Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[19:58] Silahlı saldırı: 1 ölü -- [19:47] BAŞINDAN YARALANDI -- [19:37] YAĞIŞ KAZALARI BERABERİNDE GETİRDİ -- [19:06] 6 KİŞİ YARALANDI -- [18:13] Bayramın ilk günü kaybolan kişi ölü olarak bulundu -- [16:15] ŞARAMPOLE DEVRİLDİ -- [15:54] MOTOR KISMINDAN ALEV ALDI -- [14:46] "Türk sanayisine bir sıçrama yaptırmayı hedefliyoruz" -- [13:40] İÇLER ACISI GÖRÜNTÜSÜ KORKUTTU -- [13:28] KAYNAŞLI’NIN 50 YILLIK SU SORUNU ÇÖZÜLÜYOR --
Üniversite
Oyuncak OSB Protokolü İmzalandı!

Düzce’de kurulması planlanan Oyuncak Organize Sanayi Bölgesi için, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Üniversitemiz, Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV)ile Düzce Ticaret ve Sanayi Odasıarasında “Düzce İlinde Oyuncak Organize Sanayi Bölgesi Kurulması İçin İşbirliği Protokolü” imzalandı.

29.12.2016 - 20:44
1548 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Oyuncak OSB Protokolü İmzalandı!

Rektörlük Çalıştay Salonu’nda gerçekleşen imza törenine, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, Düzce TSO Başkanı Fahri Çakır,Gümüşova Belediye Başkanı Ahmet Azap, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Daire Başkanı Fuat Şimşek, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, PAGEV Yönetim Kurulu Üyeleri, il ve ilçe protokolü, oyuncak firmalarının temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

İmza töreni protokol konuşmalarıyla başladı. Programın açılışında Teknoloji Fakültemiz Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Uğur Hasırcı, Üniversitemizin Düzce’de kurulması planlanan Oyuncak Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili yapacağı çalışmaların yer aldığı bir sunum gerçekleştirdi.

İşbirliği protokolünün sonrasında tüm paydaşların katılacağı çalıştay, tasarım yarışması ve prototiplansmanının gerçekleştirileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Uğur Hasırcı, katılımcılara teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

PAGEV’in plastik sanayisine ve ülke ekonomisine yaptığı katkıların anlatıldığı video gösterimiyle devam eden programda konuşan Düzce TSO Başkanı Fahri Çakır, Oyuncak OSB ile kültürün, maddi ve manevi değerlerin hamur edildiği bir sanayinin oluşacağını söyledi. İşbirliği protokolü ile Gümüşova’da Oyuncak OSB kurulması arefesinde olduklarını belirten Çakır, yeni nesil teknolojiyi kullanarak, insan sağlığını ve çevreyi koruyarak milli ve yerli oyuncağı üretmenin önemi üzerinde durdu. Düzce TSO olarak bu teşebbüsün arkasında olduklarını ifade eden Fahri Çakır, 2023 hedeflerine ulaşmak için ileri teknoloji üretmemiz gerektiğini vurgulayarak protokolün hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Düzce’nin il olmasının 17. yılını kutlayarak sözlerine başlayan PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, oyuncağın dünyada 208 milyar dolarlık ticaret hacmi olduğunu söyledi. Türkiye’nin ihracatının dünya ticaretinde yüzde 0,1 oranında olduğuna dikkat çeken Eroğlu, pastadan en büyük payı yüzde 41 ile Çin’in aldığını sözlerine ekledi. Çin’in düşük fiyat politikası ve kümelenme modeliyle başarıyı yakaladığının altını çizen Yavuz Eroğlu,  Ülkemizin de bu alanda ciddi yatırımlar yapması gerektiğini ifade etti. Türkiye’nin0-14 yaş grubu 20 milyon çocuğa sahip olduğunu dile getiren PAGEV Başkanı, bu popülasyonun sağlıklı, güvenli ve milli oyuncağı satın alacak potansiyel müşteri grubunu oluşturduğunu belirtti.  Almanya’nın Nürnberg şehrinin oyuncak üretiminde dünyada söz sahibi olduğunu söyleyen Eroğlu, Düzce’nin Nürnberg olabileceğini vurguladı. Oyuncak OSB ile Düzce’ye ilk olarak 1 milyar dolar yatırım ve 2.000 kişilik istihdam sağlanacağınıifade eden Yavuz Eroğlu, bu girişimin bölgeye büyük prestij getireceğini söyledi.

İmza töreninde konuşmasını gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, oyuncak sanayisinin temsilcilerini Üniversitemizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başladı. Oyuncak OSB için Üniversitemizin farklı, inovatif ve girişimci özellikleri olduğunu ifade eden Rektörümüz, milli manevi değerleri, vatan ve millet sevgisini çocuklarımıza en iyi şekilde oyuncak yoluyla aktarabileceğimizi söyledi.

Milli, yerli ve evrensel özelliklere sahip oyuncak üretiminin, bu işbirliğinin en büyük kazancı olacağını ifade eden RektörümüzÜniversitemizin; Düzce Teknoparkı, Merkez Laboratuvarı, Tasarım Prototipleme ve Test Merkeziyle Oyuncak OSB’ye tasarımdan malzeme seçimine, prototipten üretime kadar her aşamada destek olmanın taahhüdünü verdiklerini sözlerine ekledi. Milli ve yerli oyuncak markasının bu topraklardan çıkacağını söyleyen Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, en büyük partnerlerinin sanayiciler olduğunu belirterek bu girişimde büyük emekleri olan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Dr. Faruk Özlü’ye teşekkür etti.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan, Ülkemiz ithalatının yüzde 73’ünün sanayi ürünlerinden oluştuğunu ifade ederek orta gelir tuzağına dikkat çekti. Bu tehdide karşı Bakanlık olarak teknolojik yoğunluk ile ürün gamındaki katma değeri artırma çalışmaları olduğunu ifade eden Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan, Düzce Oyuncak OSB ile 700 milyon dolarlık ithalatın yarısının üretilebileceğini dile getirdi. Bu yatırımın Düzce’nin ekonomisine yüzde 15’lik katkı sağlayacağını belirten Kılıçaslan,bu girişimin üniversite-sanayi işbirliğine güzel bir örnek teşkil ettiğini söyledi.

Protokol konuşmalarının ardından imza törenine geçildi. Oyuncak Organize Sanayi Bölgesi çalışmaları için ilk somut adımın atıldığı işbirliği protokolünü Bilim Sanayi ve Teknoloji BakanlığıSanayi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu ve Düzce TSO Başkanı Fahri Çakır imzaladı.

İşbirliği protokolü; Ülkemizde istihdam ve katma değer yaratacak, milli duygulara dokunacak karakter, model, prototip ve ürün üretecek bir Oyuncak Organize Sanayi Bölgesinin, kurulum ve operasyon süreçlerini tanımlamayı ve tarafların işbirliği ile bu süreçlere hukuki dayanak sağlamasını amaçlıyor.

İmzalanan protokolle;milli oyuncağın tasarım, prototipleme, üretim ve pazarlama süreçlerine yönelik çalışmalara öncelik verilecek. Bu kapsamda ürün geliştirme, Ar-Ge ve inovatif çalışmalara da Üniversitemiz tarafından akademik ve teknik destek sağlanacak. Yine protokol çerçevesinde milli oyuncağın fikirsel altyapısınıgüçlendirici, tasarım, üretim vepazarlama süreçlerini destekleyici seminerler, konferanslar ve bilimsel toplantılar düzenlenecek.

Düzce’de kurulacak Oyuncak OSB ile kültürel değerlerimizi de yansıtacak yerli ve milli oyuncak üretilmesi hedeflenirken, üretim için birçok firmanın yatırım yapması; bu yatırımların,doğrudan ve dolaylı olmak üzere İlimize önemli oranda istihdam sağlaması bekleniyor.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
1548 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Düzce Üniversitesi öğrencilerinden Trabzon’da çifte zafer