Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[02:29] Çakar'dan Teşekkür Mesajı -- [01:50] Çakar Yeniden Atandı -- [19:28] İguana Yakalandı, Twitter Coştu -- [18:14] “SUYUN İÇİNDE HUZUR BULUYORUZ” -- [18:11] Öncelikli İhtayaçları Muhtarlarımızla Belirliyeceğiz -- [18:08] Öğrencilerin gösterisi İlgiyle İzlendi -- [18:04] Mesire Alanı Bayrama Yetişecek -- [17:59] Divapan ailesi iftarda buluştu -- [17:31] VALİLİK UYARDI! -- [16:47] TIR Alev Alev Yandı --
Üniversite
SANATÇI KENDİ ÖZGÜR ALANINI OLUŞTURMALIDIR

11.04.2019 - 10:16
1146 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
SANATÇI KENDİ ÖZGÜR ALANINI OLUŞTURMALIDIR

Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin düzenlediği “Sanatçı: Bir Bakışın İçeriği” başlıklı söyleşide, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Cebrail Ötgün bilgi ve deneyimlerini öğrencilerle paylaştı.


Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Desen Atölyesi’nde gerçekleştirilen söyleşiye; Fakülte Dekanı Prof. Dr. E. Yıldız Doyran, bölüm başkanları, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Düzce Üniversitesi’nde olmaktan dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirerek konuşmasına başlayan Prof. Cebrail Ötgün, kendisine bu fırsatı verenlere ve katılımcılara teşekkür etti. Sanatın ve hayatın, bakış açısını dönüştürdüğünü söyleyen Ötgün, bakış açısını; “Herhangi bir konuyu nasıl söylememiz gerektiğini gizli veya açık ifade etmektir.” şeklinde tanımladı.

Her sanatçının bir bakış açısına sahip olduğunu ve bir sanatsal bakışın hakiki temsillerini, yapıtların oluşturduğunu söyleyen misafir konuşmacı, her eserin ve resmin bir bakış açısıyla yapıldığını ifade etti. Yaratıcı edimde bulunmak için en önemli koşulun, özgürlük olduğunu vurgulayan Prof. Cebrail Ötgün, “Özgün eserler oluşturabilmek için kendimizi özgür kılmamız gerekir. Gelenek bizi kuşatır, sürekli takip eder. Gelenek bizi baskılar. Geleceğimizi belirlemek isteyen çoğunluğa karşı bir özgürlük alanı yaratmak zorundayız. Özgürlük, hem kaçırıldığında bir daha ele geçirilemeyecek, hem de anlık bir eylemdir. Özgürlük, her birimizin iç dünyasında biriciklik niteliğiyle var olan ve hiçbir genelleştirmenin kalıbına sokulamayacak bir şeyin onaylanmasıdır. Birincil olarak benim biricikliğimin onaylanması olan özgürlük, benden başkasının tanınmasıyla özgürlük olur. Başkalarının özgürlüğü benim özgürlüğümün koşuludur. Öteki, benim özgürlüğümün aynı zamanda hem sınırı, hem de kaynağıdır.” şeklinde konuştu.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
1146 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR