Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[17:06] Park Yasağına Esnaftan Tepki -- [15:28] GÜMÜŞOVA OSB’DE ALT YAPI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR -- [15:22] 81 İL BAŞKANI ONLİNE TOPLANTI YAPTI -- [10:16] MAĞDURİYET YAŞANAN HER NOKTAYA MÜDAHALE EDİLİYOR -- [12:39] VALİ ATAY VOLTA MOTORU ZİYARET ETTİ -- [11:47] POZİTİF GEZERKEN YAKALANDI -- [11:18] Gölyaka Belediyesi ‘Sıfır Atık Belgesi’ aldı -- [10:40] SÜRÜCÜ KAÇTI POLİS KOVALADI... -- [10:07] PANDEMİ HER ALANDA ETKİLİ KISITLAMALAR ETKİ EDECEK Mİ? -- [09:36] DÜZCESPOR KEŞİR’İ ZİYARET ETTİ --
Yaşam
2013 Yılında Batı Afrika'da Büyük Bir Salgına Neden Olan: Ebola Virüsü

19.02.2021
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
2013 Yılında Batı Afrika'da Büyük Bir Salgına Neden Olan: Ebola Virüsü

2013 Yılında Batı Afrika'da Büyük Bir Salgına Neden Olan: Ebola Virüsü

Ebola, oldukça yıkıcı etkilere sahip olan bir virüsün neden olduğu ölümcül bir hastalıktır. Ebola adını salgının ilk başladığı köydeki bir nehirden almıştır. Hastalığın ortaya ilk çıkışında hayvanlar kaynak olmuştur yani virüs hayvan kaynaklı bir virüstür. İlerleyen dönemlerde insan hücrelerini konak olarak almaya başlayan ebola virüsü zamanla insandan insana bulaşır hale gelmiştir.

Ebolaya neden olan virüs etkeni flaviviridae grubundaki bir virüs topluluğunun üyesidir. 5 adet türü olan ebola virüsünün yalnızca 1 tanesi insanlarda enfeksiyona neden olmamaktadır. Ebola virüsü nadir olarak görülen bir virüs olsa da vücuda girdikten sonra kısa süre içerisinde insan hücrelerini öldürmeye başlamaktadır.

Ebolanın en yıkıcı etkileri kan ve bağışıklık sistemi içerisinde görülmektedir. Virüs kana geçtikten itibaren pıhtılaşma görevinde yer alan trombositleri öldürmeye başlar ve organlara yayılarak tahribata neden olur. Hızla azalan trombosit hücrelerinden dolayı vücudun içerisinde ve dışarısında kontrol edilemeyen kanamalar meydana getirir. Ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen bu rahatsızlık ebola kanamalı ateş hastalığı olarak da adlandırılabilmektedir.

Virüs vücuda giriş yaptıktan ve kuluçka dönemini başarıyla tamamladıktan sonra %90 oranında öldürücü bir etkiye sahip olur. Oldukça yüksek öldürme oranına sahip olan bu hastalıktan korunmanın tek yolu hastalığa yakalanmamak ve yayılmasını önlemektir.

Ebolanın Nedenleri Nelerdir, Bulaşma Yolları Nelerdir ?

Ebola teşhisinin nasıl konulduğunu öğrenmeden önce bulaşma yollarını ve nedenlerinin bilinmesi gerekmektedir. Ebola virüsünün neden olduğu hastalık diğer viral hastalıkların aksine daha zor bulaşmaktadır. Hastalık ancak virüsü taşıyan maymun veya yarasa gibi hayvanlar ile temas sonucunda ya da enfekte olmuş insanların vücut sıvılarıyla temas etmesi sonucunda bulaşmaktadır. Virüsün asıl kaynağı hayvanlar olsa da enfekte olmuş insanlardan da bulaşma olabilmektedir. Eğer sağlam bir kişi enfekte olmuş bir hastaya bakım yapıyorsa veya ölen hastayla temas ediyorsa hastalığa yakalanabilmektedir.

Ebola virüsünün neden olduğu bu hastalığın diğer bir bulaşma yolu ise hasta ile temas etmiş enjektör vs. ile olmaktadır. Virüsün bulunduğu su veya gıdalar ile bulaşma olmamaktadır. Eğer virüs hastaya bulaşmış ise ve belirti göstermiyorsa bile virüsün yayılmasına neden olabilmektedir. Hatta iyileşme gösteren kişilerde bile 2 aydan sonra vücut sıvılarında ebola virüsüne rastlanılmıştır.

Ebolanın Belirtileri Nelerdir ?

Ebolanın belirtileri virüs etkeni vücuda girip yaklaşık 1 ay süreyle kuluçka dönemi geçirdikten sonra ortaya çıkmaktadır. Hastalığın ilk başlarında görülen belirtiler basit bir gribal enfeksiyon ile benzerlik göstermektedir. Hastalığın ilk başlarında görülen belirtiler şu şekildedir;

Ateş yükselmesi
Boğaz ağrısı
Karın ağrısı
Halsizlik
İştahsızlık
Baş ağrısı gibi belirtiler erken dönemde yaygın bir şekilde görülmektedir.

Hastalık vücut içerisinde yayılım gösterdikten sonra daha ciddi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Pıhtılaşma mekanizmasının bozulmasıyla beraber iç organlarda kanamalar meydana gelir ve bu kanlar kulak ve göz gibi dış organlardan çıkabilir. Bazı hastalarda ise kanlı ishal, kanlı tükürük, kanlı kusmuk veya morluklar görülebilir. Zamanla iç organlar kan kaybına bağlı olarak iflas eder ve kişi hayatını kaybeder.

Ebolanın Tanısı Nasıl Konulur, Tedavisi Nasıldır ?

Ebola ortaya çıkardığı belirti ve bulgular nedeniyle diğer viral hastalıklar ile karıştırılabileceği için çeşitli tarama testleriyle kesin tanının konulması gerekmektedir. Tedavisine geçmeden önce Ebola teşhis edilmesi oldukça önemlidir Elisa yöntemi adı verilen özel bir test ile hastadan alınan kan içerisinde virüse özgül proteinler ve insan vücudunda buna karşılık üretilen antikor varlığı aranır. Eğer virüs proteine birleşme yatkınlığı gösteriyorsa ebola tanısı kesin bir şekilde koyulur. Elisanın yanı sıra virüsün genetik maddeleri çoğaltılarak da tanı koyulabilmektedir.

Ebola hastalığının diğer birçok virüs hastalığında olduğu gibi kesin bir tedavisi yoktur. Enfeksiyon hastalıkları doktorları virüse yakalanan kişilere ağızdan veya damardan su takviyesi yaparak ölüm olasılığının azaldığını tespit etmişlerdir. Bunun yanı sıra O₂ takviyesi, tansiyon takibi ve diğer vital bulguların kontrolü sağlanarak hasta izlenir.

Ebola hastalığında pıhtılaşma mekanizmasının bozulmasına bağlı olarak gelişen iç kanamalar zamanla hastada kan kaybına neden olur. Kan kaybının önlenmesi ve yerine konulması için kan nakli ve demir mineralinin takviyesi gerekmektedir.

Hastalıktan korunmak için ayrıca cAd3-ZEBOV ve rVSV-ZEBOV adındaki aşılar da kullanılmaktadır. Bu aşıların oldukça etkili olduğu dünya sağlık örgütü tarafından bildirilmiştir.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR