Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[21:25] İŞTE GÜNÜN TABLOSU -- [20:57] TALİHSİZ KAZA! -- [20:45] Belediye polisleri bayramda unutmadı -- [19:33] Jandarma Sahadan Ayrılmıyor -- [18:01] Sokak Hayvanlarına Yem Bıraktılar -- [17:57] Bu Bayram Böyle Oldu... -- [17:07] Yaşlıların Buruk Bayram Sevinci -- [16:53] Kızılay Çocuklar İçin Kapı Kapı Dolaşıyor -- [16:49] FIRINCILAR EKMEĞİ KAPAYI KADAR GETİRİYOR -- [14:00] GÖZÜ YAŞLI TALEBİ YERİNE GETİRDİLER --
Yaşam
Okula yeni başlayan çocuğunuza aşı yaptırın

Uzmanlar, okula yeni başlayan çocukların hastalıklardan korunması için grip aşısı olmaları gerektiğini söyledi...

12.09.2012 10:25:23
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Okula yeni başlayan çocuğunuza aşı yaptırın

 

  Uzmanlar, okula yeni başlayan çocukların hastalıklardan korunması için grip aşısı olmaları gerektiğini söyledi.

 Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Cemil Tüzüner, okula yeni başlayan çocukların ailelerine uyarılarda bulundu. Tüzüner, okula başlayan çocuklarda bulaşıcı hastalıklar konusunda artış gözlendiğini belirterek, "Gribal enfeksiyonlar, kalabalık, havalandırmanın az olduğu, hijyenik şartların olmadığı okullarımızda meydana geliyor. Ekim ve nisan ayı arasında büyük artışlar göstermektedir. Gribal enfeksiyonlara yol açan nedenleri ortadan kaldırmak gerekmektedir. Okullardaki sınıfların öğrenci sayısını arttırmamakta fayda var. Zaten okullar bu hususlara dikkat ediyor. Sınıf havalandırmalarının çok iyi olması gerekiyor. Hasta olan öğrencilerin sağlam arkadaşlarının yanında eğitim görmemesi lazım. Öğretimlerine ara vermelerinde fayda var. Öğrencilerin el temizliğine dikkat etmeleri gerekir. Gribal enfeksiyonlar sadece solunum ve hava yoluyla değil, elle de bulaşabilir. Bu yüzden el temizliğine dikkat etmek lazım. Ellerimiz bol sabunlu suyla sık sık yıkamamız gerekmektedir” dedi.

 

Araştırmacılara göre aşı grip sıklığını yüzde 60 ile 80 arasında azaltıyor

Hastalık sayısının azalmasında aşıların etkili olduğunu söyleyen, “Elimizde olmayan nedenlerden dolayı virüslerle karşılaşıyorsak hasta olmaktan başka seçeneğimiz kalmamıştır. Her yıl o senenin en çok hastalık yapma virüslerine hazırlanmış grip aşıları piyasaya sürülüyor. Araştırmacılara göre aşılar grip sıklığını yüzde 60 ile 80 arasında azaltıyor. 1 yıl önce yapılan grip aşısının 1 yıl sonrasına etkisi yoktur. Grip aşısının çocuklarda istisnai dışında sakıncası yoktur” ifadelerini kullandı

Aşı vurulduktan sonra birkaç gün kırıklık olabilir

Grip aşısı 1 ay arayla iki doz yapıldığını ifade eden Tüzüner, “Bir önceki yıl grip aşısı yapılan çocuklara tek doz yeterli oluyor. 3 yaşının altındaki çocuklara yarım doz uygulanıyor. 3 yaş üzerindeki çocuklara ise tam doz uyguluyoruz. Aşıdan sonra birkaç gün kırıklık olabilir. Önemli bir yan etki ile karşılaşmıyoruz. Grip aşılarının içerisinde hastalık yapan virüsler bulunmamaktadır. Virüslerin bir takım antijenik parçacıkları aşının içine katılmaktadır. Bunlar hastalık oluşturamamaktadır. O yüzden grip aşısından sonra oluşan hafif ateş aşı reaksiyonuna bağlanabilir. Yada aşıdan önce bulaşmış virüs şeklinde olabilir. Aşı vurulduktan sonra grip aşısı hastalık yapmaz” diye konuştu.

Grip ilkbahar ve kış aylarında çok sık görülüyor

Aşı her yıl farklı formlarda ortaya çıktığını söyleyen Tüzüner, “Bu formların piyasaya eylül ayında çıkıyor. En erken eylül başı ve ortası gibi yapılabilir. Grip ilkbahar ve kış aylarında çok sık görülüyor. Eylül ayından başlayıp mart, nisan ayına kadar uygulanabilir” şeklinde konuştu.

 

 

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR