Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[09:48] HASTANEDE TANIŞIP MUTLU SONA ULAŞTILAR -- [09:44] YIĞILCA'DA KORKUTAN YANGIN -- [18:26] İL SAĞLIKTAN ALZHEİMER GÜNÜ MESAJI -- [18:22] TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU -- [18:10] Üniversiteden Bir Başarı Daha -- [18:05] Maça tekerlekli sandalyeyle gitti, seremoniye sekerek çıktı -- [17:56] Deplasmandan Bir Puan Çıktı -- [17:28] BORU PATLADI EKİPLER ÇALIŞIYOR -- [16:15] Sigara Yasağı Genişliyor -- [14:37] İki Başkan Bolu'da Buluştu --
Yaşam
Çiftçilere Tarım Sigortası Yaptırın Uyarısı

25.01.2017
980 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Çiftçilere Tarım Sigortası Yaptırın Uyarısı

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Harun Kabaoğlu, Çiftçilere Tarım Sigortası yaptırmaları ile ilgili uyarıda bulundu.

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından kapsama alınacak ürünler, riskler, bölgeler ve prim desteği miktarlığı ile ilgili olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Harun Kabaoğlu açıklamalarda bulundu. Kabaoğlu şöyle devam etti: “ Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından kapsama alınacak ürünler, riskler, bölgeler ve prim desteği miktarları her yıl Bakanlığımızın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmektedir. Tarım sigortaları 2017 yılı uygulamalarının yer aldığı ''Tarım Sigortaları Havuzu Tarafından Kapsama Alınacak Riskler, Ürünler, Bölgeler ve Prim Desteği Oranlarına İlişkin 2016/9673 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı, 31/12/2016 tarih ve 29935 sayılı Resmi Gazete'de(2. Mükerrer) yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu karar ile bitkisel ürünler için dolu ana riski ile birlikte, fırtına hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını ek riskleri dolu paketi halinde, bu risklere ilave olarak isteğe bağlı olmak üzere yaban domuzunun tarla ürünlerine verdiği zararları ve meyveler için don riski, seracılık riskleri, Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için ölüm riski ve ek olarak isteğe bağlı olmak üzere hırsızlık riski, kapalı sistemde üretim yapılan bio-güvenlik ve hijyen tedbirleri alınmış tesislerde yetiştirilen kümes hayvanları ile açık ve yarı açık sistemde yetiştirilen kümes hayvanları için ölüm riski, su ürünleri riskleri ve aktif arılı kovan riskleri teminat kapsamına alınmıştır.

2017 yılında, 2016 yılı uygulamalarına ilave olarak; buğday ürününde ilçe bazlı kuraklık verim sigortası, kiraz ürününde yağmur riski, meyve ağaçları ile asmaların kendileri ve asma yaprağı, ayrıca büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için isteğe bağlı hırsızlık riski, açık ve yarı açık sistemde yetiştirilen kümes hayvanları için ölüm riski, denizlerde ve iç sularda yetiştirilen su ürünlerinin kafes ve ağları için sel ve su baskını riskleri teminat kapsamına alınmıştır.

Devlet prim desteği oranı, don riski hariç tüm risklerde % 50 oranında uygulanacak, ancak açık alanda yetiştirilen meyvelerde çiçeklenme dönemi dolayısı ile sigorta paketindeki diğer riskler hariç sadece don riskinde 1/3 oranında ek prim desteği olarak karşılanacaktır. Ayrıca 2017 yılında ilk defa uygulanacak olan ilçe bazlı kuraklık verim sigortasında ise; buğday ürününde sigorta priminin %60’ı oranında prim desteği sağlanacaktır.

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, ''Devlet sigorta prim desteğinden yararlanacak çiftçilerin Bakanlığımız kayıt sisteminde kayıtlı olmaları ve kayıtlarını her yıl güncellemeleri gerekmektedir.'' dedi.

İl Müdürü Kabaoğlu; Sigorta son kabul sürelerine dikkat edilerek bu tarihleri kaçırmamalarını ifade ederek, fındık için 5 Mart, mısır için 10 Haziran, buğday için 21 Nisan, fiğ için 15 Mayıs ve çeltik için 30 Haziran 2017tarihlerinin poliçenin son kesim tarihi olduğunu, çiftçilerimizin olası bir doğal afet karşısında mağdur olmamaları için tarım sigortasını mutlaka yaptırmaları gerektiğini söyledi.

İlçelerde tarım sigortası ile ilgili Bursa Bölge Müdürlüğü yetkilileri tarafından bilgilendirme toplantılarının yapılacağını ve çiftçilerimizin bu toplantılara iştirak etmelerinin kendileri için faydalı olacağını belirtti.

TARSİM Toplantı Tarihi ve Saati

Cumayeri 30 Ocak’ta saat 10’da, Gümüşoca’da 30 Ocak’ta Saat 14’te, Çilimli’de 31 Ocak’ta Saat 10’da, Gölyaka’da 31 Ocak’ta saat 14’te, Kaynaşlı’da 1 Şubat’ta saat 10’da, Düzce Merkez’de 1 Şubatta Saat 14’te, Yığılca’da 2 Şubat’ta saat 10’da ve Akçakoca’da 2 Şubatta saat 14’te toplantılar yapılacak.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
980 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Büyük Cami Önünde Stand Açtılar
4 Öğretim Üyesi 1 Uzman 2 Asistan ile Hizmet Veriliyor
İl Sağlık Müdürlüğü ve Rektörlük Ortak Açıklama Yapacak