Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[17:52] Siyaset ve İş Dünyasını Buluşturan Düğün -- [15:00] ZOR DEPLASMANDA KRİTİK 1 PUAN -- [14:09] Adil Köseoğlu Başkan Kapoğlu İle Görüştü -- [12:44] MÜCADELE BAŞLADI -- [12:20] MALİ MÜŞAVİR TURAN KURT VEFAT ETTİ -- [12:06] İLK 11’LER AÇIKLANDI -- [11:45] 5 saat sular kesik -- [11:30] GENÇ KUAFÖR YAŞAMINI KAYBETTİ -- [10:40] Türkiye genelinde dün akşam başlayan sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi -- [10:17] Türkiye'nin en kalitesiz havası Düzce'de ölçüldü --
Üniversite
Türk müziği bölümü sanat değerlerini bekliyor

Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Müzik Bölümü ilk kez öğrenci olacak...

10.08.2015 16:27:43
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Türk müziği bölümü sanat değerlerini bekliyor

Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Müzik Bölümü ilk kez öğrenci olacak.

Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Müzik Bölüm Başkanı Prof. Dr. M. Şenel Önaldı ve Müzik Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Müslüm Akdemir, 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı’nda Özel Yetenek Sınavı’yla ilk kez öğrenci alacak olan Türk Müziği bölümü ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Yrd. Doç. Dr. Müslüm Akdemir, Türk Müziği bölümü ön kayıtlarının 17-21 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılacağını belirterek, Özel Yetenek Sınavı’na girmek isteyen öğrenci adaylarının YGS puan türlerinin herhangi birinden 140 taban puan alması gerektiğini ifade etti.

Özel Yetenek Sınavı’nın üç aşamadan oluştuğunu ve 31 Ağustos- 5 Eylül 2015 tarihleri arasında beş gün süreyle devam edeceğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Akdemir, “Yaklaşık iki yıldır Türk Müziği programımızı hazırlamamızın temel sebebi, Düzce’nin Türkiye içerisinde sanat açısından önemli stratejik noktada olmasıdır. Şöyle ki Düzce ilinde yaklaşık 23, 24 çeşit farklı kültürden toplum var ve bu kültürler çok bozulmadan Düzce’yi mozaik bir şehre dönüştürmüştür. Bu yüzden farklı kültürel kimlikleriyle Düzce’yi ortaya çıkaracağız” dedi.

20 GENÇ ALINACAK

Türk Müziği bölümüne asil kaydını yaptıran 20 öğrenci alacaklarını, bu öğrencilerin Halk Müziği, Klasik Türk Müziği ya da Sanat Müziği çalgılardan birini çalacaklarını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Müslüm Akdemir, öğrencilerin bilinçli olarak gelirlerse hızlı bir yol alacaklarını, kendilerine de topluma da faydalı olacaklarını düşündüğünü belirtti.

Türk Müziği bölümüne başvurularda herhangi bir yaş grubu şartı koymadıklarına da dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Akdemir, “Türk toplumunda hali hazırda sanat bilinci istediğimiz düzeyde değil. Öğrencilerimiz kendi dönemlerinde yada bulundukları yaş gurupları içerisinde o günkü fırsatları değerlendirememiş olabilir. Bu konuda gerçekten iyi şeyler çıkartabilecek nitelikte insanlar olabilir. Bu yüzden yaş sınırı tutmadık” ifadelerini kullandı.

Yrd. Doç. Dr. Müslüm Akdemir’in ardından Özel Yetenek Sınavı’yla ilgili önemli bilgiler veren Prof. Dr. M. Şenel Önaldı, “Türkiye’de ilk kez Üniversitemizde üç aşamalı bir sınav uyguluyoruz. Bunun amacı, aday öğrencileri rahatlatmak. Çünkü tek sınavlı veya iki sınavlı aşamalarda çok yetenekli kişiler heyecan ve panik içinde oldukları için maalesef sınavı kaybediyorlar” dedi.

Panik ve heyecanını ortadan kaldırmak amacıyla sınavın birinci aşamasında öğrencilerin müzik yeteneklerini sunacak imkanları vereceklerini ifade eden Prof. Dr. Önaldı, birinci aşamada adayların çalgılarını çalacaklarını veya sesle değerlendirilmeye tabi olacaklarını söyledi. İkinci aşamada, birinci ve ikinci aşamanın toplamının değerlendirmesi olacağını belirten Prof. Dr. M. Şenel Önaldı, üçüncü aşamanın son kabul sınavı olacağını ifade ederek, öğrencilere rahat olmaları tavsiyesinde bulundu.

Prof. Dr. M. Şenel Önaldı, “Yıllarca bu sınavları yapan birisi olarak birçok kez öğrencilerin yaşadıkları heyecanları gördüm ve üzüldüm. Dolayısıyla hazırlıklı gelsinler, rahat olsunlar. Yani karşılarındaki jürinin onları düşündüğünü bilerek gelsinler. Biz sanat yeteneği olanları zaten tercih edeceğiz. Öğrencilerimiz de sanat alanında gelişecek. İnşallah üniversite bittikten sonra öğretmenlik yapmak gibi bir düşünceleri varsa formasyonlara müracaat ederek öğretmen olabilirler. Amaç bizim öğrencilerimizin içinden sanatçılar çıksın” sözleriyle açıklamalarını sonlandırdı.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR