Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[15:08] Faruk Özlü, bu akşam Oxijen TV ekranlarında -- [12:57] ÖZLÜ, ESNAF ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR -- [12:13] PROJE HAYATA GEÇİYOR -- [12:10] YİĞİT'İN ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR -- [11:45] AYDIN'DAN DÜZCE'YLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR -- [11:42] ÜNİVERSİTEDE DÜNYA SU GÜNÜ ETKİNLİĞİ -- [11:24] DÜZCESPOR’DA İKİNCİ İSKENDER EROĞLU DÖNEMİ -- [11:20] BEŞ MAÇ ON BEŞ PUAN 2-0 -- [11:13] ZİRVE YARIŞINA DEVAM DEDİLER 3-2 -- [11:09] BÜYÜK BİR ENGELİ AŞTILAR 2-1 --
Üniversite
Çocuk Arılar DAGEM’de

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAGEM) "Arı Biziz, Bal da Bizdedir" projesi kapsamında ortaöğretim öğrencilerine arı ailesi, arı ürünleri ve arı-çevre ilişkisi ile ilgili eğitimler veriyor.

25.6.2018 - 15:57
907 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Çocuk Arılar DAGEM’de

           
 Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan DAGEM Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Meral Kekeçoğlu, çocukların arıyı tam olarak tanımadığını, sadece bal yaptığını ve “arı sokar” diye korktuklarını ifade etti. Çocukların; arının çevre, doğa ve polinizasyon için ne kadar önemli olduğu konusunda yeterince fikirlerinin olmadığını söyleyen Kekeçoğlu, “Çocuklar, küçük yaşlarda çevreye ve doğaya duyarlı bireyler olarak yetiştirilmelidir. Ağaç yaşken eğilir diyerek yola çıktık ‘Arı Biziz Bal da Bizdedir’ projesi kapsamında çocuklarda arılar, arının doğa ve çevre için önemi hakkında farkındalık oluşturduk. Bu proje, TUBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında desteklenmektedir. Projemiz, bu yıl 7 yaşını doldurdu. Şimdiye kadar yaklaşık 700 çocukta ve çocuklar vasıtasıyla ailelerinde arı farkındalığı oluşturduk” şeklinde konuştu. 
 “Arı Biziz Bal da Bizdedir” projesiyle yanlış bilgilere dayanarak ortaya çıkan arılara ilişkin korku duygusunun azaltılmasını, arı sevgisinin ön plana çıkarılmasını, arı ürünlerinin çocuklar tarafından tüketiminin artırılmasını, arıcılık mesleğinin tanıtılmasını ve arı-çevre ilişkisi hakkında farkındalık yaratılmasını amaçladıklarını belirten Düzce Üniversitesi öğretim üyesi, bu proje ile yeni neslin arıcılık ile ilgili bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesinin sağlandığını söyledi. 
 Arıların ve arı ürünlerinin yaşam içindeki yerlerinin görsel, sanatsal, fen ve doğa etkinlikleri ile desteklenerek anlatıldığını söyleyen DAGEM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Meral Kekeçoğlu, “Bu proje ile arıların morfolojisi ve fizyolojisi, arının çevre ve toplum için önemi, arının tozlaşmadaki rolü ve arı ürünlerinin tıbbi amaçlı kullanımları ve çocukların gelişimlerindeki faydaları, büyüme çağında olan çocuklarımıza öğretilerek bilimin popülerleşmesinin sağlanmasına katkıda bulunulmaktadır. Çocuklarımızın arı ve içinde bulunduğu çevre arasındaki ilişkiyi algılamaları, ekolojik dengede arıların yeri ve önemini anlamaları, arıya ve diğer polinatör böceklere karşı daha duyarlı yaklaşım ve davranış biçimlerini geliştirmelerine de yardımcı olmaktadır.” dedi. 
 Projede, hem kırsal hem de kentsel kesimde bulunan ortaöğretim okullarından aynı yaş grubu öğrencilerin hedef kitle olarak belirlendiğini ifade eden Dr. Öğretim Üyesi Meral Kekeçoğlu, eğitim programının, 29 Haziran’da sona ereceğini belirterek tüm arı severleri Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi’ne beklediklerini dile getirdi. 

                                         


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
907 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

DERİN ÜZÜNTÜ YAŞAMAKTAYIZ
YHT İÇİN KAMPANYA GENİŞLETİLİYOR
RADYO DÜET YAYINA BAŞLADI
19.3.2019 - 16:38
RADYO DÜET YAYINA BAŞLADI
ÖĞRENCİLERDEN ANLAMLI KİTAPLIK
İLAHİYAT GENÇLİĞİNİN GELECEĞİ ANLATILDI
13. YIL İÇİN COŞKULU KUTLAMA
UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ AÇILDI