Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[07:48] Akçakoca Mobilyacılar Sitesinde Yangın! -- [07:45] Akçakocalı İşadamlarına Plaket Verildi... -- [07:43] Akçakoca'ya denizcilik lisesi açılacak -- [07:39] Fındıkta Maliyat Düşecek, Verim Artacak -- [07:36] Ekmeğe zam yok -- [07:33] Bakan Yılmaz Düzce’de gündemi değerlendirdi... -- [07:28] Üniversite öğrencilerinin kaldığı bölgede sıkı denetim -- [07:13] Akçakoca TSO, Tez Çalışmasına Konu Oldu -- [15:22] Bakan Yılmaz ve Özlü, Düzce'de... -- [15:18] Naim Süleymanoğlu Öldü --
Yaşam
UCUZ ET UYGULAMASINDAN KASAPLAR DERTLİ

Yüksek et fiyatlarını düşürmek için başlatılan ‘ucuz et’ satışında olan küçük esnafa oldu. İşlerinin azalmaya başladığından yakınan kasaplar, bakanlığın kendilerine destek çıkmasını istiyor. Mikrofon uzattığımız Düzceli kapsalar ise, işlerinin bir miktar azaldığını ileriye doğru nasıl bir sonuç çıkacağını kendilerinin de merak ettiğini söylediler.

7.11.2017 - 18:13
266 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
UCUZ ET UYGULAMASINDAN KASAPLAR DERTLİ

UCUZ ET UYGULAMASINDAN KASAPLAR DERTLİ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ucuz et uygulaması, fiyatlar indirildi. Yerli ete parası yetmeyen vatandaş et yiyebilsin diye ithal etin kıymasının kilosu 29 Türk Lirası’ndan, kuşbaşının kilosu 31 Türk Lirası’ndan Türkiye’nin her yerinde şubesi bulunan iki market tarafından satışa sunuldu. Ancak bu süreçte olan kasaplara oldu. Uygulamanın başlamışıyla kasaplar, işlerinde azalmaların başladığını belirtiyor.

Esnaf: Haksız Rekabet

Uygulamanın küçük esnaf için büyük bir haksızlık olduğunu savunan kasaplar, ucuz et satış hakkının kasaplara da verilmesi gerektiği görüşünde.  Haksız rekabetin içerisinde kasapların şansının olmadığını savunan kasaplar, küçük esnaf için büyük bir problemin doğduğunu ve bakanlığın küçük esnafa da destek çıkması gerektiğini dile getiriyor. Satılan etlerin ithal olması sebebiyle yağ oranı, su oranı ve kalitesi de vatandaşlar arasında büyük bir merak uyandırıyor.

Ucuz et, Rekabet Kurumu'na taşınıyor

Öte yandan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) ucuz etin marketlerde satılacak olmasını Rekabet Kurumu'na taşıyacak. TESK, ucuz etin sadece 2 markette satılmasının anayasaya aykırı olduğunu belirtti.

Kasaplar bakana çıkıyor

Türkiye Kasaplar, Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, mevcut durumla ilgili Ankara’da bu akşam 19.00’da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile görüşeceklerini açıkladı. Önerilerinin Bakan Fakıbaba tarafından bugüne kadar dikkate alındığını gördüklerini belirten Yalçındağ, “Ortada yeni bir hareket var. Yeniye hep bir rağbet olur. Sonra sular durulur. Bizler ülkemizde üretimin tüketimi karşılaması için çalışıyoruz. Vatandaşın ucuz et yemesine tepki gibi bir durumumuz asla olamaz. Bir tarafta ithal eti satan iki market zinciri, diğer tarafta yerli ürün satan kasaplar var. Elma ile armut. Karşılaştırılması da doğru değil... Geriye dönüp baktığınızda et fiyatlarına gelen zam yok denecek kadar az. Bu fiyatlar zamlarla oluşmuyor. Ayrıca etrafta ünlü semtlerin et reyonlarında çekilen fotoğraflarla ‘pahalı et’ algısı da oluşturuluyor” dedi

KASAPLAR ÇARŞISI… TOKCAN ÖZKASAP

Sizi etkiliyor mu ithal et satışları?

Şu anda etkiliyor ama az. Şimdilik İthal et, ucu et  arayanlar o mağazalara gidiyor. Türkiye’ye gelen et şoklu olduğu için herkes tercih etmiyor.

Vatandaş şoklu et istemiyor. Bizim gibi kasaplarla kıymadaki fiyat farkı 8 ile 10 lira. Onlar 29’a satıyor biz 37 satıyoruz kıymayı. 40 lira kuşbaşı, biftek 52 lira ithal et denilen sadece kemiksiz et olduğu için İleriye doğru ne olur, bizim gibi kasapları nasıl etkiler yaşayıp göreceğiz.

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
266 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

İnternette kişisel verileri silmeyene ceza
TEM'i kullanacaklar dikkat!
14.11.2017 - 16:54
TEM'i kullanacaklar dikkat!
GENÇLİK MERKEZİ ÇAYA GELİYORUZ PROJESİNİ SÜRDÜRÜYOR
“ÖDEME İÇİN BAŞVURU ŞART”
SGK, Genel Sağlık Sigortası’nın kapsamını genişletti
Yemek kartları ve çeklerine ‘boykot’ hazırlığı
Depremde Ölenleri Anmak İçin Pedal Çevirdiler