Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[13:26] Akçakoca'da Bu Yaz Bambaşka Geçecek -- [12:40] Yine Patpat Yine Kaza -- [11:55] Valilik Uyardı: İnanmayın! -- [11:34] 3 Haftalık Eğitime 80 Kişi Katıldı -- [11:31] Robot Yarışmasında 3. Oldular -- [10:48] İLK ÖNCELİĞİMİZ DÜZCE’NİN MENFAATİ -- [10:29] Düzce Kızılay Azerbaycan’da -- [10:30] Feci Kazada Can Verdi -- [10:22] Hayallerine arı ve bal üretimiyle kavuştu -- [10:07] POOL BİLARDO TURNUVASI YAPILDI --
Üniversite
DAGEM ZONGULDAKLI ARICILARA EĞİTİM VERDİ

20.02.2019 - 13:30
405 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
DAGEM ZONGULDAKLI ARICILARA EĞİTİM VERDİ

Arıcılık alanında katma değerli çalışmalar gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM),bulunduğu il dışında çevre illere yönelik de çalışmalar yürütüyor.Bu kapsamda DAGEM, 2019 yılı arıcılık sezonuna Zonguldaklı arıcılara eğitim vererek başladı.

“Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi” kapsamındasağlık ve çevre alanındakiçalışmalarına devam eden DAGEM, Kdz. Ereğli’de modern arıcılık üzerine panel gerçekleştirdi.Karadeniz Ereğli Arıcılık Eğitim ve Kültür Derneğiiş birliğiyle Ereğli Ormanlı Belediye Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda; Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, Dernek Başkanı Öner Daşdemir ve Yönetim Kurulu Üyeleri, ZAYBİR Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhammet Turgut,Zonguldak ili Ereğli ilçesine bağlı köylerden arıcılıkla uğraşan yaklaşık 150 kişilikkatılımcı vedavetli konuklar yer aldı.

Programda; DAGEM’i temsilen Merkez Müdür Yardımcısı ve aynı zamanda Düzce Üniversitesi Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü, Arıcılık Programı Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Gör. Münir Uçak, “Arı, Biyolojik Çeşitliliği, Islahı ve Genetiği” başlığı altında bir sunum gerçekleştirdi.Sunumunda; Türkiye bal arısının biyolojik çeşitliliği, ırkların teşhisinde kullanılan güncel metotlar, ıslah ve seleksiyonun önemi ile arıcılığın bölgesel kalkınmadaki yeri hakkında önemli bilgiler paylaşan Dr. Öğr. Gör. Münir Uçak,  gezginci arıcılığın; arı genetik çeşitliliği, ıslahı ve seleksiyonu üzerine etkileri konusunda da detaylı bilgiler aktardı. Dr. Öğr. Gör. Münir Uçak“Arı ve VarroaBiyolojisine Genel Bakış” isimli sunumunda da her iki canlı türünün yaşam evrelerini anlatarak, modern arıcılık kapsamında biyoloji bilgisinin yapılacak en doğru mücadele açısından önemini değerlendirdi.

Programda Arıfarma Genel Müdürü Dr. Ertaç Tutkun ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Salih Maden “Bal Arılarında Görülen Hastalıklar, İlaçlı Mücadele ve Etken Maddeler” konulu sunumlarını gerçekleştirerek arıcılar ile bilgi alışverişinde bulundu.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
405 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Düzce Üniversitesi Yarışmada 4. Oldu