Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[10:35] Mezuniyet Gururunu Yaşıyorlar -- [10:27] Rektör Çakar Yurda Döndü -- [10:27] Başkan Özlü Yalnız Bırakmadı -- [09:47] SPORUN HER DALINDA OLAN DÜZCE BELEDİYESPOR -- [09:46] İYİ BİR KADRO OLUŞACAK -- [09:35] 9 Saat Sonra Kurtarıldılar -- [19:12] Düzceliler İstanbul Seçimini Değerlendirdi -- [19:04] Toplu Sünnet Şöleni Düzenlenecek -- [18:58] Karaca Mahallesinde Hareketli Saatler -- [17:46] Karaca Mahallesinde Ev Yangını --
Spor
BÜYÜK HEYECAN SONA ERDİ

9.01.2019
281 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
BÜYÜK HEYECAN SONA ERDİ

Türkiye Okul Sporları Federasyonu’nun yıllık spor faaliyetleri programında bulunan Dart Düzce il birinciliği karşılaşmaları büyük bir katılım ile başladı ve sona erdi. Yapılan Karşılaşmaların ardından madalyalar sahiplerini buldu.

Dart Düzce il birinciliği karşılaşmaları yapılan final karşılaşmaları ile sona erdi. Müsabakalarda madalyalar sahiplerini buldu. Düzce ilinde çok fazla tanınmamasına rağmen çok yüksek bir katılımın olduğu yarışmaların ardından Türkiye Bocce, Bowling,ve Dart Federasyonu Düzce İl Temsilcisi Duygu Savaş Demirtaş, yaptığı açıklamada “Düzce ilinde bu spora çok fazla ilgi olması bizleri fazlası ile memnun etti. Çok başarılı bir organizasyon yaptık. Bu spor dalında Düze ilinde birinci olan takımlar Düzce ilini Türkiye Şampiyonası’nda temsil edecekler. Tüm sporcularımıza ve okullarımıza Türkiye Şampiyonası’nda başarılar diliyorum” dedi.

DART SPORUNUN TANITIMI.

Dart,  iç içe ve farklı renklerde halkalardan oluşan bir hedefe, belirlenmiş bir uzaklıktan ufak okların atılarak, en yüksek puanı almak amaçlı bir oyun, spor. Dart, Orta Çağ’da okçular için bir eğitim oyunu olarak başlamıştır. İlk kez İngiltere’de ortaya çıkmıştır. Hedefe daha iyi gitmesi için arkasına tüy ya da aparey (flight) takılan dart oku yaklaşık 16 cm uzunluğunda, nişan tahtasının çapı da yaklaşık 45 cm uzunluğundadır. Nişan tahtası, 1’den 20’ye kadar değerlerin yazılı olduğu 20 puan dilimine bölünmüştür. Alınacak puanı belirleyen iç içe altı halka bu dilimleri kesmektedir. En içte 50 puanlık merkez (BullEye), hemen dışında 25 puanlık bir halka, geniş bir tekli atış halkası, dar bir üçlü atış halkası, diğer bir geniş tekli atış halkası ve en dışta dar bir çiftli atış halkası bulunmaktadır. Çoğunlukla hedef skorlara göre isimlendirilen Dart’ın 301 / 501 / 701, Cricket, High Score, Shangai, 301 Elinination, Split Score, Rapid Score olarak anılan oyun çeşitleri vardır.

DART OYUNU KURALLARI

 Her oyuncu kendi dartları ile atış yapmalı, kullanılan dartlar 30,5 cm uzunluğunda ve 50 gr. ağırlığından fazla olmamalıdır. Her dart, gövdeye takılabilen sabit ya da değiştirilebilen çelik uçtan oluşur. Gövdenin arkasında farklı parçacıklardan oluşabilecek bir kanat sistemi olmalıdır.

 HER DART TEKER TEKER VE ELLE ATILMALIDIR.

Bir atış üç dartın oyun tahtasına atılmasından oluşur. Oyuncu atış sırasında, atış tamamlanmadan önce oyun tahtasına saplı olan dartlarından herhangi birine dokunduğu takdirde atışını tamamlamış sayılır. Oyun tahtasından düşen bir dart tekrar atılamaz. Atış tamamlanmadan önce, oyun tahtasından seken ya da düşen dart puanlamaya dahil edilmez.

 BAŞLAMA VE BİTİRME

Oyuncunun puanlanmaya başlayabilmesi için, attığı dartın, oyun tahtasının ikili bölgesindeki dış çember telinin içinde, oynanan oyunun niteliğine göre uygun yere isabet etmesi yeterlidir. Bitirme atışı yazıcı tarafından geçersiz sayılırsa ve eğer oyuncunun kullanılmamış dartı varsa, oyuncu atış yapmamış olduğu dartlarını kullanma hakkına sahiptir. Bitirme atışı ile ancak atılması gereken puan sağlanır (sayıdan düşmeli oyunlarda) veya kapatılması gereken tüm alanlar ve sayılar kapatılırsa (sayı ve alan kapatmalı oyunlarda) ve yazıcı tarafından onaylandıktan sonra dartlar toplanırsa atış geçerli sayılır. Kuralında herhangi bir hata olma durumunda, oyuncu dartlarını topladıysa ve henüz kullanılmamış dartı varsa, Yazıcı toplanan dartları mümkün olan en uygun şekilde oyun tahtasına yerleştirir ve oyuncunun atışını tamamlamasına izin verir. Gerekli bitirişi yapan oyuncu oyunun ya da maçın galibi olarak ilan edilir. Bitimden sonra, herhangi bir oyuncu tarafından yapılan atış geçerli sayılmaz. Bir maç ya da oyunlara bölünmüş bir set, setlere bölünmüş bir maç, 3’lü, 5’li, 7’li.vb gibi oyun prensibinde oynanır. Belirlenmiş sayıdaki oyunların çoğunluğunu kazanan oyuncu ya da takım maçın galibi sayılır. Geriye kalan oyunların oynanmasına gerek kalmaz. Setlere bölünmüş bir maç 2.06 maddesine uygun olarak oynanır.

 PUANLAMA

a) Sayıdan düşmeli Oyunlar İçin: Maçlar veya Oyunlar, oyunun türüne göre herhangi bir tek sayıdan başlayabilir.(örn:301, 501, 701, 901. vb.)Atılan puanlar bu sayıdan düşülür. Her atıştan sonra o atışın toplamı kalan puandan çıkartılır. Atışın puan olarak sayılabilmesi için dartın uç kısmının herhangi (tekli, çiftli, üçlü) bir sayı bölgesine veya merkez bölgesine (merkez, iç merkez) değiyor olması gerekir. Oyun tahtasından çarpıp düşen bir dart puan almış sayılmaz. Atılan puan, dartın içine düştüğü dilime ait olduğu rakamdan belirlenir. Hakemler oyun tahtası üzerindeki örümcek ağının, sayıları birbirinden ayıran bölümler üzerinde olduğunu sürekli kontrol edecektir. Buna rağmen herhangi bir kayıklık durumunda atılan puanın belirlenmesinde örümcek ağı bölümleri esas alınacaktır. Dartlar oyun tahtasından, atan oyuncu tarafından alınır. Oyuncu dartlarını toplamadan önce Yazıcının puanı toplamasını ve kaydetmesini bekler. Puanlamadaki aritmetik hataya itiraz ancak diğer oyuncu ilk dartını hedef tahtasına atmadan önce yapılabilir. Aksi takdirde puan tahtasında yazılan şekilde kalır. Bir oyuncunun attığı puanlar ve kalan puanı, puan tahtasında hakem ve oyuncular tarafından okunabilecek şekilde, temiz göz hizasında ve Yazıcı tarafından yazılmalıdır. Yazıcı oyuncunun talebi halinde, oyuncunun attığı puanı ve kaldığı puanı söyleyebilir ancak bitiriş için atış veya kombinasyon tavsiyesinde bulunamaz.

MAÇ HAKEMİ KURALLARIN TAM BİR UYGULAYICISI OLMALIDIR.

 Sayı ve alan kapatmalı oyunlarda yarışma genelgelerinde belirlenen sayı ve alanlar her bir oyun için 3’er kere atılarak kapatılmalıdır. Hakemler oyun tahtası üzerindeki örümcek ağının, sayıları birbirinden ayıran bölümler üzerinde olduğunu sürekli kontrol edecektir. Buna rağmen herhangi bir kayıklık durumunda atılan puanın belirlenmesinde örümcek ağı bölümleri esas alınacaktır. Kapatılması gereken bir sayının üçlü bölgesine atılan dart, o sayının üç kere atılması ile aynı değere sahiptir ve sayı kapatılır. Kapatılması gereken bir sayının ikili bölgesine atılan dart, o sayının iki kere atılması ile aynı değere sahiptir. Bir oyuncunun kapattığı sayı ve alanlar, puan tahtasında hakem ve oyuncular tarafından okunabilecek şekilde, temiz göz hizasında ve Yazıcı tarafından yazılmalıdır. Maç hakemi ya da Yazıcı oyuncuya atış bitiminden sonra kalan atışlar veya bitiriş hakkında bilgi veremez. Maç hakemi kuralları tam bir uygulayıcısı olmalıdır ve gerekli durumlarda yazıcıya danışarak kararlarını duyurmalıdır.

DÜZCE İLİNDE DERECEYE GİREN OKULLAR

İlimizde yapılan okul sporları dart müsabakalarında liselerde büyük bir mücadele yaşandı ve şampiyonluğu Gümüşova Anadolu Lisesi kazandı. İşte dereceye giren okullar:

1.Gümüşova Anadolu Lisesi, 2. Cumayeri Çok Programlı Lisesi, 3. 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi, 4. Atatürk Anadolu Lisesi

 LİSELERDE KIZLARDA İLK DÖRDE GİREN OKULLAR.

Düzce lise kızlar dart Düzce il birinciliği karşılaşmalarında takımlar ilk sırayı alabilmek için çok büyük bir mücadeleye girdiler. Bu mücadeleler sonunda 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi takımı rakiplerine üstünlük sağlayarak şampiyon oldu.

1. 15 Temmuz şehitleri Anadolu Lisesi, 2. Güzel Sanatlar Lisesi, 3. Atatürk Anadolu Lisesi, 4. ibn-i Sina Mesleki ve Teknik Lisesi olmuştur.

 ORTAOKUL ERKEKLERDE İLK DÖRDE GİRENLER

Düzce ortaokullar dart il birinciliği karşılaşmalarında minik sporcular kıyasıya bir mücadeleye girdiler bu mücadeleden şampiyon olarak çıkan takım Akçakoca Tepeköy Ortaokulu büyük bir başarı göstererek şampiyon oldu.

1.Akçakoca Tepeköy Ortaokulu, 2. Gümüşova Fatih Ortaokulu, 3. Özel Kültür Ortaokulu, 4. Pakmaya Ortaokulu olmuştur.

  KIZLARDA ŞAMPİYON GÖLYAKA YUNUS EFENDİ ORTAOKULU.

Dart Düzce il birinciliği karşılaşmalarında bir köy okulu olmasına rağmen Göl Ormanı Köyü büyük bir başarıya imza atarak şampiyonluğa ulaşan takım oldu. Bu takımımız Düzce ilini Türkiye Şampiyonası’nda temsil edecek.

1.Gölyaka Yunus Efendi Ortaokulu, 2. Gümüşova Fatih Ortaokulu, 3. Gölyaka Saçmalıpınar Ortaokulu, 4.Cumayeri Ortaokulu olmuştur.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
281 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

İSTİFANIN PERDE ARKASI
20.06.2019 - 09:37
İSTİFANIN PERDE ARKASI
VOLEYBOL TURNAVASI KALDIĞI YERDEN DEVAM EDİYOR
İLK MAÇLARDA İDDALI TAKIMLAR KAZANDI
TAKIM EHLİNE TESLİM EDİLDİ
İKİNCİ LİGDE MÜCADELE EDECEK BİR KADRO KURULMALI
DÜZCE YEREL U-11 LİGİNDE HEYECAN DEVAM EDİYOR
SPORUN HER DALINDA OLAN DÜZCE BELEDİYESPOR