Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[10:52] 179. Yıldönümü Kutlanıyor -- [10:55] Akçakoca ve Merkez'de Elektrik Kesintisi -- [10:48] En Kalabalık Mahalle Koçyazı Mahallesi -- [10:10] Okul Önlerinde Yaya Geçidi Çalışması Tamamlandı -- [09:49] Öğrencileri Geleceğe Hazırlayacaklar -- [09:27] SÜPERDE TEK BERABERLİK ÇIKTI -- [09:26] İKİDE İKİ YAPTILAR İDDALARINI KANITLADILAR -- [23:47] MAGANDALAR ÇOCUK PARKINA DADANDI -- [23:12] Hastanede Hayatını Kaybetti -- [22:56] 3 ARAÇ BİRBİRİNE GİRDİ --
Üniversite
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE PANELİ DÜZENLENDİ

23.03.2019
960 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE PANELİ DÜZENLENDİ

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi işbirliğiyle Yeşilay Haftası kapsamında “Bağımlılık” paneli düzenlendi.

İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansa; Sağlık Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Şerif Demir, Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Aslan, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Panelin moderatörlüğünü yapan Prof. Dr. Şerif Demir “Bağımlılığın Fizyolojik Temelleri” başlıklı konuşmasında; bağımlılık yapan maddelerin pekiştirme etkilerinin çok güçlü olduğunu söyleyerek, bunları kullananların ve hayatları bunlar etrafında organize olmuş kişilerin, uzun bir süre o maddeyi bırakamadıklarını dile getirdi. Bağımlılığın fizyolojik olarak en çok beyne zarar verdiğini, bağımlılığın beynin ödül-ceza merkezini devre dışı bıraktığını vurguladı.

Prof. Dr. Adnan Özçetin ise, “Bağımlılık ve Psikiyatrik Bozukluklar” başlıklı sunumunda; fiziksel bağımlık olsun veya olmasın, tekrarlanan ilaç veya bireysel madde kullanımının bağımlılık olduğunu söyledi. Hekim kontrolü dışında keyfi alınan bazı ilaçların bağımlılığa neden olarak; kullanıcılarda hayal görmek, olmayan sesler duymak gibi birçok semptoma neden olduğunu dile getirdi.

Panelin son sunumunu gerçekleştiren Dr. Öğr. Üyesi Dilek Demirezen “Bağımlılıkta Kullanılan Psikoterapi Yöntemleri” başlıklı konuşmasında; hastalığın değerinden kaynaklanan güçlüklerde inkar ve rasyonalizasyon unsurları mevcut olduğunu vurguladı. Tedavi ekibinden kaynaklanan güçlükler olduğunu ifade eden Dilek Demirezen, tedavi için kullanılan yöntemleri katılımcılarla paylaşarak sunumunu sonlandırdı.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
960 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR