Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[11:03] TRT GELECEĞİN GİRİŞİMCİLERİ BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ -- [10:56] Nasıl ortaya çıktı? -- [10:51] ANTRENÖRLERE TEŞEKKÜR ETTİ -- [10:49] BELEDİYE BORÇTAN KURTULACAK -- [10:18] 'KADIN EĞİTİMLE GÜÇLENDİRİLMELİDİR' -- [10:04] KPSS ÖN LİSANS SONUÇLARI NASIL KONTROL EDİLECEK? -- [19:11] SEHVEN HATA YAPILMIŞTIR -- [17:52] ÖREN KÖYÜNDE YANGIN -- [17:31] TEM OTOYOLUNDA KAZA 2 YARALI -- [16:24] Bülent Arınç YİK üyeliğinden istifa etti --
Üniversite
Heykel Sanatı Sınırsız Veriler Sunuyor

Üniversite Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferhat Kamil Satıcı, 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı’nda ilk kez öğrenci kabul edecek olan Heykel Bölümü hakkında açıklamalarda bulundu.

13.07.2016
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Heykel Sanatı Sınırsız Veriler Sunuyor

Doç. Dr. Ferhat Kamil Satıcı Heykel Bölümü’yle, öğrencilerin yaratıcılık ve yorumlama yeteneklerini geliştirecek temel teknik ve teorik bilgilerin aktarımı ile güncel kültürel birikimin öğrencilere kazandırılmasının amaçlandığını dile getirdi. Doç. Dr. Satıcı, “Bölümümüzün yer aldığı Konuralp Yerleşkesi, oldukça zengin bir kültürel mirasın üzerine konuşlanmıştır. Bu bağlamda Heykel Bölümümüz, üç boyutlu sanatsal üretimler aracılığı ile bölgenin kültürel mirasına ek değerler üretebilmeyi ve geçmiş ile gelecek arasında kültürel bir bağ kurmayı da hedeflemektedir.” dedi.

Lise veya dengi bir ortaöğretim kurumundan, Bölümümüzün kesin kayıt tarihine kadar olan sürede mezun öğrencilerin Heykel Bölümü’ne başvuru yapabileceğini belirten Ferhat Kamil Satıcı, 2016 YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinde, 150 veya üzeri puan almış öğrencileri kabul edeceklerini söyleyerek başvuruların online yapılacağını ve herhangi bir başvuru ücretinin de alınmayacağını ifade etti.

Çağdaş sanat ve heykel sanatına ilgisi olanlar ile çağımızın görsel ve düşünsel çözümler bekleyen sanatsal ortamına yaratıcı değerler üretebileceğini düşünenlerin Heykel Bölümü’nü tercih edebileceğini söyleyen öğretim üyemiz, Üniversitemiz ve Bölümümüzün; yeniliklere açık vizyonu, sanat ve tasarım merkezlerinin bulunduğu büyük metropollere yakın konumu, alanda gerçekleşen çalışmaları takip edebilme ve bu çalışmalara katılım sağlayabilme gibi birçok avantajı öğrencilere sunacağını sözlerine ekledi.

Heykel Bölümü’nün, öğrencilerine teorik araştırmalar ve pratik uygulamalarla heykel sanatına dair birikim kazandırmayı hedeflediğini ifade eden Doç. Dr. Ferhat Kamil Satıcı, “Bölümümüz; geleneksel ve modern heykel sanatının perspektifine ek olarak öğrencilerinin, çağdaş sanat konusunda da birikimli, malzemenin sınırlarını zorlayan, kendi ifade olanaklarını yaratabilen sanat üreticileri olmaları için gerekli eğitim programlarına fazlasıyla sahiptir. Öğrenciler, genişletilmiş medya, üç boyutlu dijital modelleme, modelaj (kil heykel), ahşap, taş ve metal tekniklerinin uygulanabildiği atölyelerde eğitim alabilecekler.” şeklinde konuştu.

“Kendilerini sürekli güncelleyecek sanatçı ve tasarımcılar olarak Heykel Bölümü mezunları, sanat serüvenlerini kurgulayan ve sürdürebilen bireyler olacaklardır.” diyen Doç. Dr. Satıcı mezunların; heykel sanatçılığı, çevre tasarımcılığı, sanat eğitimciliği ve danışmanlığının yanı sıra anıtsal, mimari uygulamalar, üç boyutlu tasarım, üç boyutlu dijital modelleme, sinema-televizyon ve sahne dekoratörlüğü ile özel efekt alanlarında çalışabileceklerini ve lisansüstü programlara devam ederek akademik kariyerlerini sürdürebileceklerini belitti.

Doç. Dr. Ferhat Kamil Satıcı, “Heykeli diğer görsel sanat disiplinlerden ayıran en önemli boyut, sadece dokunsal olarak da alımlanabilecek  bir sanat biçimi olmasıdır. Bu bağlamda New York Üniversitesi Sosyoloji Profesörü Richard Senneth'in bir sözü bu konuda önemli bir görüşü ortaya koymaktadır: ‘Dokunma, akıllı el hakkında farklı sorunlar sergiler. Felsefede olduğu gibi tıp tarihinde de beynin gözden çok daha farklı duygusal bilgiyi sunup sunmadığı tartışması uzun zamandır yapılıyor. Görüldüğü kadarıyla göz, belirli bir çerçeveyle sınırlı görüntüler sunarken dokunma, tamamıyla kapsayıcı ve sınırsız veriler sağlamaktadır. (Sennet, 2009, s. 202)’ Sonsuz bir evrenin parçası olarak heykel sanatı, bizlere sınırsız veriler sunar.” sözleriyle açıklamalarını sonlandırdı.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR