Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[17:20] Vali sanayicilerle bir araya geldi -- [17:14] ÇÖPLÜKTE KAVGA 4 YARALI -- [14:16] İtfaiye erleri tecrübelerini gönüllülerle paylaşıyor -- [14:04] İLK TAKSİT İÇİN SON TARİH 1 EKİM -- [13:50] BACA VE IZGARA YÜKSELTME HIZLA DEVAM EDİYOR -- [12:04] Yeni öğrenciler için oryantasyon programı -- [11:30] Otomobil devrildi 5 yaralı -- [10:59] Başkan Yemenici aşure dağıttı -- [10:40] OTOMOBİL DEREYE UÇTU -- [10:27] YİĞİT BAŞKAN RAKİPSİZ --
Üniversite
Çocuk Arılar DAGEM’de

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAGEM) "Arı Biziz, Bal da Bizdedir" projesi kapsamında ortaöğretim öğrencilerine arı ailesi, arı ürünleri ve arı-çevre ilişkisi ile ilgili eğitimler veriyor.

25.6.2018 - 15:57
859 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Çocuk Arılar DAGEM’de

           
 Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan DAGEM Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Meral Kekeçoğlu, çocukların arıyı tam olarak tanımadığını, sadece bal yaptığını ve “arı sokar” diye korktuklarını ifade etti. Çocukların; arının çevre, doğa ve polinizasyon için ne kadar önemli olduğu konusunda yeterince fikirlerinin olmadığını söyleyen Kekeçoğlu, “Çocuklar, küçük yaşlarda çevreye ve doğaya duyarlı bireyler olarak yetiştirilmelidir. Ağaç yaşken eğilir diyerek yola çıktık ‘Arı Biziz Bal da Bizdedir’ projesi kapsamında çocuklarda arılar, arının doğa ve çevre için önemi hakkında farkındalık oluşturduk. Bu proje, TUBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında desteklenmektedir. Projemiz, bu yıl 7 yaşını doldurdu. Şimdiye kadar yaklaşık 700 çocukta ve çocuklar vasıtasıyla ailelerinde arı farkındalığı oluşturduk” şeklinde konuştu. 
 “Arı Biziz Bal da Bizdedir” projesiyle yanlış bilgilere dayanarak ortaya çıkan arılara ilişkin korku duygusunun azaltılmasını, arı sevgisinin ön plana çıkarılmasını, arı ürünlerinin çocuklar tarafından tüketiminin artırılmasını, arıcılık mesleğinin tanıtılmasını ve arı-çevre ilişkisi hakkında farkındalık yaratılmasını amaçladıklarını belirten Düzce Üniversitesi öğretim üyesi, bu proje ile yeni neslin arıcılık ile ilgili bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesinin sağlandığını söyledi. 
 Arıların ve arı ürünlerinin yaşam içindeki yerlerinin görsel, sanatsal, fen ve doğa etkinlikleri ile desteklenerek anlatıldığını söyleyen DAGEM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Meral Kekeçoğlu, “Bu proje ile arıların morfolojisi ve fizyolojisi, arının çevre ve toplum için önemi, arının tozlaşmadaki rolü ve arı ürünlerinin tıbbi amaçlı kullanımları ve çocukların gelişimlerindeki faydaları, büyüme çağında olan çocuklarımıza öğretilerek bilimin popülerleşmesinin sağlanmasına katkıda bulunulmaktadır. Çocuklarımızın arı ve içinde bulunduğu çevre arasındaki ilişkiyi algılamaları, ekolojik dengede arıların yeri ve önemini anlamaları, arıya ve diğer polinatör böceklere karşı daha duyarlı yaklaşım ve davranış biçimlerini geliştirmelerine de yardımcı olmaktadır.” dedi. 
 Projede, hem kırsal hem de kentsel kesimde bulunan ortaöğretim okullarından aynı yaş grubu öğrencilerin hedef kitle olarak belirlendiğini ifade eden Dr. Öğretim Üyesi Meral Kekeçoğlu, eğitim programının, 29 Haziran’da sona ereceğini belirterek tüm arı severleri Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi’ne beklediklerini dile getirdi. 

                                         


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
859 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Fındık kabuğundan nanoselüloz ürettiler
12 YILDA BÜYÜK MESAFE ALDI
24.9.2018 - 10:32
12 YILDA BÜYÜK MESAFE ALDI
“IV. Lojistik Eğitim Standartları Çalıştayı” Düzenlendi
Önemli Bir İş Birliğine Daha İmza Atıldı
HİZMETE BAŞLADI
25.9.2018 - 11:21
HİZMETE BAŞLADI
 Projeye TÜBİTAK’tan Destek
Yeni öğrenciler için oryantasyon programı