Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[11:21] Düzce Yine Riskli Bölgede Yer Aldı -- [10:59] Özlü, Çamlıevler Muhtarlığı'nda -- [10:05] Liseli Öğrenciler Moda Tasarımında -- [09:58] Kiracılara İyi Haber -- [09:52] Üniversitede Önemli Eğitim -- [09:45] Araç Sahipleri İçin Önemli Haber -- [09:39] Tatbikat Gerçeği Aratmadı -- [08:55] Hikmet Keskin'in Acı Günü -- [17:37] Tezgahlar Gürcistan hamsisine kaldı -- [16:54] Evi Yanan Aile Unutulmadı --
Üniversite
Üniversitede deprem tatbikatı...

27.12.2017 - 08:59
644 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Üniversitede deprem tatbikatı...

Düzce Üniversitesi  Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde  Acil Durum ve Afet Planı çerçevesinde deprem ve yangın  tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikattan yaralıların makyajları ve yaralandıktan sonra gösterdikleri reaksiyon ile gerçeği aratmadı.

Düzce Üniversitesi hastanesinin olası afetlere hazır olup olmadığı bugün gerçekleştirilen tatbikatla ortaya çıktı.

Tatbikatta senaryo gereği Düzce merkezde meydana gelen 5 büyüklüğündeki deprem sonrası hastanenin -3. katındaki ayniyat biriminin kırtasiye deposunda ve 1. kattaki enfeksiyon hastalıkları polikliniğinde yangın çıktı.

Yangının fark edilmesiyle önce 5555 tuşlanarak kırmızı kod uyarısı verilirken, ardından yangın uyarı sistemi devreye sokuldu. Kurumlararası Koordinasyon Sorumlusu tarafından 112 numaralı telefon aranarak ihbarda bulunulurken, hasta ve hasta yakınlarının güvenli bir şekilde toplanma alanına tahliyesi için çalışma başlatıldı.

Tatbikatta,  -2. Kattaki diyaliz ünitesindeki hasta yakınlarının beklediği alanda 2 hasta yakını düşen paravanların ve dolap enkazının altında sıkışırken, 3. Katta bulunan eczane bölümünde ise kolilerin devrilmesiyle kimyasal madde sızıntısı ihtimaline karşı güvenlik  görevlileri önlemleri aldı.

Tatbikattan yaralıların makyajları ve yaralandıktan sonra gösterdikleri reaksiyon ile gerçeği aratmadı.

Tatbikata katılan 112 Acil Servis, AFAD, itfaiye ve UMKE ekipleri enfeksiyon polikliniğinde mahsur kalan  personeli poliklinik penceresinden kurtararak tahliyesini sağladı. Diyaliz ünitesinde sıkışan hasta yakınlarına UMKE ekipleri gelene kadar hastanenin Kurtarma Ekipleri ile üniversite öğrencilerinden oluşan Arama Kurtarma Gönüllüleri müdahalede bulunurken, ardından UMKE ekipleriyle birlikte hasta yakınlarının tahliyesi sağlandı.

Tatbikat sırasında zaman zaman aksilikler de yaşandı. Yaralıların tahliyesi sırasında çıkış kapısı açılmadı. Dakikalarca kapının açılması beklendi. Hem personel hem hastaneye gelen vatandaşlar tatbikatı an be an cep telefonlarıyla kaydettiler.

Eczane biriminde kimyasal sızıntıya karşı ölçümler yapan AFAD ekipleri, yaptıkları ölçümlerde sızıntı olmadığı sonucuna ulaştı.

Afet Yönetim Planında Halkla İlişkiler Sorumlusu olarak görev alan  Prof. Dr. Ali Nihat Annakkaya tatbikat hakkında bilgi verirken, 5,1 şiddetinde yaşanan depremin ardından hastanede neler yapıldığını anlattı.

Tatbikatın tamamlanmasının ardından basına açıklama yapan Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, Düzce’nin geçmişte deprem yaşamış bir il olduğunu hatırlatarak hastane olarak olası bir afette her zaman hazırlıklı olmak zorunda olunması gerektiğinin altını çizdi.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
644 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

DÜ'de Protokollere Devam
18.1.2019 - 16:53
DÜ'de Protokollere Devam
Ekiplere Teşekkür Belgesi Verildi
Açık Ders Uygulaması Başladı
Tarımsal Üretime Katkı Sağlayacak Protokol İmzalandı
Milyon Liralık Cihazı Kendileri Tasarlayıp Üretti
Düzce Üniversitesi Ev Sahipliği Yaptı
Düzce Üniversitesi Kırşehir'de