Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[14:46] Yığılca'da''toplu zehirlenme" tatbikatı -- [14:23] Polisten dolandırıcılık uyarısı -- [13:55] OTOMOBİL İSTİNAT DUVARINA ÇARPTI -- [13:02] FINDIK BAHANE, AMAÇ YEREL SEÇİM... -- [11:22] Başkan Yemenici, muhtarlarla bir araya geldi -- [09:51] POLİS DİKKATİ VURGUNU ÖNLEDİ -- [00:58] İki araç çarpıştı... 5 yaralı... -- [17:12] Kaynaşlı da "Benim Kulübüm Yeşilay" projesi -- [17:09] Gölyaka'da Muhtarlar Günü Kutlandı -- [17:01] AKÇAKOCA VE YIĞILCA'DA MUHTARLAR GÜNÜ --
Üniversite
Düzce Üniversitesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Saygı ve Rahmetle Andı

Düzce Üniversitesi, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin yıl dönümünde saygı ve rahmetle anmak amacıyla “10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı” düzenledi.

11.11.2017 - 13:51
518 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Düzce Üniversitesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Saygı ve Rahmetle Andı

Rektörlüğü temsilen Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç’in Düzce Üniversitesi 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başlayan anma programına; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İdris Şahin, Fakülte dekanları, akademik ve idari personeller ile öğrenciler katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhuriyet Konferans Salonu’ndaki programa geçildi.

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi ile Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenen programın panel bölümünde, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Recai Özcan ve Yrd. Doç. Dr. Fatih Özçelik birer konuşma gerçekleştirdi.

“Atatürk’ün Düşünce Temelleri” başlıklı konuşmasına Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anarak başlayan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Atatürk’ü anmanın bir güne mahsus olmadığını ifade etti. Mustafa Kemal’in idealizminin oluşmasında, Namık Kemal ve Tevfik Fikret gibi edebiyatçıların izleri olduğunu söyleyen Prof. Dr. İlhan Genç, O’nun düşünce temellerinde Fransız aydınlanmasının da büyük etkisi olduğunu sözlerine ekledi. Mustafa Kemal’in sadece Batıyla ilgilenmediğini dile getiren Prof. Dr. Genç, Atatürk’ün İslam dünyasını da araştırdığına işaret etti. Mustafa Kemal’in düşünce dünyasını geliştirirken realiteye mağlup olmadığını da vurgulayan Prof. Dr. İlhan Genç, O’nun geçmişte yapılan hataları irdeleyerek gerekli dersleri çıkarmış idealist bir devlet adamı olduğunun altını çizdi. Cumhuriyetin korunup yaşatılmasında gençlere büyük sorumluluklar düştüğüne dikkat çeken Prof. Dr. İlhan Genç, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlere hitaben söylediği “Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek sizlersiniz.”  sözüyle konuşmasını sonlandırdı.

Panelin bir sonraki konuşmacısı Doç. Dr. Recai Özcan,  “Medeniyet Yolunda Atatürk ve Edebiyat” konulu sunumuna; Şinasi, Namık Kemal, Ziya Paşa, Tevfik Fikret ve Mehmet Akif gibi Atatürk’ü etkileyen edebi şahsiyetlerin düşünce ve hayal dünyalarından bahsederek başladı. Atatürk’ün saltanatın kaldırılması, cumhuriyetin kurulması, kadınların hayata aktif katılımının sağlanması ve eğitim-öğretimin birleştirilmesi gibi önemli inkılaplar gerçekleştirdiğini belirten Doç. Dr. Özcan, bu inkılaplar ile O’nun, medeniyet tasavvurunda bireyin özgürleşmesine büyük katkı sağladığına vurgu yaptı. Atatürk’ün fikri hür bireyin önemini daha o yıllarda dile getirdiğini söyleyen Doç. Dr. Recai Özcan, O’nun Nutuk’taki medeni toplum ile ilgili tespitlerini paylaşarak sunumunu noktaladı.

Yrd. Doç. Dr. Fatih Özçelik ise “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Türk inkılabının dünyadaki diğer inkılap hareketlerinden farklı olduğunu ifade eden Özçelik, Türk inkılabında yenilikleri düşünen kişilerin o düşüncelerini gerçekleştirdiklerini ve inkılaplarda iç karışıklık yaşanmadığını sözlerine ekledi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti ilan etmesine kadar geçen sürede yaşanan tarihi olaylar ve dönüm noktalarından söz eden Yrd. Doç. Dr. Fatih Özçelik, Mustafa Kemal’i, içerideki saltanat taraftarları ve dışarıdaki düşmanla mücadele ederek Cumhuriyeti kuran bir deha olarak nitelendirdi. Emperyalizmin dünyadaki sınırları yeniden çizdiğine ve dünyayı daha küçük devletler şeklinde yönetmek istediğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Özçelik, gençlere vatanın korunmasında önemli görevler düştüğünü söyleyerek Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Panelin ardından Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin düzenlediği “Atamızın Dilinden Nağmeler” adlı müzik dinletisi icra edildi. Yrd. Doç. Dr. Haluk Yücel, Yrd. Doç. Dr. Filiz Kaya ve Ercan Can tarafından gerçekleştirilen dinleti, katılımcılar tarafından beğeniyle takip edildi.

“10 Kasım Atatürk’ü Anma Programı” , Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş ile Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. E. Yıldız Doyran tarafından programda emeği geçenlere teşekkür belgelerinin takdim edilmesiyle son buldu.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
518 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Buraya Üst Geçit Şart!
15.10.2018 - 18:01
Buraya Üst Geçit Şart!
ÖZEL SERVİS AÇILDI..
13.10.2018 - 11:06
ÖZEL SERVİS AÇILDI..
Gençleri uyuşturucu konusunda uyardı
“Sosyal medyanın önemini kimse küçümsememeli”
Üniversite öğrencileri sahili temizledi
İlimize İki Ödül Kazandırdılar