Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:51] TSO'DAN MYO'NA ZİYARET -- [18:47] NEDEN SOSYAL MEDYAYI TERCİH ETTİ? -- [18:29] EN ŞANSLI ADAY REKTÖR ÇAKAR -- [18:26] 23 NİSAN GELECEĞİMİZE ADANMIŞ BİR TARİHTİR -- [18:20] KESKİN ÇOCUKLARI UNUTMADI -- [15:35] BİRİ BÖLGESELE DEVAM DİĞERİ VEDA ETTİ -- [15:27] ÇİLİMLİ MAĞLUBİYET İLE VEDA ETTİ 0-2 -- [15:22] SEZONU GALİBİYET İLE KAPATTILAR FAKAT 0-3 -- [15:17] KYK GRUP ŞAMPİYONLARI BELLİ OLDU -- [15:18] İpek, Genel Yayın Yönetmeni Oldu --
Yaşam
Araç alışverişlerinde yeni adres noterler oldu

Taksi Sahipleri Derneği Başkanı Mustafa Pala, araç tescil ve sicil işlemlerinin yapıldığı birimin değiştiğini bu işlemlerin 20018’den itibaren noterlere geçtiğini açıkladı.

22.10.2017 - 11:42
419 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Araç alışverişlerinde yeni adres noterler oldu

Türkiye genelinde milyonlarca sürücüyü ilgilendiren araç tescili işlemleri 2018'den itibaren noterlere geçiyor. Yıllardır Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen araç tescil ve sicil işlemleri 2 Ocak 2017 tarihinde yayımlanan 680 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında noterlere devir süreci başladı. Emniyet Birimleri ve Türkiye Noterler Birliği konuya yönelik teknik hazırlıkları yürütüyor. Bütün araçların sicil kayıtlara da noterliklerde tutulacak. Tescil işlemi kapsamında sadece satış ve devir bulunmuyor. Araç üzerinde yapılacak motor şasesi yenilemesinde boyatmaya kadar her türlü değişiklik tescil işlemleri kapsamına giriyor. Plaka değişikliği olmayan araçlarda ruhsat araç sahibine hemen verilmeye başlanacak. Türkiye genelindeki bin 950 civarındaki noter 7 bin civarındaki çalışanıyla yıllık 10 milyon araç tescil işlemini yürütecek. Sıfır araçların bayiler tarafından yapılan tescilini de artık noterlikler gerçekleştirecek. Bayiler artık Emniyet Trafik Tescil Şubesi yerine noterlere gidecek.

Yeni bir sistem kuruluyor

Yapılacak işlemler için Araç Tescil Sisteminin (ARTES) kurulma aşamasında olduğunu vurgulayan Taksi Sahipleri Derneği Başkanı Mustafa Pala, “Noterler zaten ikinci el araç satış ve devir işlemlerini gerçekleştiriyordu. Aracın yeni sahibine 30 günlük geçici tescil belgesi veriyordu. Tescil ve sicil işlemlerinin artık Türkiye Noter Birliği gözetiminde yapılacak. Ruhsat olarak adlandırılan aracın sahiplik işlemini 2018’den itibaren noterler yapacak. Ruhsatlar noterden alınacak. Ruhsat gönderimi geçtiğimiz yıllarda bir ay iken noterlere işlemin geçişiyle satış sözleşmesinin yapıldı anda verilir hale gelecek. Üyelerimizin ve vatandaşların yararına yeni bir uygulama başlıyor” diye konuştu. Noterlere bu yetkinin verilerek işlemlerin tek elde toplanmasının esnaf için de kolaylık olacağını ifade eden Pala, “Hem iş kaybının hem de bir takım suistimallerin önüne geçilebilecek. Eski sistemde noterler satış yaptığı aracın trafikteki ana kaydını göremediği için hacizli ya da rehinli araçların satış işlemi yapılabiliyordu. Bu konularda mağduriyet yaşanıyordu. Bu işlemlerin tek bir merciye noterlere devredilmesi mağduriyet yaşanmasını da ortadan kaldırmış oldu” dedi. 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
419 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

akçakocali

22.10.2017 - 22:37

biz yillardir dask sigortasi yaptiriyoruz bir ise yaradigi yok ya bunu kontrol altina alin herkes yaptirsin yada kökten iptal edin yaptiranlari keriz yerine koymayin

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

KAPOĞLU AİLESİNİN ACI GÜNÜ
GÖZYAŞLARIYLA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
SON GÜN 26 NİSAN
19.4.2019 - 14:37
SON GÜN 26 NİSAN
SAĞLIKLI HAYAT MERKEZİ VE SEMT POLİKLİNİĞİ
DERİN ACI VE ÜZÜNTÜ İÇİNDEYİZ
SAĞLIKTA FARKINDALIK ETKİNLİĞİ
EMNİYET KEMERİNİN ÖNEMİ
16.4.2019 - 14:34
EMNİYET KEMERİNİN ÖNEMİ