Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[17:38] ÖZLÜ, MERAKLA BEKLENEN PROJELERİ AÇIKLAYACAK -- [17:16] Jimnastik Müsabakaları Tamamlandı -- [17:12] CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI DÜZCE’YE GELİYOR -- [17:03] Destekleme Ödemeleri Başlıyor -- [14:54] SAHNE SIRASI SENDE -- [14:50] İYİ PARTİ VE CHP ADAYLARINI TANITTI -- [14:33] İşte Mutlu İnsanların Sayısı -- [14:30] Başkan Ay'ın Çalışma Temposu -- [13:59] HAYDİ VURDUĞUNUZ GOL OLSUN -- [13:54] KOMŞUYA KOLAY TESLİM OLMAYACAĞIZ --
Üniversite
Araştırma Görevlisinden Önemli Başarı

11.8.2018 - 10:49
1125 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Araştırma Görevlisinden Önemli Başarı

 

Dünyadaki sayılı araştırma merkezlerinden biri olan North Carolina Üniversitesi KistikFibrozis Merkezi Marsico Akciğer Araştırma Enstitüsü’nde araştırmalarını sürdürenDüzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Arş.Gör. ÖzgeBeyazçiçek, çok az sayıda katılımcının yer alabildiğive alanında dünyaca ünlü bilim insanlarının eğitim verdiğiEpithelialSystemsPhysiologyandPathophysiology adlı Workshop’una burslu olarak davet alan tek araştırmacı oldu.

Dünyanın en gelişmiş KistikFibrozis araştırma merkezi olanNorth Carolina Üniversitesi KistikFibrozis Merkezi Marsico Akciğer Araştırma Enstitüsü’nde araştırmalarına devam eden, Hücre Biyolojisi ve Fizyoloji Departmanı’na bağlı olarak çalışan Arş. Gör. Özge Beyazçiçek,Lizbon Üniversitesi’nde düzenlenen vealanında dünyaca ünlü bilim insanlarının eğitim verdiği ve dünyadan sadece 16 araştırmacının katılımcı olarak kabul edildiğiEpithelialSystemsPhysiologyandPathophysiology adlı Workshop’unaburslu olarak davet alan tek araştırmacı olarak Düzce Üniversitesi adına önemli bir başarının sahibi oldu.

TÜBİTAK desteğiyle yurtdışı araştırma görevini sürdüren Arş. Gör. Özge Beyazçiçek,çalışmalarını yürüttüğü KistikFibrozis Merkezi/Marsico Akciğer Araştırma Enstitüsü’nün, ABD'deki en büyük solunum sistemi araştırma merkezlerinden biri olduğunu, bu merkezde insan akciğer hücreleri üzerinde rutin olarak; konfokalmikroskopi, iyon transport (UssingChamber),proteomik ve genomik çalışmalar yapıldığını ve kistikfibrozisle ilgili olarak yapılacak araştırmalar için oldukça donanımlı olduğunu ifade ederken,katılmış olduğuEpithelialSystemsPhysiologyandPathophysiologyWorkshop’uylailgili olarak da bu alanda bilgi ve tecrübelerini geliştirip dünyada aynı alanda çalışan sayılı bilim insanlarıyla bir araya gelme ve tanışma fırsatı yakaladığını ifade etti.Araştırmalarını alanında uzman akademisyenlere sunma olanağı bulduğunu belirtenBeyazçiçek, bunun yanısıra gelecekte Düzce Üniversitesi bünyesinde yapılacak araştırmaların yurtdışındaki bağlantılarını oluşturmak için bu workshopunbüyük bir fırsat olduğunu da sözlerine ekledi.

Değerli bilim insanıProf.Dr. Aziz Sancar’ında araştırmalarını yürüttüğüNorth Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışmanın gurur verici olduğunu söyleyenBeyazçiçek, yeni teknikler ile uygulama alanı son derece geniş olan akciğer araştırmalarına Düzce Üniversitesi’nedöndüğü zaman da devam ederek yeni projeler geliştirme düşüncesinde olduğunu ve bu alanda sayılı araştırma merkezlerinden birinin Düzce Üniversitesi’ndekurulmasına öncülük ederek ülkemizin ilgili alanda dünyadaki bir başka sayılı araştırma merkezi haline getirilmesine katkıda bulunma amacını taşıdığını ifade etti.

Çalışmalarını sürdürdüğü üniversite ile ilgili de bilgiler veren Arş. Gör. Özge Beyazçiçek, North Carolina Üniversitesi’ninsağlık alanında dünyadaki en iyi üniversiteler arasında yer aldığını ve Tıp Fakültesi’ninise öncekiyıllarda2 adet nobel ödülü sahibiolduğuna işaret etti. Bunlardan ilk ödülün 2007 yılında Nobel Fizyoloji/Tıp alanında Prof.Dr. OliverSmithies tarafından kazanılmış olup, diğerinin 2015 yılında ülkemiz için de büyük bir başarı ve gurur getirmiş olan değerli bilim insanıProf.Dr. Aziz Sancar tarafından kazanılan Nobel Kimya ödülü olduğuna dikkat çekti.

North Carolina Üniversitesi’nin800 araştırma projesine sahip olmakla birlikte üniversiteler arasında araştırmalara ayrılmış federal fonlar açısından, ABD’nin en yüksek federal araştırma fonuna sahip 6.üniversitesi olduğunu dillendiren Arş. Gör. Özge Beyazçiçek, bu üniversitenin yılda 1 milyar doların üzerinde araştırma bütçesine sahip olduğunu veDüzce Üniversitesi’niorada temsil etmenin büyük bir gurur olduğunu belirtti.

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
1125 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

DܒDE ÇOCUK ACİL AÇILDI
15.2.2019 - 16:43
DܒDE ÇOCUK ACİL AÇILDI
Yükseköğretimde Kalite Ele Alındı
Üniversitede İş Sağlığı ve Güvenliği Protokolü İmzalandı
Sula, Öğrencilerle Buluştu
DÜ VE TSO İŞ BİRLİĞİ
20.2.2019 - 14:52
DÜ VE TSO İŞ BİRLİĞİ
BIYIK, DÜZCE ÜNİVERSİTESİ’NDE
Proje Başarıyla Tamamlandı