Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[23:27] ÇÖPLÜK CİNAYETİNİN ZANLISI TUTUKLANDI -- [18:06] DOMUZ YERİNE KOMŞUSUNU VURDU.. -- [16:01] İŞTE DÜZCE'NİN 5 GÜNLÜK HAVA RAPORU... -- [15:25] DÜZCESPOR EVİNDE YİNE KAYBETTİ -- [13:54] 3 ayda 90 bin ton fındık ihraç edildi... -- [12:41] Sanal Ofis Nedir? Faydaları Nelerdir?Bağlantı -- [12:19] Tonlarca hamsiyle döndüler -- [11:07] GÜMÜŞOVA'DA SİLAHLAR KONUŞTU... -- [10:50] AKÇAKOCA YOLUNDA KAZA, 3 YARALI... -- [02:40] SİLAHLI KAVGA 1 AĞIR YARALI --
Yaşam
ZAHİD KOTKU DÜZCE’DE ANILDI

Konuralp Gazi İlim Kültür Çevre ve Sağlık Derneği tarafından“Yâd Günleri” kapsamında 25 Kasım Cumartesi günü Gençlik Spor İl Müdürlüğü Konferans Salonunda büyük âlim ve mutasavvıf MehmedZâhidKotku (rahmetullahi aleyh) anma etkinliği gerçekleştirildi.

28.11.2017 - 15:02
541 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
ZAHİD KOTKU DÜZCE’DE ANILDI

 

Etkinlik Kur’an-ı Kerîm tilaveti ile başladı. Ardından Konuralp Gazi İlim Kültür Çevre ve Sağlık Derneği başkanı Ali Koloğlu tarafından dernek faaliyetleri hakkında misafirlere bilgi verildi. Koloğlu derneklerinin faaliyetlerini kısaca şu şekilde özetledi: “Bu sene Büyük Hazine Ailemiz” ve “Bana Bir Meslek Kazandır” adlı iki projemizi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bunun yanında çatı derneğimize bağlı derneklerimizin faaliyetleri olarak Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları Düzce bölümü, Düzce Sivil Toplum Platformu çatısı altında il Geneli Kültür yarışmaları, Seri Gençlik İzcilik Kulübü ile beraber yaz okulu faaliyetleri, izcilik faaliyetleri, bilek güreşi turnuvası, Sultan Hanımlar Derneği ile de Kişisel Gelişim NLP kursu, yüzme kursu, muhtaç ailelere yardım faaliyetleri gibi birçok faaliyet gerçekleştirdiklerini belirtti.  Koloğlu dernek çalışmalarına destek veren kurumlara başta Düzce Valiliği ve Gençlik Spor İl Müdürlüğü olmak üzere ayrı ayrı teşekkür etti.

Sunumun ardından Yâd Günü etkinliği konuşmacısı olarak İstanbul AltunizadeZahidiye Cami İmam Hatibi Nizamettin Coşkun, MehmedZâhid Kotku hocaefendi hakkında dinleyicilere anekdotlar aktardı. Coşkun konuşmasında MehmedZahid Kotku hocaefendinin ülkemiz için önemli ve büyük katkılar sağlayan manevi mimarlardan biri olduğunu kendi hayatından ve başka kişilerin yaşanmış hayat hikâyelerinden yola çıkarak anlattı. Coşkun konuşması sonunda katılımcılara dikkatle dinledikleri için ayrıca teşekkür etti.

Etkinliğin sonunda Konuralp Gazi İlim Kültür Çevre ve Sağlık Derneği tarafından Nizamettin Coşkun’a teşekkür plaketi takdim edildi. Düzceliler tarafından yoğun ilgi ile takip edilen etkinlik topluca fotoğraf çekimi ile son buldu.

MehmedZâhid Kotku Hakkında Kısa Bilgi:

MehmedZâhid Kotku 1897 yılında Bursa ilinde dünyaya gelmişlerdir. İlk mektebini Oruç Bey İbtidai’sinde okumuş ardından Maksem’deki idadiye devam etmiştir. Birinci Dünya Savaşı sebebi ile 18 yaşlarında askere celb olunmuştur. 1929 yılında vefat eden babasının yerine Bursa İzvat Köyü’nde 15 sene kadar imamlık görevinde bulunmuştur. 1958 tarihinde Fatih İskenderpaşa Cami şerifine naklolunmuş ve vefatına kadar burada görev yapmıştır.               13 Kasım 1980 tarihinde ahirete irtihal eylemiştir. Hayatı boyunca pek çok kişinin manevi hayatına katkılar sağlamış büyük bir mutafasavvıf olarak Türkiye tarihindeki manevi şahsiyetler arasında tarihteki yerini almıştır. 

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
541 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

Abdullah Tarıkulu

2.12.2017 - 21:34:11

s.a. M.Z.Kotku rh.alyhi 1977 de tanıyıp elini öpmek nasib olmuştu.o sırada yurtdışına yüksek lisans için izin isrhamımıza karşı biz naçiz kişiye gitmememiz için yirmi dakika konuşmuş en son olarak da "siz burada yapamıyor musunuz?" deyip çalıştığım yerde bu çalışma yok dediğimizde son cümle olarak gitmememiz için "gavurun ilmi gavura kalsın" demişti.Biz de sözinü tutmuştuk. 1979 kurbanında anne babamızı hacca götirmemiz nasip olduğunda hangi hacca niyet edelim Efendim? istirhamımıza "haccın zor olanı vardır amma" dediklerinde biz de derhal ve aceleyle, huşuyu bozarcasına "hacc-ı kıran" deyiverdiğimde derinden bir "eh Allah (cc) mübarek eylesin" demişlerdi.aynı yıl kendileri de hacca gitmişler fakat biz bir türlü kendilerini hacda bulamamıştık. Son olarak zannedersek 1980 ramazanında Bıçakçı Alaaddin Camiinde itikafta iken camiyi teşrifleri olacak diye son cemaat mahallşne bşr koltuk konulup üzerinede bir örtü örtülmüştü. Amma rahatsızlıkları dolayısıyla İskenderpaşa Camiine oldukça yakın bu camiye gelememişlerdi. Kısacası rahmetullahi aleyh Efendi hazretlerinden istifade edemedik vay ki vay. Dünyaya metelik veremezlerdi . "En büyük keramet istikamet" buyururlardı. Rabbim şefaatlerine erdirsin. Âmin.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Kuvvetli sağanak yağış uyarısı
Trafik kazasında ölen dede ve torunları son yolculuğuna uğurlandı
KENEVİR ÜRETİMİ TÜRKİYE’NİN 19 İLİNDE YASALLASTI…!!
İŞTE DÜZCE'NİN 5 GÜNLÜK HAVA RAPORU...
HAVUZ SIRASI ANNELERİNDE
4.12.2018 - 14:23
HAVUZ SIRASI ANNELERİNDE
KAR YAĞIŞI BAŞLADI...
7.12.2018 - 11:49
KAR YAĞIŞI BAŞLADI...
Hastanede engelli otoparkı duyarsızların işgalinde!