Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[21:22] BU KADARINA PES -- [18:52] BİR SPONSORLUKTA HASEL’DEN -- [18:49] TSO Uçar'ı Ziyaret Etti -- [18:19] ELAZIĞ İÇİN YARDIMLAR YOLA ÇIKTI -- [17:03] TSO'dan 1 TIR Dolusu Su -- [15:45] Düzce Üniversitesi’nden Elazığ’a yardım eli -- [14:31] Bayram'ın En Zor Günü -- [14:23] BELTUR’da İşler Karışık -- [11:26] ŞÜKRÜ SERT’İN ACI KAYBI -- [10:53] “Gençler Sabah Namazında Buluşuyor” --
Yaşam
YILMAZ'DAN BÜYÜMENİN İZLENME GÜNÜ MESAJI

15.04.2019
590 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
YILMAZ'DAN BÜYÜMENİN İZLENME GÜNÜ MESAJI

Sağlık Bakanlığı tarafından ülke genelinde büyüme ve gelişmenin izlenmesi programı kapsamında her yıl 15 Nisan Büyümenin İzlenmesi Günü olarak kutlanıyor.

İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, 15 Nisan Büyümenin İzlenmesi Günü kapsamında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:  

"Büyüme ve gelişme genellikle bir arada kullanılan kelimelerdir. Büyüme, vücut hacmi ve kütlesi artması anlamını taşımakta ve boy, ağırlık, baş çevresi gibi vücut ölçümleriyle belirlenmektedir. Bu ölçümler, sağlıklı çocuklar ölçülerek hazırlanmış standart büyüme eğrileri ile karşılaştırılması ile yapılmakta ve normalden sapmaların erken tespit edilerek gerekli önlemlerin alınmasını sağlanmaktadır. Pek çok hastalığın ilk belirtisinin büyüme ve gelişmenin duraklaması olduğunu, bu nedenlerle de Sağlık Bakanlığı “Erken Çocukluk Gelişimi ve Büyümenin İzlenmesi Programı” yürütülmekte olduğu, “Büyümenin İzlenmesi Programının amacının sağlam, hasta çocuk ayrımı yapmadan tüm çocukların hangi ortamlarda, nasıl bir beslenme uygulanarak büyüdüklerini, kilolarını, boylarını ölçerek sağlıklı bir gelişim gösterip göstermediklerinin saptanması ve erken tanı konularak girişimlerde bulunulması olduğunu, çocukların boy ve ağırlık ölçümlerinin, büyüme ve gelişmenin, beslenme durumunun belirlenmesinde önemli birer ölçüm olduğu , özellikle protein-enerji malnütrisyonunun erken tanısında en fazla kullanılan ölçümlerin başında geldiği, gelişme ise hücre ve dokuların yapı ve bileşimindeki değişiklikler sonucunda meydana gelen olgunlaşmaya denildiğini, büyüme ve gelişmenin anne karnında başladığını ve ergenlik dönemi sonuna kadar devam ettiğini bilmemiz gerekir." 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
590 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Yiyecek Bulamayan Yaban Hayvanları Yerleşim Alanlarına İndi
BUNLARI YAPMAYIN
21.01.2020 - 17:27
BUNLARI YAPMAYIN