Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:42] İLK TOPLANTI YAPILDI -- [18:38] Hayvanlarınızı Çaldırmayın -- [18:29] PLAJLAR ÇÖPTEN ARINIYOR -- [16:02] Selzedelerin Taleplerini Dinledi -- [14:08] Haydi Kan Vermeye! -- [11:27] Daha Fazla Hastaya Hizmet Verilecek -- [10:44] KALDIRIMLARDA TADİLAT ÇALIŞMASI -- [10:37] Ünlü Lokantacı Bolu Dağı A.Ş.'nin Kuruluşunu Anlattı -- [10:30] "Girişimci ve Yenilikçi Üniversite" Ünvanını Koruyor -- [10:12] Kızılay Bölgeden Ayrılmıyor --
Yığılca
Fındıkta rekolte oyunu

Yeni fındık sezonuna sayılı günler kala, rekoltenin yüksek olacağına dair yapılan çeşitli açıklamalar fındık üreticilerini endişelendirdi...

24.07.2015 09:53:46
985 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Fındıkta rekolte oyunu

Yeni fındık sezonuna sayılı günler kala, rekoltenin yüksek olacağına dair yapılan çeşitli açıklamalar fındık üreticilerini endişelendirdi.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatçılar Birliği, 2015 yılı tahmini fındık rekoltesini  733 bin 246 ton olarak açıklarken,  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB),  590 bin 394 ton olarak açıkladı. Geçen yıl Karadeniz’de yaşanan don olayı nedeniyle rekoltenin düşük olması nedeniyle fındık fiyatlarına tavan yapmış, fiyatlar zaman zaman 20 TL.’yi geçmişti.

Düzce’deki rekolte tahminleri farklı

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve İstanbul Fındık ve Mamulleri İhracatılar Birliği,  , Düzce 98 bin 317 ton fındık rekolte tahmini yaparken, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ise Düzce için70 Bin 520 ton tahmini yaptı. Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ise 2015 yılı çotanak sayımına göre Düzce il genelindeki fındık rekolte tahminini 72 bin 460 ton olarak tespit edildiğini bildirmişti.

İlçeler tek tek tespit edildi

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü İlçeler bazında yapılan tahmini ise, Merkez İlçe için 16 bin 769 ton, Akçakoca ilçesi için 20 bin 725 ton, Cumayeri İlçesi için 8 bin 189 ton, Gölyaka İlçesi için 5 bin 350 ton, Yığılca İlçesi için 10 bin 724 ton, Çilimli İlçesi için 4 bin 582 ton, Gümüşova İlçesi için 4 bin 155 ton ve Kaynaşlı İlçesi için Bin 966 ton olarak tespit edildiğini açıkladı.

Ziraat Odaları tepki gösterdi

TZOB Yönetim Kurulu Üyeleri Hasan Kozoğlu ve Arslan Soydan, dün Ordu’da düzenledikleri basın toplantısında, Karadeniz İhracatçılar Birliği ve Fındık Tanıtım Grubu’nun 2015 yılı için 733 bin 246 ton, Türkiye İstatistik Kurumu’nun 585 bin ton rekolte tahmininde bulunduğunu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ise il müdürlükleri bazında yapmış olduğu çalışma neticesinde 646 bin 254 ton fındık rekoltesi beklentileri olduğunu açıkladığını hatırlatarak, yüksek rekolte tahminini eleştirdiler.

Kimse üreticinin altın teri ile oynamasın

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu üyesi Kozoğlu şöyle konuştu: “Karadeniz İhracatçılar Birliği ve Fındık Tanıtım Grubu’na sormak lazım. Kaç ilde, kaç ilçede bilimsel çalışma yapıp da 733 bin 246 ton rakamına ulaşmışlardır. Nasıl bir araştırmayla TÜİK’in tahmininin 148 bin ton üzerinde bir tahmin rakamını bulmuşlardır. Ne olmuştur da önceki tahminleri olan 713 bin tonu 20 bin ton artırmışlardır. Kimse üreticinin alın teriyle oynamasın. Ayıptır, günahtır. Vebal almaktır. Nitekim, kendi raporlarında, ‘rekolte çalışmasında Haziran sonu ve Temmuz başında döllenme problemi, zararlıların etkileri ve iklimsel etkiler gibi dış etkenler sebebiyle meydana gelebilecek çotanak dökülmeleri hesaba katılmamıştır’ diyerek ne kadar bilimsel çalıştıklarını da itiraf etmişlerdir.”

Üretici tedirgin ve kızgın

fındık fiyatlarını rekolte tahminleri ile aşağıya çekme gayretleri üreticilerin dikkatinden kaçmadı. Düzce’li fındık üreticileri, “Bu tür aslı astarı olmayan açıklamalar ne yazık ki gerçeği yansıtmıyor. Fındık bu yıl yaşanan uzun süreli etkili kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle döllenme sorunu yaşadı ve rekolte doğal olarak düştü. Rekoltenin yüksek olacağına dar açıklamalar fındıkla ilgili pis bir oyunun habercisidir” şeklinde görüş açıkladılar.

Olabildiğince geç satılmalı

Üreteciler fındık simsarlarının Avrupa’daki işbirlikçilerine şimdiden fındık satışı için taahhütte bulunduğuna, bu nedenle üretecinin elindeki fındığı “rekolte fazla” diyerek ucuza kapatmayı hedeflediğine dikkat çekerek “Üretici bu oyuna gelmeyecek. Bu yıl fındık satışı olabildiğince geç yapılacak.  Fındık pazara indirilmeyecek ve üretici gerçek manada fındık fiyatını görünceye de kadar da ürününün elinden çıkarmayacak” şeklinde konuştular.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
985 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR