Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[14:58] KAPOĞLU BAŞSAĞLIĞI DİLEDİ -- [13:06] Özlü'nün Acı Günü -- [11:48] Başkan Koloğlu ve Başkan yardımcı Akdeniz’in mutlu günü -- [10:41] Kuzey Çevre Yolu Tek Yönlü Kapalı… -- [10:22] Abi-kardeş dehşeti! 2 ölü,4 yaralı -- [10:20] TEM'de 4 otomobil çarpıştı: 3 yaralı -- [16:27] BAŞKAN ÇAM UYARDI -- [16:00] Üretim Tesislerini Ziyaret Etti -- [15:31] 4 Firmaya 8 Bin Lira Ceza -- [14:14] Okullarda Tedbirler Üst Seviyede Olacak --
Yaşam
Düzce Üniversitesi Öğretim Görevlisinin Katkı Verdiği Kitap Okurlarını Bekliyor

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Kalaycı ve Düzce Üniversitesi Türk Dili Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. İsmail Alper Kumsar tarafından hazırlanan “Bir Osmanlı Âliminin Çileli Yılları: Ebu Sehl Numan Efendi” isimli kitap yayınlanarak okurların beğenisine sunuldu.

15.09.2017
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Düzce Üniversitesi Öğretim Görevlisinin Katkı Verdiği Kitap Okurlarını Bekliyor

Hitabevi Yayınları tarafından basılan bu kitapta, Ebu Sehl mahlaslı Numan Efendi (1700?-?) isminde bir Osmanlı âlimi ve bürokratının hayatı, özellikle Tebriz’de müftülük göreviyle başlayan dokuz yıllık dönem merkeze alınarak anlatılıyor.

Eserin zeminini, Numan Efendi’nin bu süreçte yaşadıklarını nazma döktüğü 254 beyitlik destanı oluşturuyor. Kütüphanelerin tozlu rafları arasında kalmış ve müellif hattı olarak tek nüsha hâlinde günümüze ulaşmış bu destan, sadece Numan Efendi’nin hayatının belirli bir kesitine değil, Osmanlı tarihinin Lale Devri ve sonrasındaki dönemine de ışık tutuyor. Bu hâliyle “Bir Osmanlı Âliminin Çileli Yılları: Ebu Sehl Numan Efendi” isimli kitap, edebiyattan sinemaya, tarihten sosyolojiye kadar pek çok alan için kayda değer bir tahlil çerçevesi sunuyor.

Kitapta, genelden özele bir akış takip ediliyor; bu çerçevede önce Numan Efendi’nin günümüze ulaşabilmiş eserlerinden hareketle hayat hikâyesi sunuluyor. Ardından Numan Efendi’nin destanı hem muhteva hem de edebî değer bakımından tahlile tabi tutuluyor. Son olarak da destanın latinize edilmiş versiyonu ile sadeleştirilmiş biçimi, onar beyitlik karşılıklı sayfalar halinde sıralanıyor. Edebî metinlerin sadece teknik özelliklerine odaklanan benzer çalışmalardan belli ölçüde ayrışan bu eser, Numan Efendi’nin destanını merkeze almış bir biyografi çalışması görünümü arz ediyor. 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Elde kalan kurbanlıkları ESK alacak
Tuzaklanan oltaya takılan balıkçıl kuşu hayata döndürüldü