Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[15:08] Faruk Özlü, bu akşam Oxijen TV ekranlarında -- [12:57] ÖZLÜ, ESNAF ZİYARETLERİNE DEVAM EDİYOR -- [12:13] PROJE HAYATA GEÇİYOR -- [12:10] YİĞİT'İN ZİYARETLERİ DEVAM EDİYOR -- [11:45] AYDIN'DAN DÜZCE'YLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR -- [11:42] ÜNİVERSİTEDE DÜNYA SU GÜNÜ ETKİNLİĞİ -- [11:24] DÜZCESPOR’DA İKİNCİ İSKENDER EROĞLU DÖNEMİ -- [11:20] BEŞ MAÇ ON BEŞ PUAN 2-0 -- [11:13] ZİRVE YARIŞINA DEVAM DEDİLER 3-2 -- [11:09] BÜYÜK BİR ENGELİ AŞTILAR 2-1 --
Yığılca
YIĞILCA’NIN KADERENİ DEĞİŞTİRDİ

Düzce’nin en uzak ilçelerinden biri olan ve son dönemine kadar üvey evlat muamelesi gören Yığılca’nın kaderi, Belediye Başkanı olarak Muzaffer Yiğit’i seçtiği gün değişti. Yiğit Yığılcalıların yıllardır göremediği tüm hizmeti ayaklarına kadar getirerek, ilçenin kaderini değiştirdi.

5.7.2018 - 14:32
2388 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
YIĞILCA’NIN KADERENİ DEĞİŞTİRDİ

Uzun yıllar beklediği hizmeti alamayan Yığılca, Düzce’nin en uzak İlçesi olması dolayısıyla hep üvey evlat muamelesi gördü.  Yıllardır bu durumu dile getiren Yığılcalıların bu kaderi Belediye Başkanı olarak Muzaffer Yiğit’i seçtikleri gün değişti. Başkan Yiğit, “Yığılca’ya hizmet için bu göreve talip oldum” dedi ve 4 yıldır Yığılcalıların bugüne kadar alamadığı tüm hizmetleri ilçe halkına kazandırdı.

YIĞILCA YOLUNDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Yıllardır kanayan yara olan Düzce-Yığılca yolunun yapımı, mevcut projede yapılan revizyon nedeniyle biraz aksasa da, çalışmalar sürüyor.  Projede yapılan değişiklik, yeniden projelendirme, kamulaştırmada yaşanan mahkeme süreçleri derken yıllardır yapılması beklenilen Yığılca yolu için çalışmalar hızlandırıldı. Başkan Yiğit Yığılca yolu için defalarda Karayolları Genel Müdürlüğü’ne, Ulaştırma Bakanlığına giderek, hem konunun takipçisi olurken, bir yandan da süreci hızlandırmak için ikili ilişkilerini kullandı. Başkan Yiğit, “ 1900’lü yıllarda kuruluş bir ilçe. O günden bu güne yol sorunu hiç bitmemiş. Yol hızlı bir şekilde projelendirildi.  Ancak o onarım projesiydi. O projeyi iptal ettirdik. Yol, yeni projenin yapımı için 2 sene durdu. 2 yıllık kayıp oldu. Proje yeniden tasarlandı, 3 tane viyadük, bir tane tünel eklendi projeye. Ölüm virajı olarak adlandırdığımız virajda yeniden yapılacak. Zaman kaybımız oldu ama uzun vadede Yığılca’nın kazancı oldu. Yol, 14 Milyon TL ile ihaleye çıktı, bugün yolun şu anki ihale bedeli 100 Milyon’un üzerinde” dedi.

YOLUN BİTMESİ 3 YILI BULACAK

Yeni hazırlanan projeye göre yol çalışmasında bir gecikme yaşanmadığını belirten Yiğit, yolun tamamlanmasının yaklaşık 3 yılı bulacağını belirterek, “Kamulaştırma dönemine girildi, vatandaş aldığı parayı az görüyor, mahkemeye gidiyor, bu süreçte sürenin uzamasına neden oluyor. Şu anda gelinen süreçte hiçbir gecikme söz konusu değil, ödenek problemi yok. Çalışmalar devam ediyor. Yolun tamamen bitmesi 3 yılı bulur” dedi.

3 KATLI KOMPLEKS BİR YAPI OLACAK

İçinde düğün salonundan tutun da spor ve müzik odalarının olduğu kompleks kültür merkezi için çalışmalara başlayan Başkan Yiğit, yaklaşık maliyeti 5 milyon lira olan yapı için kardeş belediye oldukları Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne yaptıracak. Yiğit, “Düğün salonumuz temeli atılacak. 5 Milyon’a mal oluyor. Bin kişilik düğün salonu ve konferans salonu. Üstüne gençlik merkezi, bayanların spor yapabileceği alan, müzik odaları, kurs odaları, onun da üzerine misafirhane yapılacak. 3 katlı bir bina olacak. Bunu da hiç para vermeden yapıyoruz. Kasamızdan hiç para çıkmayacak. Bursa Büyükşehir Belediyesi ile kardeş belediye olduk, onlar yapacak. Projesi bitti, ihale aşamasında” dedi.

SU PROBLEMİNİ ÇÖZDÜ

Doğalgazdan altyapı çalışmasına, sosyal belediyecilikten, su sorununa kadar Yığılca’nın tüm sorunlarını tek tek çözmek için bir çalışma planı yapan ve bu plan çerçevesinde projelerini tek tek hayata geçiren  Başkan Yiğit, ilçenin su  problemini uzun vadede çözdü. Yiğit, İlçenin suları kanserojen borulardan akıyordu. 35 km’lik iç hattımızın suyunu taşıyan boruların içi mantara dönüşmüştü. O boruları hala saklıyorum, onları sergileyeceğim. Bütün sermayemizi ortaya koyarak kanalizasyon ve su borusu sistemini yeniden yaptık. Yığılca’nın artık alt yapı sorunu çok büyük oranda sona erdi. Vatandaşımızın çeşmesinden su şu anda şakır şakır akıyor. Su 18 km uzaklıktan geliyor. Yığılca’nın yüksek kesimlerine Yığılca kurulduğundan beri su çıkmamış. Taşıma su ile idare etmişler, kendi imkânları ile su çekmişler. Ancak şu anda Yığılca’nın en yüksek kesimlerine dahi su veriyoruz.Modern bir arıtma tesisimizde var. Vatandaş suyu çeşmeden içiyor” dedi.

 

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
2388 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,52

Yıgılca

5.7.2018 - 21:24:31

Sanırım 7 yıl oldu bitmtsi için 3 yıl kaldı deniyor o olur 7 bu nasıl başarı anlamadım yıgılcanın kalkınması için yol şart bukadar yol işi uzarmı anlamadım bu başarı degil trızımde cag atlamas lazım yerinde sayıyor suyun ormanın bol oldugu yerde trızım yatırmlarını hanı ünüversite ne oldu suni göller yapılabilir hasanla barajı abanta altarnatif olabılir melen cayı etrafı yaşam alanı olabilir ben yıgılcanın güzel insanları cok şey beliyor

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

ÇOK OKUNANLAR

YİĞİT, ZİYARETLERE DEVAM EDİYOR
300 FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
23.3.2019 - 16:22
300 FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
YIĞILCAYA BİR MÜJDE DAHA
25.3.2019 - 16:05
YIĞILCAYA BİR MÜJDE DAHA