Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[10:18] 'KADIN EĞİTİMLE GÜÇLENDİRİLMELİDİR' -- [10:04] KPSS ÖN LİSANS SONUÇLARI NASIL KONTROL EDİLECEK? -- [19:11] SEHVEN HATA YAPILMIŞTIR -- [17:52] ÖREN KÖYÜNDE YANGIN -- [17:31] TEM OTOYOLUNDA KAZA 2 YARALI -- [16:24] Bülent Arınç YİK üyeliğinden istifa etti -- [15:10] GİZEMLİ TARİH ORTAYA ÇIKIYOR -- [14:27] 40 YIL SONRA BİR ARAYA GELDİLER -- [13:45] İZMİR DEPREMİNDEKİ YARDIMLAR İÇİN KUTLADILAR -- [12:15] DÜZCE İL GENEL MECLİSİNDEN SARIYAYLA KÖYÜNE ZİYARET --
Üniversite
SANATSEVERLERİN BEĞENİSİNE SUNULDU

23.03.2019
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
SANATSEVERLERİN BEĞENİSİNE SUNULDU

Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Burcu Günay, Ankara Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde “Flora II” başlıklı kişisel sergisini sanatseverlerin beğenisine sundu.

Burcu Günay’ın, Flora’sının dayanağını, serginin adını da belirleyen bitki evreninin oluşturmaktadır. Tüm canlılar için sonsuz yaşamın kaynağı olan bitki evreni, doğayı gözlemleyen insanı da devinimi ve görselliği ile etkiler. Günay’ın doğayı, sanatının ham maddesi olarak seçimi ile doğa nesnesi yeniden oluşturularak günümüz teknikleri ile dolaşıma sokulur.

Sanatçının doğa ile insan arasındaki bağa ulaşmaya yönelik arayışları, organik malzemelere olan ilgi ve doğadaki unutulanlara dokunma ve onları göze getirme isteği ile ilintilidir. Eserlerinde, izlenim ve iç dürtülerini dışsallaştırırken, geleneksel natürmort geleneğine atıfta bulunan dokunuşlar sergileyen Günay, kendi bitki evrenini yakalama çabasındadır.

Flora II’de kimi zaman çini mürekkebi, kimi zaman boya ile göze gelen yazı, doğadan yansımaların biçimini oluştururken, kendi gerçekliği olan okunmaya dönük işlevini etkisizleştirir ya da gölgede kalmayı tercih eder. Günay’ın büyük boyutlu tualleri, doğadan toplanıp sanat nesnesine dönüşen şakayık, lilium, lotus gibi kurumuş bitkilere de ev sahipliği yapar. Bu yönüyle sanatçı bitkilerin kendisini ve temsilini tuallerinde sergileyerek kendi düş bahçesini oluşturur. Sanatçı bu düş bahçesini kurarken son dönem üretimlerinde doğanın giderek artan tahribatını da ele alır. Bu bozulmayı ise, kimi zaman boya, kimi zaman ise kalemle oluşturduğu görüntülerde hissedilen deformasyon ya da silüet halinde bırakma durumu ile yansıtır.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR