Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[08:23] Tekel bayileri kepenk kapatıyor -- [08:18] AK Parti'de 3 dönem kuralı esnetiliyor... -- [07:27] İl Başkanı Ümit Yılmaz, aday oluyor -- [07:15] CHP İL BAŞKANI TOZAN İSTİFA ETTİ -- [18:57] Bacağını yılan ısırdı -- [18:40] Düzce Üniversitesi Girişimci Gençler Yetiştirmeye Devam Ediyor -- [18:06] Dijital bağımlılığa "renkli eller" farkındalığı -- [18:01] ŞAMPİYON İTFAİYE PERSONELİ OLDU -- [17:52] Yüzlerce çocuk yüzme öğrenecek -- [17:43] EMLAK PİYASASI DEĞERLENDİRİLDİ --
Üniversite
Cudi Dağı’nda Yeni Bir Çalı Türü Keşfedildi

Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Aksoy ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Görevlisi Mehmet Fırat, Şırnak’ın Cudi Dağı’nda yeni bir çalı türü keşfetti.

29.12.2017 - 14:50
711 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Cudi Dağı’nda Yeni Bir Çalı Türü Keşfedildi

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Necmi Aksoy ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Biyoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Mehmet Fırat’ın birlikte yaptıkları araştırmalar, bilim dünyasına yeni bir odunsu bitki kazandırdı.

Araştırma Görevlisi Mehmet Fırat; Şırnak ve Silopi ilçe merkezleri arasında yer alan Cudi Dağı’nda 2013-2014 yılları arasında floristik arazi çalışmaları esnasında, bir çalı taksonuna ait örnekleri topladı. Fırat, toplamış olduğu bu örnekleri Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi, Odunsu Taksonlar Uzmanı Prof. Dr. Necmi Aksoy ile DUOF Herbaryumu’nda (Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Herbaryumu) ve diğer ulusal ve uluslararası herbaryumlarda inceledi. İki bilim insanının yaptıkları bu incelemeler sonucunda, bu bitkinin bilim dünyası için yeni bir odunsu bitki türü olduğu tespit edildi.

Gerçekleştirilen bu başarılı çalışma sonucunda açıklamalarda bulunan Odunsu Taksonlar Uzmanı Prof. Dr. Necmi Aksoy, “Yeni çalı türü, gülgiller (Rosaceae) familyasından İspirya  (Spiraea sp.)  cinsine ait olup, dünyada doğal olarak yetişen 100 tane türü bulunmaktadır. Türkiye’de ise bu cinse ait iki tane tür biliniyordu. Bu türlerden biri Doğu Anadolu’da yayılış gösteriyor, diğeri ise Doğu Anadolu, Karadeniz ve İç Anadolu’da yayılış göstermektedir. Bunlar bilinen orman altı ve orman içi açıklıklarındaki bitkilerdendir. Bundan dolayı, odunsu bitki taksondan yeni tür bulmak çok zordur. Yeni çalı türünün keşfedilmesi ülkemizin biyoçeşitliliği zenginliğini göstermesi açısından oldukça önemlidir. Yaptığımız bu araştırmayla 2 diye bilinen bu odunsu bitki türünün 3 olduğunu tespit etmiş olduk. ” şeklinde konuştu.

Yeni bulunan çalı taksonunu; yayılışını yaptığı, Cudi Dağı'nın adını vererek; ‘Spiraea cudidaghense Fırat & N. Aksoy’ ismiyle bilim dünyasına kazandırdıklarını belirten Prof. Dr. Aksoy, bu çalı türünün uzun süre çiçekli kalması ve her zaman yeşil görünmesi nedeniyle park ve bahçelerde süs bitkisi olarak kullanım potansiyelinin olduğunu söyledi. Sadece Cudi Dağı’nda belli bölgelerde yayılış gösteren endemik bir bitki olduğunu ifade eden Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Aksoy, Cudi Dağı’nın; iç taraftaki vadilerde ve dağlık alanlardaki; açıklık ve yamaçlarda yetiştiğini dile getirdi. Kendisine en yakın bitki taksonunun ise; Güney Batı Asya’da yayılışını yapan, Spiraea pilosa’yakın olduğunu; Türkiye’nin Cudi Dağı’nın bulunduğu Güneydoğu Anadolu Dağları ile İran’ın Zağros Dağları üzerinden, bu bitkinin yayılışını yaptığını belirten Aksoy, Afganistan ve Pakistan’daki dağlık bölge ile floristik bağlantısı bulunduğunu sözlerine ekledi.

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Necmi Aksoy ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Biyoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Mehmet Fırat’ın yaptıkları bu çalışma, Çin Halk Cumhuriyeti’nde orman ürünleri üzerine yayın yapan ve uluslararası prestije sahip 'Journal of Forestry Research' dergisinde yayınlandı.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
711 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Rektör Çakar, “Ruhsat için başvuru yapıldı“
Düzce Üniversitesine Büyük Ödül
ÖDÜLLER VALİ VE BAŞKAN YARDIMCISINDAN
EV SAHİPLİĞİNİ DÜZCE ÜNİVERSİTESİ YAPTI
Aşçılar mutfak hünerlerini sergiledi
Cinsiyet adaleti, Düzce Üniversitesinde konuşuldu
OKUMANIN ÖNEMİ ANLATILDI
20.4.2018 - 13:24
OKUMANIN ÖNEMİ ANLATILDI