücadele konusunda bir çok çalışma yapılsa da Düzce’de G.E (35) isimli bayan ile B.U(24) isimli genç, uyuşturucudan kurtulmanın yolunu sporda buldular.
Düzce’de yaşayan ve 1 çocuk annesi olan G.E, arkadaşlarının ısrarı ile uyuşturucu kullanmaya başladığını belirterek “1 sene aralıksız uyuşturucu kullandım. Bence hiç iyi bir şey değil. Ben kendim kullandım hiçbir şeyini görmedim. Sadece geçici bir çözüm. Ben bunun farkına vardım ve bu sebepten vazgeçtim. Annemi kaybettiğimde uyuşturucuyu bırakmaya karar verdim. Yaklaşık 1 aya yakın kendimi çok halsiz hissettim. Sürekli yattım. Halsizliğimi üzerimden atmak için spor yapmamı önderdiler. Bende muaythaiye başladım. Başladıktan 2 gün sonra kendime gelmeye başladım. Gelmediğim günlerde de yine halsiz hissetmeye başlıyorum. Hatta spora gelmek istemiyorum. Ancak buraya geldiğimde kendimi iyi hissediyorum. Evden çıkmıyordum. Bana hem eğlence oldu, yeni arkadaşlar edindim. Sosyal çevrem gelişiyor. Kötü, çok kötü bir şey. Arkadaşım bırakmaya çalışıyor. Ancak yeniden başladı. O da güçlü bir insan. Bırakabilir. Bir insan istediğinde her şeyi yapar. Ben tek başıma savaştım ve vazgeçtim. Kimse bilmiyordu. Kendim bıraktım ve sporla bunu daha da perçinledim. Spor yapmak çok iyi bir şey” dedi. 
UYUŞTURUCUYU BIRAKTI ŞAMPİYON OLDU
Daha önce 3 sene aralıksız uyuşturucu kullandığını ifade eden B.U ise “24 yaşındayım. 2008’den 2011’e kadar uyuşturucu kullanıyordum. Sonra spor başladım ve bizi yönlendiren hocalarımız oldu. Spor başladıktan sonra hiç kullanmadım ve kullanma gereksiniminde bulunmadım.  Sokakta uyuşturucu kullananları görünce o yıllarım aklıma geliyor. Çok üzülüyorum. Özellikle ailelerin  çocuklara yardımcı olması gerekiyor. Çocukları ile konuşmaları gerekiyor. Bu bağımlılık işini sporla bırakırlar. Spora başladıktan sonra hiç kullanmadım. 2 üniversiteler arası Türkiye şampiyonu oldum. 2 kere Türkiye şampiyonası çeyrek finalisti oldum. Profesyonelde birinciliklerim var. Bu aşılırsa spor sayesinde aşılacak” ifadelerini kullandı.
BAĞIMLIKTA ANA SEBEP YANLIZLIK DUYUGUSU
Goldft81 isimli spor salonunun sahibi olan ve aynı zamanda Muaythı sporunda şampiyonluklar elde etmiş Antrenör Muhammet Bişgin, madde bağımlılığında ana sebebin yalnızlık duygusu olduğuna dikkat çekerek “Madde bağımlılığında insanlar kendilerini yalnız hissettikleri için bu yola giriyorlar. Bizde burada bir arkadaş ve aile ortamı oluşturuyoruz. Buda onların dışarda ki etkenlerden uzak durmasını sağlıyor. Spor yaparak hem dışardan uzak duruyorlar hem de spor yaparak vücutlarını dinç tutuyorlar. Beyinlerine de oksijen gitmeye başladığında toparlamaya başlıyorlar. Amacımız genç kardeşlerin spor yapmaya yönlendiriyoruz. Biz gönüllüyüz. Elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bizim maddi bir beklentimiz yok. Bizler genç kardeşlerimizi bataklığa sürüklendiklerinde üzülüyoruz. Bize ulaşsalar biz yardımcı olacağız. Özel günler yapıyoruz. İstanbul ve Ankara’ya yakın olduğumuz için uyuşturucu kullanımı fazla. Bizde spora yakın tutmaya çalışıyoruz” dedi. 
Uyuşturucudan kurtulan ve spora başlan G.E ve B.U daha sonra antrenmanlarını yaptılar.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
966 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%45,00

V aydın

18.6.2017 - 00:25:12

Nasıl bir spor salonuymuş bu amatem gibi .

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

YOLLARA KUPAYI ALMAK İÇİN DÜŞTÜ
Arda Transferinde Devreye Sponsor Girdi
SİVRİKAYA PENALTILAR İLE YARI FİNALDE 10-9
ÇOLAKOĞLU MARKASINI TESCİLLEDİ 8-4
ŞAMPİYONUN ADI GÜVEN OTO CAM 5-3
GOL DÜOLLOSUNDAN YARI FİNAL ÇIKTI. 5-4
ŞEVVAL KOZMATİKETEN FARKLI TARİFE 8-5