Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[13:08] ANAP Başkanı Çelebi Bolu'da -- [11:50] Miniklerden Başkan’a Anlamlı Hediye -- [11:44] Gönüllü eller minikler için boyadı -- [11:16] GÜNER YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ -- [21:50] OYUN PARMAĞINDAN EDİYORDU -- [20:51] KOMŞUDA KORKUTAN KAZA -- [20:41] RÖMORKUN ALTINDA KALDI -- [18:37] Akçakoca’dan Askere Selamlı Destek -- [17:49] Öğrenciler Yemekhaneyi İnceledi -- [17:44] Öğrencilere Enerji Eğitimi Verildi --
Üniversite
Üniversitede Verimlilik Ve Kalite Arttı

3 yıldır görev yaptığı üniversite hastanesinde önemli işlere imza atan Başhekim Prof. Dr. Onur Özlü ile üniversite hastanesinin verimliliği arttı.

14.11.2016
977 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
Üniversitede Verimlilik Ve Kalite Arttı

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde son 3 yılda önemli değişimler yaşandı. 3 yıllık görev döneminde yapılan icraatların bir kısmı konusunda bilgi veren Başhekim Prof. Dr. Onur Özlü,Hastanede verimliliğin ve kalitenin artırılması konusunda önemli çalışmalar yapıldığının altını çizdi…

Hasta randevuları kolaylıkla ulaşabilecekleri bir düzene kavuştu

 “Günümüz ihtiyaçlarına cevap vermeyen mevcut otomasyon sistemi, kapasitesi yüksek, stok takip ve analizlerinin de yapılabilmesine olanak veren yeni jenerasyon bir sistemle hiç veri kaybı olmadan değiştirildi. Böylece hasta randevuları hasta ve yakınlarının kolaylıkla ulaşabilecekleri bir düzene kavuştu. İlaç ve malzeme yönetiminde stok izlemi ve analizleri yapılarak, girdi-çıktı kontrolleri sağlanarak lüzumsuz sarfiyatın önüne geçildi ve malzeme kaçağı önlendi” dedi.

Kaliteli hizmet

Özlü, sağlık hizmetinin enerji kesintisi sebebiyle aksaması önlendiğini belirterek “Göreve geldiğimizde tıbbi sarf malzemeleri ve ilaçlar servislerdeki kullanılmayan alanlarda oluşturulmuş düzenli olmayan depolarda, hastane havalandırma alanlarında ve personelin istirahat kanepeleri altındaydı. Hasta servislerindeki bazı özel hasta odaları ve hasta banyoları kapalıydı, buralara ilaç ve sarf malzemeleri konulmuştu. Ciddi bir çalışmayla depo alanları oluşturduk. Hastanedeki bütün tıbbi sarf malzemeleri ve demirbaş malzemeler sayılarak kayıt altına alındı. Böylece malzemelerdeki kayıp ve kaçağı önledik. Hasta odalarını ve banyolarını kullanıma açtık. Hastane Eczanesinin tanımlı bir yeri yoktu. Standartlara uygun eczane yaparak hizmete soktuk. Malzeme ve ilaç yönetiminde yüksek verimlilik elde ettik. Hastanede arşiv olarak kullanılan ve aynı zamanda hastanenin klima santrallerinin bulunduğu alan, hastanenin havalandırma girişinin de ana merkezi olması nedeni ile hasta ve hastane güvenliği açısından sakıncalı idi. Arşiv bu alandan taşınarak hastanenin havalandırması sağlıklı duruma gelirken, arşiv evrakları da güvenle saklanır duruma geldi. Hastanenin sık sık arızalanarak hastane hizmetlerini engelleyecek, hastanedeki hasta kayıt verilerinin kaybolmasına yol açabilecek mevcut kesintisiz güç kaynağını hizmette aksama olmadan değiştirerek yeniledik. Böylece sağlık hizmetinin enerji kesintisi sebebiyle aksaması önlendi.”

Hizmet aksamadı

Başhekim Onur Özlü, şöyle devam etti: “15 Temmuz’dan sonraki süreçte görevden almalar gerçekleşti. Dermatoloji, pataloji, radyoloji ve endokrinoloji gibi branşlardaki hekim açığını kapatmak için Devlet Hastanesi’nden ihtiyaç duyulan branşlar için görevlendirmeler yapıldı ve hizmette hiçbir aksaklık yaşanmadı. Poliklinik sayılarımızda düşüş olmadı. Acil serviste yapılan tadilatlar ile hasta kabul kapasitesi 3 kat arttırılırken fiziki mekan özellikleri de standartlara uygun hale getirildi. Kimyasal - Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisini kurduk. Hastane Çamaşırhane kapasitesini %100 oranda artırdık. Hastane binamız yapıldıktan sonra Deprem Yönetmelikleri birkaç defa değişti. Bugüne kadar hiçbir kontrol yapılmadığından, hastane binasının bu değişikliklere uygunluğunu test etmek ve varsa eksiklikleri gidermek için gerekli çalışmaları yaptık, tahkik ve deprem güçlendirme ihalesine çıktık. Hastanemizdeki Kalite Birimi atıllıktan kurtarılarak aktif hale getirildi.”

Verimlilik arttı

Yapılan verimlilik ve kalite çalışmaları sonucunda Sağlık Bakanlığı denetiminden çok yüksek puan alınarak geçildiğini vurgulayan Başhekim Özlü, “Hastanemiz yüksek verimlilik ve yüksek kalitede sağlık hizmeti sunmaktadır. Bunun neticesinde hastanemize çevre illerden de tedavi için hasta gelmektedir. Ameliyat sayımız artış gösterdi. Bu yılın ilk 10 aylık bölümünde geçen yılki sayılarımıza ulaştık. Bütün bunların sonucunda Hastanenin Döner sermaye gelirlerini arttırdık” dedi.

Başhekim Onur Özlü, 3 yıllık görev süresi içinde liyakati esas alan bir anlayışla hizmet yaptıklarını, yaptığı hizmet nedeniyle vicdanının son derece rahat olduğunu sözlerine ekledi.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
977 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

mehmet

17.11.2016 - 09:01:39

verimlilik ve kalitenin sayın başhekimin eşinin bakan olmasında bir etki vardımıdır?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR