Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[16:56] KOCA ÇINARA VERİLEN DEĞERİ GÖRDÜK -- [16:39] TAKSİ ŞOFÖRÜ ÖZLÜ OLUNCA... -- [16:35] ADAY BIYIK'A ANLAMLI HEDİYE -- [16:32] ESNAFIN HİZMET KALİTESİNİ YÜKSELTECEĞİZ -- [16:15] ÖĞRETMENLERE SORU HAZIRLAMA KURSU -- [16:12] BAŞARILI OLANLAR SERTİFİKALARINI ALDI -- [16:09] EĞİTİM VİZYONU ELE ALINIYOR -- [16:05] İZİNSİZ DRONE, KARAKOLLUK ETTİ -- [13:35] TÜM PLANLAR ÜÇ PUAN ÜZERİNE YAPILIYOR -- [13:29] TAM KADRO HİÇ BİR MAÇA ÇIKAMADIK --
Yaşam
Tarımda Mayıs Ayı Yoğun Geçti

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, 2018 yılı Mayıs ayı içerisinde yapılan faaliyetleri açıkladı. Yapılan faaliyetler Bitkisel Faaliyetler, Hayvancılık Faaliyetleri, Su Ürünleri Faaliyetleri, Gıda ve Yem Kontrol Faaliyetleri, Kırsal Kalkınma ve Tarımsal Altyapı Faaliyetleri ana başlıkları altında toplayan Kabaoğlu, Mayıs ayının il müdürlüğü olarak dolu dolu geçtiğini söyledi.

21.6.2018 - 16:04
410 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Tarımda Mayıs Ayı Yoğun Geçti

Kabaoğlu yaptığı açıklamada; İlimiz Merkez İlçede 37 üreticimize 22.340 kg ve Çilimli İlçemizde 20 üreticimize 5.060 kg olmak üzere 57 üreticimize İl Özel İdare ve çiftçi katkısı ile toplam 27.400 kg çeltik tohumu dağıtıldığını söyledi.

Örtü altı Entegre Mücadele çalışmalarına ve çiftçi toplantılarına devam edildi

Örtü altı Entegre Mücadele kapsamında, üreticilerimizin sera alanları ziyaret edilerek hastalık ve zararlılar konusunda bilgilendirme, üretim aşamaları konusunda ise tavsiyelerde bulunuldu. İlimizdeki çiftçilere yönelik olarak eğitim toplantılarına devam edildi. Ayrıca çiftçilerimizin üretim alanları ziyaret edildi.

Hayvancılık Faaliyetleri

Hayvan hastalıkları ile mücadele;2018 yılı Mayıs ayı içerisinde, 168 köy 33 mahallede 19.506 adet büyükbaş hayvana proje kapsamında LSD aşısı, 138 köy 26 mahallede büyükbaş hayvana 11.478 Şap aşısı, 3 köyde 386 adet büyükbaşa Şarbon aşısı, 3 köyde 219 adet küçükbaş hayvana Koyun-Keçi Veba aşısı, 1 köyde 60 adet küçükbaş hayvana şap aşısı yapılmıştır. Ayrıca koruyucu olarak 35 köy 3 mahallede 369 buzağıya brusella, 189 köy ve 28 mahallede 3.907 köpeğe kuduz aşısı uygulanmıştır.

Hayvan pazarının açık olduğu Perşembe günlerinde hayvan pazarı içerisinde rutin denetimler yapılmış olup herhangi bir bulaşıcı hastalığa rastlanmamış ayrıca hayvan pazarındaki İl dışı hayvan nakil işlemleri de yapılmıştır. 2.080 adet büyükbaş ve 316 adet küçükbaş hayvana kulak küpesi takılmıştır.

Hayvan ve hayvansal ürün işlemleri;

İlimizden diğer illere Veteriner Sağlık Raporu ile 854 adet kovan, 219 baş büyükbaş , 133 baş küçükbaş , 3.711.081 adet kanatlı sevki yapılmıştır. Mayıs ayı içinde yurt dışına 952 ton tavukayağı ihracatı yapılmıştır. İlimizden diğer illere 25 ton karkas et ve 480 kg sakatat sevki yapılmıştır.                        

İlimizde mevcut 3 kesimhanede kesimi gerçekleştirilen 900 adet büyükbaş hayvanın kesim öncesi ve kesim sonrası muayeneleri yapılarak 267 ton sağlıklı etin tüketime sunulması sağlanmıştır.

841 ton iç fındık ihracatı gerçekleştirilmiştir

İlimizdeki ihracatçı firmaların başvurusu üzerine; Mayıs ayı içerisinde Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ihraç edilen 841 ton iç fındık için 52; ihraç edilen 546 ton diğer gıda maddeleri için 21;   olmak üzere toplam 73 adet sertifika düzenlenmiştir.

Ramazan ayında gıda denetimlere hız verildi

Ramazan ayında toplu iftarlara yemek sağlayan yemek siteleri ve toplu tüketim yerleri başta olmak üzere; yoğun olarak tüketilen ürünlere yönelik de ekmek/pide fırınları, unlu mamuller,   tatlı ve pastacılık ürünleri ile et ve süt ürünleri üretimini yapan yerler ile   hurma ve bayram şekerlemelerinin satışa sunulduğu il genelindeki  gıda satış yerlerini  gıda güvenilirliği bakımından denetlemelerine hız verildi.

Genç Çiftçiler Hibe Desteği;

2017 Genç Çiftçi Projesi kapsamında Büyükbaş konusunda proje uygulayan 121 çiftçiye 726 adet hayvan dağıtımı gerçekleştirildi. Ayrıca, 2016 ve 2017 yıllarında Genç Çiftçi Projesi Kapsamında proje uygulayan genç çiftçilerin kontrolleri devam etmektedir.

Lider Çocuk Tarım Kampı düzenlendi

Çocuklarımızın tarım, doğal yaşam ortamları ve bu ortamların yok olmasının insan hayatına etkileri, doğa dostu üretim, ekolojik tarım, endemik canlıların korunması vb. konularında bilgilendirme amacıyla Düzce İlinde "Lider Çocuk Tarım Kampı" adı altında 30 öğrencinin katılımıyla 3 günlük program gerçekleştirildi.

Düzenlenen kamp kapsamında ilk gün Şehit Teğmen Uğur Altan İlkokulundan gelen 4. sınıf öğrencilerine İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda İl Müdürümüz Harun Kabaoğlu'nun açılış konuşmasının ardından Birleşmiş Milletler Küresel Çevre Fonunun (GEF) desteği ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde ve Eğitim Yayım ve yayınlar Dairesi Başkanlığı işbirliğinde yürütülen "Yenilebilir Yabani Bitki Türleri" konusunda eğitim alan teknik personel tarafından "Biyoçeşitliliğinin Korunması ve Yenilebilir yabani bitki Türleri" konusunda eğitim verildi.  Eğitim sonrasında Gölormanı köyünde bulunan Taç Tarım Ürünleri Hayvancılık Gıda San. Tic. A.Ş. ziyaret edilerek Düzce'de yetişen yabani bitki türleri öğrencilere tanıtıldı.

İşletmeye ait modern ahır, kümes, kuluçka odası ve seralar ziyaret edildi ve bilgiler verildi. İşletme  sahibi tarafından öğrencilere yemek ikram edildi.

İl Müdürü Harun Kabaoğlu, İl Müdür Yardımcısı ve Şube Müdürlerinin de katılımıyla kampa katılan öğrenciler tarafından çiçek fidesi dikimi gerçekleştirildi. Çeşitli yarışmalar ve  oyunlarının ardından ilk günün programı sona erdi.

İkinci gün Güzeldere Şelalesi mesire alanında Bakanlığımız tarafından gönderilen "Yenilebilir Yabani Bitki Türleri Toplama Rehberleri" dağıtılarak bilgilendirme yapıldı. İlimizde yetişen yenilebilir yabani bitki türlerinin bulunduğu alanda "ot toplama etkinliği" düzenlendi. Yemek ikramının ardından "Yöresel Otlarımızı Tanıyalım" yarışması ile balon yarışı gerçekleştirildi.

Üçüncü gün Kaynaşlı Sazköy'de bulunan Tekir Köy Evi ile küçükbaş hayvan işletmesi ziyaret edildi. Kahvaltı ikramının ardından kamp etkinliğine katılan öğrenciler tarafından tasarımı yapılan "En Güzel Toplama Defteri Benim Defterim" yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyeleri ile tüm öğrencilere Bakanlığımız tarafından gönderilen çanta ve şapkalar taktim edildi. Balon yarışması, mendil kapma yarışması, halat yarışı, çuval yarışının ardından program sona erdi.

Üç gün boyunca kampa katılan öğrencilere katılım belgelerinin ve hediyelerin taktim edilmesiyle program sona erdi.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
410 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

TUĞBA’NIN YARDIMA İHTİYACI VAR
EKONOMİDE BÜYÜME SAĞLANACAK
MÜJDE! DOKTORLAR GELİYOR
14.3.2019 - 14:39
MÜJDE! DOKTORLAR GELİYOR
'GÜNDÜZLÜ AKTİF YAŞLI YAŞAM MERKEZİ AÇILDI
SANTRALİ İNCELEMEK İÇİN MERSİN'DELER
BAHARI ONLARLA KUTLADILAR
14.3.2019 - 15:38
BAHARI ONLARLA KUTLADILAR
YILIN HEKİMİNDE DÜZCE DE VAR