Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[17:37] YIĞILCA’DA KOAH YÜRÜYÜŞÜ -- [17:34] Tasarruf Tedbirleri Sürüyor -- [17:29] Hayrettin Amca'nın Yüzünü Güldürdüler -- [15:51] Kongre’ye Düzce’den Rekor Katılım -- [14:39] Çivi Deresi Temizlendi -- [14:19] Kapıcı Kavşağında Kaza -- [13:38] Hastaneye Koştular -- [13:24] Önce Kutlama, Sonra Antrenman -- [12:49] Kent Orman’ı Alacağız! -- [12:23] Düzce’yi Gururlandırdı --
Yazarlar
Referandum Anketler ve MHP’nin Durumu
Atilla Gösterişli

Atilla Gösterişli

24.01.2017 - 10:11
904 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Biliyorsunuz, Anayasa değişikliği AK partinin bile gündeminde yokken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin girişimiyle GÜNDEME geldi. Yani, ‘körün istediği bir göz Allah verdi iki göz’ meselesi. Böylelikle Türkiye’de rejim, sistem değişikliği ayrımına gelindi. MHP’deki durum çok tartışılıyor. Genel Başkan Devlet Bahçeli’ye karşı oluşan muhalefet cephesi çık hızlı bir şekilde tasfiye edildi. Ne var ki bu durum ‘tabandaki’ rahatsızlığı gidermedi. Bunun son örneği de MHP’nin Anayasa değişikliği konusundaki tavrıdır. Son alarak- henüz çok yeni- bir araştırma yayınlandı. AKAM şirketi kamoyu araştırması yaptı.

AKAM, 26 il ve ilçelerinde 2 bin 240 kişiyle Meclis’te teklife ilişkin görüşmelerin sürdüğü 11-17 Ocak tarihlerinde ‘Ocak 2017 Gündem Araştırması’ adlı çalışmada katılımcılara referandumla ilgili sorular yöneltti. AKAM’ın araştırması özellikle AKP’yle ittifak ile teklifi Meclis’e sunan MHP’nin parti merkeziyle tabanındaki ayrışmayı gözler önüne serdi. Buna göre MHP’ye oy vereceğini söyleyen katılımcıların yüzde 50.1’i hayır tercihinde bulunurken, yüzde 24.7’si evet diyeceğini, yüzde 15.5’i kararsız olduğunu, yüzde 9.7’si ise oy kullanmayacağını vurguladı. Araştırmaya göre kararsız olanların en yüksek olduğu parti MHP.

Aynı şirketin AK Partiye yönelik bölümü de ilginç; ankete göre bugün seçim olsa AKP’ye oy verecek seçmenlerin yüzde 65.1’i referandumda ‘evet’ diyeceğini belirtirken, yüzde 10.5’iyse ‘hayır’ oyunu kullanacağını söyledi. AKP tabanının yüzde 13.2’si kararsız, yüzde 11.2’si ise oy kullanmayacak. Tıpkı ‘evet’ diyecekler gibi ‘hayır’ oyu kullanacak olanların da ilk gerekçesi Erdoğan. Buna göre ‘hayır’ oyu vereceğini belirten katılımcıların birinci gerekçesi yüzde 50.1 oranıyla ‘Tayyip Erdoğan karşıtlığı’ yanıtı oldu. İkinci gerekçe, yüzde 14.5 oranıyla ‘Kuvvetler ayrılığına aykırı’ yanıtı olurken, üçüncü gerekçe de yüzde 13.2 oranıyla ‘Bölünme tehlikesi olur’ yanıtı oldu. Dördüncü gerekçe yüzde 12.5 oranıyla ‘Dikta ve tek adam tehlikesi oluşur’ yanıtı oldu.

Araştırma şirketleri Anayasa konusunda ‘ Evet’ ve ‘ Hayır’ tespitine ilişkin anket çalışmalarına başladılar. Sonar şirketi başkanının ilk görüşü şu şekilde:

“3 yıl önce yaptığımız anketlerde, seçmenin yaklaşık yüzde 70’i başkanlığa karşıydı. Ama sonra bu oran yavaş yavaş düştü. 15 Temmuz’la birlikte başa baş hale geldi. Arkasından başkanlığa ‘evet’ diyenler öne bile geçti. Son bir iki haftada ‘hayır’ oylarında tekrar yükselme başladı. Bunda anayasa değişikliği Meclis’te görüşülürken yapılan tartışmalar ve televizyonlarda yayınlanan anayasa oturumlarının etkili olduğunu düşünüyorum”

Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır, AKP’nin önceki seçimlerde elde ettiği başarılarına rağmen bu referandumda “kesin evet çıkar” demenin mümkün olmadığını söyledi. Ağırdır, “Hayırcılar başarabilir ama önce ‘başarabiliriz’ özgüvenine ihtiyaç var” dedi. Ağırdır, “Referandumda ‘hayır’a sahip çıkacak, talebi olan, umuda ve bir ütopyaya ihtiyacı olan geniş kitleler var. Seküler kesimlerin 1 Kasım’dan sonraki çaresizlik duyguları kırılıyor, tersine dönüyor” diye konuştu.

Araştırma şirketlerinin buna yönelik çalışmaları artarak sürecektir. Zaman zaman bu raporları sizlerle paylaşacağım.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
904 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

ÖNYARGI VE İNSAN

Miraç Kayıhan Karayiğit

ÖNYARGI VE İNSAN

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Gürkan İpek

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ