Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[21:25] ELAZIğ’DA BÜYÜK DEPREM -- [18:10] Dış Politik Beklentiler Konuşuldu -- [18:05] Cennet Kuşları İzleyici ile Buluşacak -- [17:09] YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI’NDAN -- [16:23] İnme Ekibine Tek Tuşla Ulaşılacak -- [16:18] SOSYAL İŞLER, YAKINDAN İLGİLENİYOR -- [16:00] Şahin, Düzce Ekonomisini Anlattı -- [15:39] Düzce'den Uyuşturucuya Geçit Yok -- [15:20] DÜZCESPOR’A KADINLAR DA SAHİP ÇIKIYOR -- [15:18] İHALE ŞUBAT'TA YAPILACAK --
Yaşam
Düzce Üniversitesi Öğretim Görevlisinin Katkı Verdiği Kitap Okurlarını Bekliyor

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Kalaycı ve Düzce Üniversitesi Türk Dili Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. İsmail Alper Kumsar tarafından hazırlanan “Bir Osmanlı Âliminin Çileli Yılları: Ebu Sehl Numan Efendi” isimli kitap yayınlanarak okurların beğenisine sunuldu.

15.09.2017
464 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Düzce Üniversitesi Öğretim Görevlisinin Katkı Verdiği Kitap Okurlarını Bekliyor

Hitabevi Yayınları tarafından basılan bu kitapta, Ebu Sehl mahlaslı Numan Efendi (1700?-?) isminde bir Osmanlı âlimi ve bürokratının hayatı, özellikle Tebriz’de müftülük göreviyle başlayan dokuz yıllık dönem merkeze alınarak anlatılıyor.

Eserin zeminini, Numan Efendi’nin bu süreçte yaşadıklarını nazma döktüğü 254 beyitlik destanı oluşturuyor. Kütüphanelerin tozlu rafları arasında kalmış ve müellif hattı olarak tek nüsha hâlinde günümüze ulaşmış bu destan, sadece Numan Efendi’nin hayatının belirli bir kesitine değil, Osmanlı tarihinin Lale Devri ve sonrasındaki dönemine de ışık tutuyor. Bu hâliyle “Bir Osmanlı Âliminin Çileli Yılları: Ebu Sehl Numan Efendi” isimli kitap, edebiyattan sinemaya, tarihten sosyolojiye kadar pek çok alan için kayda değer bir tahlil çerçevesi sunuyor.

Kitapta, genelden özele bir akış takip ediliyor; bu çerçevede önce Numan Efendi’nin günümüze ulaşabilmiş eserlerinden hareketle hayat hikâyesi sunuluyor. Ardından Numan Efendi’nin destanı hem muhteva hem de edebî değer bakımından tahlile tabi tutuluyor. Son olarak da destanın latinize edilmiş versiyonu ile sadeleştirilmiş biçimi, onar beyitlik karşılıklı sayfalar halinde sıralanıyor. Edebî metinlerin sadece teknik özelliklerine odaklanan benzer çalışmalardan belli ölçüde ayrışan bu eser, Numan Efendi’nin destanını merkeze almış bir biyografi çalışması görünümü arz ediyor. 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
464 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

BUNLARI YAPMAYIN
21.01.2020 - 17:27
BUNLARI YAPMAYIN
DÜZCE’DE 2.5 MİLYON TAVUK SATILDI