Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[13:28] Akçakoca yolunda kaza, 1 yaralı -- [08:10] MEB TARİH VERDİ -- [08:01] 2 kişinin kimliği belli oldu -- [01:44] Özlü ile 2020'nin İkinci Yarısı -- [22:08] BAKAN KOCA SON VERİLERİ AÇIKLADI -- [18:33] KEŞİR PATLAMA BÖLGESİNDE -- [18:22] Koloğlu Patlama Bölgesine Gitti -- [18:05] Geçen Yıl Yüzde 95 Başarı Sağlandı -- [17:35] Düzce Üniversitesi Anaokulu Kapılarını Velilere Açtı -- [17:32] DÜZCE NARKOTİK TORBACILARA NEFES ALDIRMIYOR --
Yaşam
Özel Sağlık ve Meslek Lisesi İftarına yoğun katılım

Özel Düzce Sağlık Meslek lisesi ve Özel Düzce Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden iftar programı.

12.06.2018
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Özel Sağlık ve Meslek Lisesi İftarına yoğun katılım

 

Özel Düzce Sağlık Meslek lisesi ve Özel Düzce Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kurucuları okul bahçesinde okulun idareci, öğretmenlerine ayrıca merkez  ve ilçele muhtarlarına cumartesi günü iftar programı düzenledi.

İftar programına Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar, Çilimli Jandarma Karakol Komutanı, Çilimli ilçe Milli Eğitim Müdürü, Özel Düzce Anadolu Meslek Lisesi Genel Koordinatörü, Özel Düzce Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Müdürü, Türkiye Beyazay Derneği Düzce şubesi yönetim kurulu üyeleri, Termodin Fabrikası Sahibi İbrahim Şen, Düzce Muhtarlar Derneği Başkanı Yaşar Çengel, Çilimli ilçesi muhtarlar derneği başkanı Tahir Gülbahar, Düzce Merkez ilçe mahalle köy, ilçelere bağlı muhtarlar ve davetliler katıldı.

İftar programında okul kurucuları Maksut Balta ve Mehmet Doğan birer teşekkür konuşması yaptılar. Daha sonra Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar bir konuşma yaptı. Şamandar yaptığı konuşmada;

“Özel Düzce Sağlık Meslek lisesi ve Özel Düzce Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kurucuları Maksut Balta ve Mehmet Doğanı böyle bir okul kurdukları ve ilimize böyle bir imkanı getirdikleri için tebrik etti. Şamandar; Hatta hayretlerimi iletmek istiyorum yatırımcı olarak dünyanın masrafını yapacaksın eğitime kendini adayacaksın ama okul ÜCRETSİZ olacak işte bu konuda da kendilerini tebrik ediyorum.”

Şamandar konuşmasını şöyle sürdürdü; “Meslek liselerine ülkemizin müthiş ihtiyacı var ülkemizin ara eleman yetiştirmede diğer ülkelere göre biraz geriden geldiğini üzülerek belirtmek istiyorum. Her mezun olan hemen masa başı iş istiyor bunun böyle olmadığını bilmemiz lazım diyerek bu okulların faydalarına değindi, Velilerimizin öğrencilerini çocuklarını bu okullara yönlendirmeleri konusunda bilgiler verdi. Çok kısa sürede iş hayatına atılacaklarını ve maddi olarak diğer okullara göre bir adım önde olduklarını söyledi.

Bu okullara Türkiye olarak şiddetle ihtiyacımız var. Türkiye olarak İhracatımız az. Biz helikopter, uçak, tren yaparsak ihracatımız da birdenbire artar. Bunları Alman, Japon, İtalya yapıyor da biz neden yapamıyoruz? Bu soruyu kendimize sormamız lazım. Allah onları bizden daha zeki yaratmadığına göre bizde bir sistem problemi var demektir. Ben 40 yıl önce Endüstri Meslek lisesinden mezun olmuştum. Hocalık yaptım. Şu anda da Teknoloji Fakültesinin Dekanıyım.

1980 yılında Düzce’de 4 tane lise vardı. Düzce Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Ticaret Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi. Bu dört liseden sadece EML’ne sınavla öğrenci alınıyordu. Bir tesviye bölümü vardı ki herkes burayı kazanmak istiyordu. Bu bölüme sınavla öğrenci alınıyordu. Hatta tesviye bölümünde 2. Öğretim bile vardı. Yani saat 17.00 den sonra 21.00’e kadar Eğitim-Öğretim vardı.  Bu okullar o zaman çok kıymetliydi. Daha geriye gidersek Mesleki Teknik Eğitim orta okulda başlıyordu. Bizim hocalarımız biz bu eğitimi ortaokulda aldık diyorlardı. Yani 1960’lı yıllarda ortaokula giderken Meslek Eğitimi alıyorlardı. Şimdi ortaoklul, Lise ve Üniversitede Mesleki Teknik eğitim alındığını bir düşünelim!

*Bu öğrenci tank da yapar, top da yapar, gemi de yapar. Yani biz eski kazanımlarımızı tekrar kazanmamız lazım. Şimdi bu okulların en büyük sıkıntısı üniversite yolunun kapalı oluşudur. Dekan olduğum Teknoloji Fakültesinde EML mezunlarna %30 kontenjan var. Yani Türkiye çapında 100 EML öğrencisinden 30 kişi bu okullara öğrenci alacak demektir. Bu kontenjan daha önce %60 idi!

Daha sonra düşürüldü, artırılması lazım. En iyi, en çalışkan öğrencilerin bu okullara gitmesi lazım! Bunu ülke menfaati için söylüyorum. Yoksa biz buraya Alman, Japon, İtalyan arabaları ile gelmeye devam ederiz. Biz bunları niye yapamayalım? İncelediğimizde Almanya’da 100 öğrenciden 65 tanesi Endüstri Meslek Lisesi okullarında eğitim alıyor. Almanya ile nüfusumuz aynı. Almanya’da 2.5 milyon üniversite öğrencisi var. Bizdeki rakam 5.5 milyon. Onlardaki mantık şu; Meslek lisesinden sonra hayata yönlendiriyorlar. İlla da herkesin üniversite okumasına gerek yok.

Değerli misafirler şu anda Düzce İşkur Müdürlüğünde 12500 kayıtlı işsiz var. Bunların içinde bir tane EML mezunu yok. Çünkü EML mezunları aramakla bulunmuyor. Ciddi maaşlar öneriliyor, ona rağmen bulunamıyor. Bu sayının 3000 kişisi üniversite mezunu.

İnsanlar bana geliyor ve iş istiyor referans anlamında. Herkes masa başı iş istiyor. Ama masayı yapacak adam yok. Herkes bir masa olsun oturayım istiyor. 3-5 maaş alayım o kadar. Ama Üretim yapacak adam kalmadı. Onu söylemek istiyorum. Fabrikalarda çalışan kalmadı. Fabrika sahipleri de ellerindekinin çalışanın kıymetini bilsinler. Çünkü gidenin yerine yenisi yok bunu bilsinler. Sistem eskiden çok daha iyiydi. Ne zaman düzelir? İşte şimdi düzelecek. Bu okulların açılması, devletin teşvik vermesi, bu sıkıntıları bana göre ortadan kaldıracak inşallah.

Bu okul yeni açılmış. Üstelik ücretsiz bulunmaz bir nimet diyorum. Okulun bölümleri de özenle seçilmiş. İlimizdeki organize sanayi sitelerinde faaliyette olan firmaların ihtiyaçlarına göre seçilmiş. Makine bölümü var bunun da üç dalı mevcut (CNS BÖLÜMÜ,MAKİNA BAKIM ONARIM BÖLÜMÜ,BİLGİSAYAR DESTEKLİ TEKNİK RESİM BÖLÜMÜ.) Bir de Elektrik Elektronik bölümü var onun dalı da (PANO MONİTÖRLÜĞÜ BÖLÜMÜ) Bu bölümler ilimizin ve ülkemizin en değerli bölümleridir. Bu sene 150 öğrenci ile eğitim öğretim yapılmış. Okulun kapasitesi 1800 kişi. Ben atölyeleri gezdim hakikaten çok mükemmel bir şekilde yapılmış ve son sistem makinalar ile donatılmış. Buradaki öğrenci sayısı ne zaman 1000-1500 olur o zaman işler düzelecek demektir. Ailelere çocuklarını buraya göndermelerini tavsiye ediyorum. Buradan çıkan öğrencilerin hemen işi hazır.

Sonuç itibarı ile ülkemizin kalkınması için bu okullara ihtiyaç var. Artık şunlar da konuşulmaya başlandı. Meslek Eğitimi ortaokullarda başlasın. Meslek okul mezunları veya Meslek Yüksek Okul mezunlarına askerliği kısa dönem yaptıralım! Bunlar benim sözüm değil ha. Devlet büyüklerimizin sözü! Bu sıkıntıyı gidermek için bunların yapılması zorunlu.

Yıllarca hocalık yaptım. Size bir rakam vereyim. Her sene biz Düzce Meslek Yüksek okuluna 850 öğrenci alıyorduk. Geçen yıl Otomativ, Makine, Elektronik, Otomasyon bölümüne 200 öğrenci geldi. Bakın bunlar çok kıymetli bölümler ha. Meslek Yüksek okullarına da öğrenci gelmiyor. Yani bu işi çözmezsek 160 milyar dolar olan ihracatımız olduğu yerde çakılır kalır. Sonuç itibarı ile yüksek katma değerli ürünler yapmak için bu tür okullara, bu tür yatırımcılara ihtiyaç var. Mehmet Doğan ve Maksut Balta beyleri gerçekten tebrik ediyorum. Türkiye’de 36 tane bu okuldan var. Birisi Düzce’mize nasip oldu. OSB’dekilerle birlikte 66 tane. Yatırımcı kardeşlerimiz Bu işe gönül vermişler, ben hakikaten kendilerini tebrik ediyorum. Göreceksiniz bu okullar çok kısa zamanda ülkemizin gözbebeği okullar olacak. Bu konuda öğrencilerimizi bu okullara yönlendirmemiz lazım. Velilerimize bu konuda çok iş düşüyor. Hem öğrencilerimiz, hem de velilerimizin bu okulu ziyaret edip, gezip görmelerini tavsiye ediyorum.”

Daha sonra okul kurucuları Maksut Balta ve Mehmet Doğan Prof. Dr. Ayhan Şamandar’a plaket takdiminde bulundular.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

 Düzceli çiftçilere 101 bin lira hayvan desteği verildi
Pazarlıklar Yine Tokalaşarak Yapıldı
BABİL BAKLAVA&BÖREK SALONU AÇILDI
Tedavisine Düzce'de Devam Edilecek
İŞTE YENİ KORONA KARARLARI
27.06.2020 - 10:14
İŞTE YENİ KORONA KARARLARI