Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[09:22] AK Parti’den CHP’ye Hayırlı Olsun Ziyareti -- [06:39] Lastiği patlayan kamyonun sürücüsü hayatını kaybetti -- [17:33] Akçakoca Belediyesi silueti marka tescil belgesi ile tescillendi -- [17:30] AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin ve yeni il yönetim kurulu, nezaket ziyaretleri kapsamında Cumhuriyet Başsavcısı Savaş Düzgün’ü ziyaret etti. -- [17:27] Ara eleman yetişmesi için imzalar atıldı -- [17:24] Devlet Hastanesinde yeni hizmet -- [17:22] BAŞKAN AY BAĞIMLILIKLA MÜCADELE TOPLANTISINA KATILDI -- [17:17] Vali Dağlı, Artı İstihdam Protokolünü İmzaladı -- [17:14] Akçakoca OSB tabelası yerine takıldı -- [17:10] BAŞKAN YİĞİT YOĞUN ÇALIŞIYOR --
Üniversite
REKTÖR ÇAKAR'DAN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Düzce Üniversitesi’nden İl Genel Meclisine Sağlık ve Çevre Alanlarındaki İhtisaslaşma Çalışmaları Hakkında Bilgilendirme

2.11.2017 - 11:16
492 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
REKTÖR ÇAKAR'DAN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Düzce Üniversitesi, Düzce İl Genel Meclisi’ne Sağlık ve Çevre Alanlarında İhtisaslaşma Programı kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu.

İl Özel İdaresi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya; Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce İl Genel Meclis Başkanı Dursun Çakır, İl Genel Meclis Üyeleri ve öğretim üyeleri katıldı.

Programın açılışında konuşan Düzce İl Genel Meclis Başkanı Dursun Çakır, Düzce Üniversitesi’ni ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek sağlık ve çevre alanlarındaki ihtisaslaşma çalışmaları hakkında konuşmasını yapmak üzere sözü Düzce Üniversitesi Rektörüne bıraktı.

 

Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar; Yükseköğretim Kurulu’nun başlattığı “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi”nde Düzce Üniversitesi’nin, 5 pilot üniversite arasına seçilme başarısını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan öğrenme gururunu yaşadıklarını belirterek sözlerine başladı. Projeyle Düzce’nin başına talih kuşu konduğu nitelemesinde bulunan Rektör Çakar, Düzce’nin tüm ilçelerinde yaptıkları toplantılarda özellikle muhtarlara proje kapsamında yapılacak çalışmaları anlattıklarını sözlerine ekledi. Düzce Üniversitesi tarafından Kalkınma Bakanlığı ile yapılan görüşmeler neticesinde proje bütçesinin 70 milyon TL’yi aşabileceği bilgisini paylaşan Prof. Dr. Çakar, projenin bölgeye çok önemli katkılar sağlayacağına dikkat çekti.

 

Yapılacak çalışmaları anlatmak ve bilgilendirmede bulunmak amacıyla bu toplantıyı düzenlediklerini dile getiren Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar,  Düzce Üniversitesi’nin çevre ve sağlık alanlarında devlet tarafından destekleneceğini söyledi. Çevre alanında; fındık başta olmak üzere bölgede yetiştirilen tarımsal ürünlerin atıklarından katma değeri yüksek ürünler üretileceğini ifade eden Rektör Çakar, fındık kabuğundan eko boya ve parke üretimi, çeltikten ise yanmazlık özelliğine sahip kompozit malzeme üretimini bu çalışmalara örnek gösterdi.  Sağlık konusunda ise “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp” alanını belirlediklerini dillendiren Prof. Dr. Çakar, bu alanda tıbbi bitki üretimi ve sağlık turizminin geliştirilmesi konularına yoğunlaşacaklarına işaret etti.  Şu ana kadar 28 köy ve birçok çiftçinin projeye katılma başvurusunda bulunduğunun altını çizen Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, çalışmaları daha da yaygınlaştırmak istediklerini belirterek sözlerini sonlandırdı.

 

Düzce Üniversitesi Rektörünün ardından Düzce İl Genel Meclisi üyelerine yönelik bir sunum gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörü Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş; su kaynakları açısından zengin, verimli tarım arazilerine sahip, lojistik açıdan avantajlı konumda bulunan Düzce’nin potansiyellerini değerlendirmek amacıyla çevre ve sağlık alanlarında ihtisaslaşmayı seçtiklerini ifade etti.

 

Çevre konusunda “Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı”, sağlık konusunda ise “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp” alanını belirlediklerini söyleyen Prof. Dr. Uğraş, Sağlık Bakanlığı’nın geleneksel tıp alanında yönetmelik çıkardığını ve bu alanla ilgili birim kurduğunu belirterek Bakanlığın geleneksel tıbbı, artık modern tıbbın hizmetine sunduğunu sözlerine ekledi.

 

Gerçekleştirecekleri kalkınma modelinden bahseden Uğraş, bir bahçenin içerisinde aynı anda tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, arıcılık ve tıbbi mantar üretimi yapılabileceğine dikkat çekti. Eğitimden tohum teminine, üretimden hasada, paketlemeden firmaya teslime kadar tüm aşamaların Düzce Üniversitesi kontrolünde yapılacağını söyleyen Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, bu çalışmalarla bölge insanının önemli bir gelir kazanacağını vurguladı. Üreticilerin üreteceği tıbbi bitkilerin satın alınması konusunda büyük bir firmayla işbirliği sözleşmesi imzaladıklarını dile getiren Prof. Dr. Uğraş, yapılacak çalışmaları anlatmak için tüm ilçelerde paylaşım toplantısı düzenlediklerini de belirtti.  Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp çalışmaları kapsamında sağlık turizminin oluşturulması için fitoterapi, apiterapi ve akupunktur gibi uygulamalar gerçekleştireceklerini ifade eden Uğraş, bunun yanında üretim bahçelerinin peyzajının yapılarak bu alanların eko çiftliklere dönüştürülebileceği değerlendirmesinde bulundu. Orta ve uzun vadede ise fındık altlarındaki boş arazilerde, ısırganın bir türünü tekstil sektöründe kullanmak üzere yetiştirmek istediklerini belirten Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş İl Genel Meclisi Üyelerinden gelen soruları cevaplandırarak sunumunu sonlandırdı.

 

Günün diğer toplantısı ise Düzce’nin Boğaziçi Belediyesi’nde gerçekleştirildi. Düzce’nin ilçelerinde gerçekleştirilen tanıtım ve yayılım toplantılarının meyvelerini almaya başlayan Düzce Üniversitesi, Boğaziçi’nde projeye yoğun ilgi gösteren muhtarlar ve bölge insanıyla bir araya geldi. Toplantıya, Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri de katıldı. Toplantıda, Düzce Üniversitesi Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde İhtisaslaşma Koordinatörü Prof. Dr. Halil İbrahim Uğraş, “Sağlık ve Çevre Alanlarında İhtisaslaşma Programı” hakkında bilgilendirmede bulunarak yapılacak çalışmaları paylaştı. Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şemsettin Kulaç ise özellikle kestane yetiştiriciliği yapan üreticilerin sorularını cevaplandırarak Düzce Üniversitesi’nin bu konuda üreticilerin yanında olduğunu belirtti. Programın sonunda, proje ile bölge insanının ekonomik kalkınmasına destek olacaklarını vurgulayan Uğraş, toplantıya katılanların sorularını cevaplandırarak deneme üretimleri için gönüllü muhtar ve çiftçilerle görüşmeler gerçekleştirdi.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
492 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

KANSERE KARŞI DİKKAT
11.1.2018 - 14:07
KANSERE KARŞI DİKKAT
ÇAKAR ÖĞRENCİLERLE BİRARAYA GELDİ
Eğitim Lisansüstü Protokolü imzalandı
Düzce Üniversitesi büyümeye devam ediyor
Düzce Üniversitesi’nde “Tarım Öğretiminin 172. Yılı” Kutlandı
Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesinin Dramaturjisini Yaptığı Çocuk Oyununa Uluslararası Festivallerden Büyük İlgi
İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI