Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[10:35] Mezuniyet Gururunu Yaşıyorlar -- [10:27] Rektör Çakar Yurda Döndü -- [10:27] Başkan Özlü Yalnız Bırakmadı -- [09:47] SPORUN HER DALINDA OLAN DÜZCE BELEDİYESPOR -- [09:46] İYİ BİR KADRO OLUŞACAK -- [09:35] 9 Saat Sonra Kurtarıldılar -- [19:12] Düzceliler İstanbul Seçimini Değerlendirdi -- [19:04] Toplu Sünnet Şöleni Düzenlenecek -- [18:58] Karaca Mahallesinde Hareketli Saatler -- [17:46] Karaca Mahallesinde Ev Yangını --
Yaşam
42 ayrı birim tarafından rekolte çalışması yapıldı– Gözler TMO’da

Fındıkta rekolte tespit çalışmaları tamamlanarak bakanlığa ulaştırıldı. sektör temsilcilerinin kulağı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın açıklayacağı tahmini rekoltede.

17.07.2017
965 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
42 ayrı birim tarafından rekolte çalışması yapıldı– Gözler TMO’da

İstanbul Fındık İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Haydar Gören ise,  “Başta ihracatçı birlikleri, ziraat odaları olmak üzere çeşitli kurumların yer aldığı 42 değişik birim tarafından rekolte çalışması yapıldığını söyledi.

 Fındıkta üreticisinden sektör temsilcilerine rekoltenin açıklanması bekleniyor. Rekoltenin geçen yıla oranla bu yıl daha yüksek olması bekleniyor. TMO’nun bu sezon piyasada olup olmayacağı henüz belirsiz. TMO’nun fındık stratejisi merak ediliyor.

ORTAYA ATILAN REKOLTE TAHMİNLERİ KAFALARI KARIŞTIRDI

Fındıkta yeni sezon yaklaşırken yine rekolte ve fiyat tartışması başladı. Fısıltı gazetesi tekrar işbaşında. Geçen sezonlarda yaşanan ve resmi olmayan tahmini rekolte açıklamaları bu sezonda yapılmaya başlandı. Geçen sezon beklediği fiyatı bulamayan üretici, umudunu bu sezona bağlarken, ortaya atılan rekolte tahminleri kafaları karıştırdı. Üretici, sanayici ve ihracatçının gözü kulağı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın açıklayacağı 2017-2018 sezonu tahmini fındık rekoltesinde.

REKOLTE ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Tarım il Müdürlükleri koordinasyonunda, üniversite, ticaret borsası, Fındık Araştırma Enstitüsü ve diğer ilgili kurumların temsilcilerinin de katıldığı rekolte tespit komisyonları çalışmalarını tamamlayarak raporlarını Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na gönderdiler. Bakanlık kaynakları, tahmini rekoltenin bu hafta içinde açıklanacağını belirttiler.

INC’YE GÖRE 670 BİN TON

Uluslararası Sert Kabuklu ve Kuru Meyveler Konseyi’nin (INC) Hindistan’da yapılan 36. kongresinde, 2017- 2018 sezonu tahmini rekoltesi 670 bin ton olarak açıklanmıştı. 2016- 2017 sezonundan devredecek 50 bin ton ile birlikte fındık arzı 720 bin ton olacak. INC’de açıklanan rekolte, Bakanlığın “tek elden rekolte açıklama” kararının delinmesine yol açmış sektörde tartışmalara neden olmuştu.

SON YILLARIN EN İYİ REKOLTESİ

Karadeniz Fındık ve Fındık Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Edip Sevinç de rekolteyi 24 Temmuz’da açıklayacaklarını belirterek, son yıllardaki en iyi rekolteyi beklediklerini söyledi. Hava şartlarınında ürün için istenen düzeyde seyrettiğini ve küllenmenin fazla olmadığını ifade eden Sevinç, “Rekolte ne çıkarsa çıksın önemli olan Türk fındığının pazar payının ve iç tüketiminin artırılması çalışmalarına ağırlık verilmesi” dedi.

GÖREN: 42 DEĞİŞİK REKOLTE ÇALIŞMASI VAR

Sektördeki her firmanın önünü görebilmek için rekolte çalışması yaptığını kaydeden İstanbul Fındık İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Haydar Gören, “Başta ihracatçı birlikleri, ziraat odaları olmak üzere çeşitli kurumların yer aldığı 42 değişik birim tarafından rekolte çalışması yapılıyor. Bunların sonuçları da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na gönderiliyor. Bakanlık da bunları değerlendirerek önümüzdeki günlerde tahmini rekolteyi kamuoyuna açıklayacak. Bizimde kendi rekolte çalışmamız devam ediyor. Bu ay içinde açıklayacağız” dedi. Gören, rekolte fazla çıkarsa ihracatın ve iç tüketimin de o kadar artacağını vurguladı.

TMO’NUN STRATEJİSİ ÖNEMLİ

İhracatçı birliklerinin geçmiş yıllarda yaptığı rekolte tespit çalışmalarının gerçeğe daha yakın olduğunu vurgulayan fındık brokeri Osman Çakmak da, “Aldığımız duyumlar ve gözlemlere göre bu yıl rekolte geçen yıla oranla yüksek olacak. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın stratejisi piyasada etkili olacak. TMO aldığı 2016 ürünü kırdırmak için ihale açtı. Firmalardan teklif topladı. Bu ürünü sezon öncesi piyasaya sürecek mi? ‘Piyasa da fiyat düşerse müdahale ederim’ diyor. Hangi fiyatı baz alacak Müdahale fiyatı 10 liranın mı, yoksa 8.50 liranın altı mı? Buna karar vermeli. Üretici, sanayici ve ihracatçı da önünü görsün” diye konuştu.

REKOLTE YÜKSEK GÖSTERİLİYOR

29 yıldır hem çiftçi hemde tüccar olarak sektörün içinde olduğunu kaydeden Yüksel Göl de her sezon öncesi olduğu gibi bu sezon da spekülatörlerin işbaşında olduğunu söyledi. “Üreticinin direncini ve beklentisini kırmak için fısıltı gazetesi rekolteyi yüksek sesle deklare ediyor” diyen Göl, şu değerlendirmede bulundu: “Rekolte yüksek gösterilerek üreticinin elindeki fındığı ucuza satması hedefleniyor. 25 Mayıs’a kadar bin metrenin üzerinde yer alan fındık bahçelerinin üzerindeki kar kalkmamıştı. Bahçelerde çotanaklar yeni yeni ortaya çıkıyor. Ancak, bunların çoğu boş döllenme. Bahçelerde küflenme var. Komisyonlar bunları göz önünde bulundurmalı. Yaklaşık yüzde 15-20 arasında bir kayıp var. “

“PİYASADA OLACAĞIZ”

Bu yıl yüksek rekolte olacağını belirten FİSKOBİRLİK Başkanı Lütfi Bayraktar da, devletin ve TMO’nun alacağı tavrın piyasada dengeleri sağlayacağını söyledi. Bayraktar, FİSKOBİRLİK’e görev verilirse layıkıyla yapacak güçte olduklarını söyledi.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
965 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR