Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[08:38] Kendisinden 3 gündür haber alınamayan kişi, 5 metrelik çukurda bulundu! -- [15:30] PARMAĞINDAN AKREP SOKTU -- [15:07] Batı Karadeniz'de fırtına -- [13:33] Hemşin’de pat pat kazası:2yaralı -- [13:26] Düzce Belediyesinden Yüksekova'ya park -- [13:13] Projeye TÜBİTAK’tan Destek -- [12:57] OYUNCU ANNE DÜZCELİLERLE BULUŞTU -- [12:50] Yığılca''da orman yangını -- [12:47] KADINLARIMIZ ÇOCUKLAR İÇİN EL ELE -- [11:21] HİZMETE BAŞLADI --
Yığılca
Çimento Yatırımı İçin Yığılca’da Beklenti Yüksek

Yığılcalı gençlerin kurtuluşu olan çimento fabrikası, ilçede işsizlik sorununu çözecek. İlçede halk da, esnafta, sivil toplum kuruluşları da , odalar da bu yatırımı ilçelerine istiyor.

8.8.2017 - 17:17
2189 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
Çimento Yatırımı İçin Yığılca’da Beklenti Yüksek

Düzce’nin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Yığılca, sanayi alanında yıllardır beklediği yatırımı alamadı. İlçede iş bulamayan gençler göç ederek ya başka illere gidiyor yada Düzce merkeze yerleşiyor. Aylardır tartışılan Yığılca çimento fabrikası ise  Yığılca’da işsizlik sorununa çare olacak gibi duruyor.

Yığılca’ya kurulması planlanan çimento fabrikası son Alman teknolojisi ile kurulacak ve bacasında torbalama adı verilen bir filtre sistemi olacak.

Düzce’nin merkeze en uzak ve hiçbir şekilde sanayi yatırımının yapılmadığı ilçesi Yığılca’ya yapılması planlanan çimento fabrikası son sistem teknoloji ile donatılacak ve çevre kirliliği dahil hava kirliliğine izin verilmeyecek.

Bugüne kadar hiçbir işadamının fabrika kurmak için tercih etmediği ilçede Türkiye'de emlak sektörünün en önemli işadamlarından Ali Ağaoğlu’nun kuracağı çimento fabrikası için son aşamaya gelindi.

İlçe halkının çalışacağı bir sanayi tesisi olmaması ve tek geçim kaynaklarının tarım olması ilçe halkını sürekli göçe zorluyor. Açılacak olan çimento fabrikası ile ilçeden göçün önüne geçilecek ve Yığılcalı vatandaşlara tarım ve hayvancılık dışında gelir kaynağı yaratacak.

Fabrikanın her ihtiyacı ilçe ve ilçe halkından karşılanacak ve ayrıca istihdamın dışında ayrı bir ek gelir kapısı da oluşturulmuş olacak. Her şey planlandığı gibi giderse 400 kişiye istihdam sağlayacak olan fabrikanın 2019 yılında üretime geçmesi planlanıyor.

Fabrikanın kurulacağı Hoşafoğlu Köyü'ndeki bölge hiçbir şekilde tarımsal arazi vasfı taşımıyor. Alan ağaçların olmadığı, kıraç bir bölge. Ayrıca fabrikanın çevreye zarar verme gibi bir durumu kesinlikle söz konusu bile olmayacak. En son Alman teknolojisi ile kurulacak olan çimento fabrikasının bacasında 'torbalama' adı verilen yine son sistem bir filtreleme olacak. Ayrıca çok yükse bir alana kurulacağı için hava sirkülasyonu da olacak.

Yığılca halkının büyük çoğunluğu ilçede böyle bir yatırım olmasının çocuklarının geleceğini kurtaracağını düşünürken, küçük bir kesimin ise kafası karışık.   

  Ziraat Odası, Arıcılar Birliği, Esnaf Odaları, iktidar, muhalefet, meclis ve İGM üyeleri ile vatandaş çimento fabrikasının Yığılca’ya yapılması konusunda hemfikir... Yatırımın istenmesindeki en büyük ortak neden ise ilçenin çok göç vermesi.

Erkan Kaya,  Yığılca Esnaf Odaları Başkanı

Çimento fabrikasının Yığılca’ya gelmesini isteyenlerin başında Yığılca Esnaf Odaları Başkanı geliyor. Yatırımın Yığılca’ya gelmesi için Başkan Yiğit’i sonuna kadar destekleyen Kaya, “ Gelmesini isteriz ne demek. Olur mu karşı çıkmak. Çok istiyoruz. Gelmesi için başkanımız gece gündüz çalışıyor, uğraşıyor. Ona büyük destek veriyoruz. Bu sayede işsizlik ile alakalı bu problemlerde ortadan kalkmış olacak. Bu fabrikada hep  Yığılca’nın insanı çalışsın, bunu istiyoruz.

Nusret Kara, Yığılca Arıcılar Birliği Başkanı

Çimento fabrikasının içeriğini bilmiyorum. Zararı var mı yok mu bilgim yok. Yığılca’ya bu fabrikanın yapılmasını sonuna kadar destek veriyorum.

Bizim zaten böyle üzerine düşmemizin nedeni ilçenin istihdamına desteklemek amaçlı. Biz tarımsal olarak bu şekilde vatandaşları yönlendirmeye çalıştık. Burada ki amacımız göçü önlemek. Asıl amacımız bu. Bakış açımız buydu. Şimdi Çimento fabrikasının Yığılca arısına etkisi ne olur tarzında bana son zamanlarda bilgiler geliyor. Ben size şöyle söyleyeyim fabrika yetkilileri ile görüştüğümüz de temiz bir fabrika olacağını söylediler. Çevreye öyle büyük etki olmayacağını söylediler. Kirlilik olmayacağını söylediler. Bölge olarak da bakıldığı zaman çimento fabrikasının yapılacağı  yer bizim arıcılık olayını etkileyecek bir yer değil. Arıcılık yapılan yerler yüksek köylerdeki yerler öyle etkili olacak bir yer değil. Yığılca arısının gelişmesine etki olacak bir yer değil.  Bizim kaygımız olsa buna destek vermeyiz. Bal dolum tesisi yapmayı planlıyoruz. Yığılca’nın daha ileriye gitmesi için bazı çalışmalarımız var. Sıkıntı olsa biz bu konuda tereddüt yaşarız. Şu anda herhangi bir tereddüdümüz yok yani.

Nizamettin Kalaycı Eski Yığılca Ziraat Odası Başkanı

Şimdi Yığılca halkının istihdamı için bu fabrika olmazsa olmazlarında biri. Bu nedenle başkanımızın çalışmalarını destekliyoruz. Ama biz tarım ilçesiyiz. Fındığına arısına suyuna yeşilliğine zarar vermeyecek şekilde olacaksa biz sonuna kadar yanlarındayız. Biz tarım ilçesiyiz, vatandaşlar arasında yanlış anlaşılmaların önüne geçmek için bilgilendirme yapmak gerekir. Ben fabrikanın CEO’su Atalay bey ile görüştüm. Kurulacak olan çimento fabrikasının son sistem olacağını ve çevreye zarar vermeyeceği taahhüdünde bulundu. Yığılca’da göçün önüne geçmek için fabrika mutlaka kurulmalı ancak vatandaşa iyi anlatılmalı.

MHP İLÇE BAŞKANI İLHAN YALÇIN

Ben bu konu ile ilgili ilçenin geleceği için açılmasını bekliyorum. Belediye başkanımızın bu çalışma için ne gerekirse altına imza atarım. Öncelik Yığılca’nın geleceği. Tarım ile ilgili herhangi bir sorunu yok. Benim köyüm bu çimento fabrikasının yapılacağı en yakın köy. Fındıkta tarımda herhangi bir sıkıntı olmaz. Genelde burası hep fındıkçılık.  Herhangi bir yatırım olmadığı için bunun olmasını istiyorum. Bütün gençler bunu zaten bekliyor.

 

CHP Belediye Meclis Üyesi Orhan Acar

Yığılca’ya çimento yatırımın Biz canı gönülden istiyoruz. CHP Parti teşkilatı olarak da  görüştük. Bunun biraz üst tabakada olduğunu halka indirgenmesini istiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi Meclis üyeleriyiz 2 dönemdir buradayız. CHP Meclis üyeleri olarak sonuna kadar destek veriyoruz. Alışveriş buradan mı yapacakları, nakliye buradan mı olacaklar? Bu konular ile ilgili birer açıklama bekliyoruz. Basın da kamuoyu oluşturmasını istiyoruz.

Fındıkta artık karın doyurmuyor. Üretici yerine fındık halkı mağdur. 8 liraya kadar düştü. Yığılca’da 13 liraya kadar çıktı. Tonda 5 bin lira zararları var. Okula çocuğunu gönderecek cebine para koyamıyor. Bu nedenle bu fabrikaların istihdamı önemli. Otobüs servisçisi esnaf, herkes buna destek verir. 1 kişi çalışsın 4 kişiye bakacak. 300 kişi çalışsın 1200 kişiye bakacak. 1200 kişi az para değil.

Olayın halka iyi anlatılması lazım

 Üst tabakada bu biraz görüşüldü bu konular. Ama biz bunu halka indirgememiz gerekiyor. Atalay bey geldi fabrika ile alakalı bilgileri verdi. Evet bizim burada eksikliğimiz var. Halka indirmemiz gerekiyor. Teknik olarak ekonomik bakımını sosyolojik olaylarını anlatalım. Salı ve Cuma günleri buranın pazarı halkımıza bunu anlatalım. Pazaryerine veya toplu meydanlarda bunları anlatalım. Halkımıza bunun gerçekten Yığılca’ya ekonomik istihdam sağlayacağını bilsin. Biz bunu istiyoruz yani. Bizde başkanımıza bunu anlattık. Bunun üst tabakadan alt tabakaya indirilmesini istedik. Gazeteyi alıyor ve bir sonraki süreçte atıyor. Belli bir konuşma olacaksa olsun yapılsın. Basında televizyonda görsel medyada bu gündeme sürekli getirilmesi gerekiyor. CHP İl teşkilatı olarak bize kimse bir şey demediler. İl teşkilatlarından gelseler de  ben  fikrimi söylerim. Ben siyasi kimliğim CHP ama ben bunu ilçemize ekonomik can damarı olarak ben bunu desteklerim.

CHP meclis üyesi, Hasan Yağcı

Ben fabrikanın Yığılca’ya kurulmasına taraftarım. Yığılca’nın göç vermemesi için gelişmesi için her türlü şeye varız. Her türlü destek veriyoruz. Parti ayrımı yapmadan belediye başkanımız AK Partili olmasına rağmen bu birliği beraberliği görmeliyiz. Bu başka yerlere de örnek olmalı. Yapılan her şey Yığılca için. Biz Yığılca için bir aradayız.

  Ali Yılgın- Fırıncı

Bende fabrikanın Yığılca’ya gelmesini isteyenlerle aynı görüşteyim. Yığılca’da bunun olmasını istiyorum. Yığılca’nın %30-40 faydası olacağını hissediyoruz. Her sene 500-1000 kişi göç etti. 10 yılda 10 bin kişi göç etti. Bırak göçü normal yerinde bile dursa yetiyor. İnşallah olur.

Yılmaz Uyanık – fotoğrafçı

Valla biz buraya gelmesini istiyoruz. Genç insan kalmadı. Nüfusu sürekli düşüyor. Yığılca’nın bütün insanları Gebze’de Düzce’de. Bu gençler gelip burada çalışsa ne güzel olur. İşler biraz daha artar. Yığılca’nın nüfusu biraz artar. İstihdam artar. Çimento fabrikasının iyi bir filtreleme ile Yığılca havasına zarar vermeyeceğini düşünüyoruz. Filtreleme olayı teknoloji ilerledi. Bunu yaparlar Koskoca Ağaoğlu’da bu işin sonunu düşünmüştür herhalde.

Mustafa Şimşek - genç

Gelişen bir yer Yığılca. Başkanımız Allaha şükür her şeyi yapıyor A’dan Z’ye. Çimento fabrikası gelmiş. Bizim için iş imkanı. Yığılca için çok güzel bir çalışma olacaktır. Hepimiz için hayırlısı olsun.

Turgut İpek-  

Çimento fabrikası Yığılca esnafı ya da Yığılca’nın işsiz insanları için çok büyük bir umut kaynağı olacak. Geçim kaynağı olacak. Gelmesini istiyoruz. Çevreye zarar verir mi hiçbir şekilde zarar verme olayı söz konusu değil. Fabrika zarar vermese bile insanlar zarar veriyorlar bunları görmüyorlar.

Serkan Kalaycı – İşsiz

Böyle bir yatırımın Yığılca’ya gelmesini en çok isteyenlerden biriyim. Çoğunlukla arkadaşlarımız ilçe dışına gidiyorlar. Ama Yığılca’da bir fabrika olması şart. Gençlerin dışarı çıkmaması için güzel bir şey yani. Bence olmalı yani.

Baykal Tuncer - Esnaf

Biz büyük bir umutla bekliyoruz. Fabrikanın faaliyete geçmesini. Buna ihtiyacımız var. Hem esnaf olarak hem işsizliğe çözüm olacaktır. Devamlı göç veriyoruz. Her tarafta varız. Ama burada öyle bir yatırım gerekli şu anda. Çevreye zarar vermez zannediyorum. Orası tam ormanlık bir alan değil. Bizim orman bölgelerimiz ile uzaktan yakından bir ilgisi yok. Orada ormanlık bir arazi yok. Fabrikada tedbir alırsa sıkıntı olmaz. Zaten mevcuttur. Ereğli çimento var, Bolu çimento var. Hiçbir sıkıntı yok.

Muhammet Yılmaz - Esnaf

Açılması ile alakalı olarak mutlaka açılmasını bekliyoruz. Esnafların açılmasından yana istekleri var. Karşı gruplar ise açılmasın diye baskı yapıyorlar. Açılması Yığılca’nın gelişimi için çok güzel olur. İstihdam olur. Göç olmaz. Yığılca’nın gençleri hep dışarıda çalışıyorlar. Bir iş kolu olursa burada çalışırlar bir yere gitmezler diye düşünüyorum. Karşı çıkanlar çevre ile alakalı bilmiyorlar yeni sistemi karşı çıkıyor. Yeni sistemde filtreleme olacak. Çevreye bir zararı olmayacak. En aza indirmenin yollarını aradılar. Bulmuşlardır da. Büyük bir çalışma var orada. Biz açılmasından yanayız.

Esad BALCI – ( Esnaf)

Çimento Fabrikasının ilçemize kurulmasını destekliyorum. İlçemiz için iyi olacağını düşünüyorum. İlçemizde işsizlik sorunu yüzünden özellikle gençlerimiz başka şehirlere göç ediyordu. Bu yatırımın sayesinde, bu göçlerin önüne geçileceğini düşünüyorum. Bu yatırımın buraya yapılması ile ilgili, eleştiriler var. Ama şu da bir gerçek ki, Düzce’de çevreyi kirleten onlarca fabrika var. Neden bu fabrikalara hiç kimsenin sesi çıkmıyor da, Yığılca’ya kurulacak Çimento Fabrikası için her kes ayaklanıyor? Eğer bu Çimento Fabrikası Düzce’ye kurulsaydı, ses çıkartabilecekler miydi? Ben burada bir art niyetin olduğunu düşünüyorum. Ali Ağaoğlu ilçemize yatırım yapınca mı, Yığılca Kıymete bindi.”

Kerem YILMAZ (Esnaf)

“Ben Yığılca ilçesinden bir esnaf olarak, Çimento Fabrikasının ilçemize kurulacak olmasını destekliyorum. Bu yatırım sayesinde ilçemizde işsizlik oranı düşecek. Bu yatırıma karşı çıkanlara, şunu sormak istiyorum; İlçemizde 30 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren maden ocakları var. Bunca yıldır bu işletmeler için neden ses çıkartmamışlar. Bu maden ocaklarının ilçemize bir zararı olmadığı gibi Çimento Fabrikasının da bir zararı olacağını zannetmiyorum. Karşı çıkanları da kendi menfaatleri için karşı çıktıklarını düşünüyorum. Düzce’de çevreyi kirleten onlarca fabrika var. Neden bu fabrikalara ses çıkartmıyorlar da, neden ilçemize kurulacak Çimento Fabrikasına karşı duruyorlar? İşsizlik nedeniyle her geçen gün göç verirken, ilçemizin kalkınmasına neden karşı duruyorlar? Bu fabrika, Birçok kişinin ekmek sahibi olması açısından bence Yığılca için büyük bir fırsat.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
2189 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

Dere Yatağında Erkek Cesedi Bulundu
Orman yolları yapılıyor
22.9.2018 - 18:34
Orman yolları yapılıyor
Yığılca''da orman yangını
25.9.2018 - 12:50
Yığılca''da orman yangını
Yığılca belediyesi ağızları tatlandırdı