Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[11:28] Sağlam, Dedesini Kaybetti -- [11:20] ASFALT SERME MAKİNESİNE ÇARPTI 1 ÖLÜ -- [10:33] BİLİNÇSİZ MÜDAHALE EDİLMEYECEK -- [08:30] FET֒DEN 14 SANIĞA CEZA YAĞDI… -- [08:28] AK Parti ve MHP, ittifak görüşmelerine başlıyor -- [22:43] Ticari taksi korkuluklarda asılı kaldı -- [18:03] Şehit annesine hastanede ziyaret -- [17:57] Akçakoca Kitap Günleri başladı -- [17:54] DALGA BOYU 4 METREYE ULAŞTI -- [17:45] ABANT'A ZİYARETÇİ AKINI --
Üniversite
Uluslararası Mühendislik Araştırmaları Sempozyumu Başladı

Düzce Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen ve birçok mühendislik alanını kapsayan Uluslararası Mühendislik Araştırmaları Sempozyumu (UMAS’17), Cumhuriyet Konferans Salonu’nda başladı.

12.9.2017 - 14:42
680 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Uluslararası Mühendislik Araştırmaları Sempozyumu Başladı

İki gün süresince oturumlar şeklinde devam edecek olan sempozyumun açılışına; Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, mühendislik alanlarından kamu ve özel sektör temsilcileri, akademisyenler, araştırmacılar ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan UMAS-2017 Düzenleme Kurulu Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Yunus Biçen, mühendislik bilimlerinde ileride olmanın birçok açıdan günümüz dünyasında söz sahibi olmak anlamına geldiğini ifade etti. Düzenledikleri sempozyum ile farklı mühendislik dallarında çalışan araştırmacıları bir araya getirerek ürettikleri bilgilerin paylaşılmasını amaçladıklarını dile getiren Biçen, sempozyumun ortak çalışmalara ve yeni işbirliklerine kapı aralamasını temenni etti.

İlki 2015 yılında ulusal düzeyde gerçekleşen sempozyumun 2017 yılı itibariyle uluslararası bir boyut kazandığını belirten Yrd. Doç. Dr. Yunus Biçen, sempozyuma 300’e yakın bildiri gönderildiğini ve bunlardan 210 bildirinin hakem değerlendirmeleri sonucunda kabul edildiğini sözlerine ekledi. Katılımcıların yüzde 80’inin Düzce Üniversitesi dışından olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Biçen, Düzce Üniversitesi ile şehrin tanıtımına da katkı sağlayacak olan sempozyuma destek veren kişi ve kurumlara teşekkür etti.

Sempozyumda konuşan Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce Üniversitesi’nin bir markası olarak ortaya çıkan ve ikincisi düzenlenen Uluslararası Mühendislik Araştırmaları Sempozyumu’nda mühendislik alanındaki tüm gelişmelerin ve yeniliklerin paylaşılacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Her gün çok farklı yenilik ve araştırma sonuçlarının ulusal ve uluslararası basında yer aldığını söyleyen Rektör Çakar; bilginin paylaşması, üretilmesi ve bundan sonra kullanılabilir teorilere dönüştürülmesine katkı sağlaması açısından bu tür sempozyumların büyük önemi olduğunu vurguladı. Bildirilerini ve fikirlerini paylaşan katılımcılara teşekkür eden Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, başarılı bir sempozyum temennisinde bulunarak konuşmasını sonlandırdı.

Açılış konuşmalarının ardından Özyeğin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Arık’ın verdiği “Fikirlerden Ürünlere İnavosyon Yolculuğu: Zorluklar ve Kazanımları” başlıklı konferansa geçildi. Konuşmasında Ar-Ge ve inovasyonun önemi üzerinde duran Prof. Dr. Arık, inovasyon yapmayan şirketlerin ve insanların sistem dışı kalıp yok olacağına dikkat çekti.

Ar-Ge’nin şampiyonlar, liderler ve Ar-Ge takımları ile yapılması tavsiyesinde bulunan Arık, global inovatif şirketlerden örnekler vererek sanayi, üniversite ve kamunun bilimsel çalışmalarda önemli rolleri olduğunun altını çizdi. Ar-Ge yatırımları konusunda devletlerin harcamaları ile ilgili istatistikler de paylaşan Prof. Dr. Mehmet Arık, ülkemizin Ar-Ge için ayırdığı bütçenin yıldan yıla önemli oranda arttığının memnuniyet verici olduğunu belirterek Ar-Ge çalışmalarına daha fazla kaynak ayrılmasının da gerekliliğine vurgu yaptı.   İnovasyonun hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini söyleyerek ülkemizin daha fazla inovatif insanlara ihtiyacı olduğunu sözlerine ekleyen Arık;  daha az bürokrasi, daha fazla Ar-Ge kaynağı, her renk görüş ve gruptan insanlarla oluşturulan inovasyon takımları ile başarının yakalanacağını ifade etti. Prof. Dr. Mehmet Arık’ a konferansın sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç tarafından plaket takdim edildi.

 

Sempozyum, Düzce Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen oturumlarla devam etti. Farklı salonlardaki oturumlarda; metalürji ve malzeme bilimi, bilgisayar, enerji, otomotiv, mimarlık, inşaat, yapı, imalat, elektrik ve elektronik teknolojileri başlıklarında zengin içerikli bilimsel sunumlar gerçekleştirildi.

Oturumlar arasında, Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerim Çetinkaya, “Sanayi 4.0 Teknolojileri ve Uygulamaları” konulu konferansıyla sempozyuma katkı sağladı. Her ülkenin kendi sanayi devrimini gerçekleştirdiğini belirten Prof. Dr. Çetinkaya, 3. sanayi devriminden 4. sanayi devrimine geçerken internet alt yapılı çalışmaların ön planda olacağına işaret etti. Sanayi 4.0 ile çeşitli disiplinler arası sistem entegrasyonlarının sağlanacağı değerlendirmesinde bulunan Çetinkaya, her alanda akıllı ürünlerin üretileceğini, akıllı fabrikaların kurularak içerisinde akıllı robotların kullanılacağını ve bu robotların insanlarla etkileşim halinde olacağını ifade etti.

Uluslararası Mühendislik Araştırmaları Sempozyumunun ilk günü, düzenlenen oturumların ardından sona erdi.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
680 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

KANSERE KARŞI DİKKAT
11.1.2018 - 14:07
KANSERE KARŞI DİKKAT
ÇAKAR ÖĞRENCİLERLE BİRARAYA GELDİ
Eğitim Lisansüstü Protokolü imzalandı
Düzce Üniversitesi büyümeye devam ediyor
Düzce Üniversitesi’nde “Tarım Öğretiminin 172. Yılı” Kutlandı
2018 Yılının İlk “Açık Kapı Günü” Gerçekleştirildi
Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesinin Dramaturjisini Yaptığı Çocuk Oyununa Uluslararası Festivallerden Büyük İlgi