Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[20:02] İKİ OTOMOBİL ÇARPIŞTI 3 KİŞİ YARALANDI -- [19:51] AKÇAKOCA BELEDİYESİ’NDE TOPLU İŞ SÖZLEŞME SEVİNCİ -- [18:37] DÜZCESPOR SEVDALISI SAYDAM KARDEŞLER DESTEK ÇAĞRISINA SESSİZ KALMADI -- [17:46] ''HERKES DÜZCESPOR’A DESTEK VERMELİ'' -- [17:44] ''DÜZCESPOR BİR BAŞARI ÖYKÜSÜDÜR'' -- [17:10] HENDEK'TE MEYDANA GELEN PATLAMA SESİNİN NEDENİ BELLİ OLDU.. -- [15:48] Uğur Okulları Kurucusu Gökhan Sarıgül, ‘Hatıra Bilet’ kampanyasına destek verdi. -- [15:39] GÜLER TEMİZLİK’TEN DÜZCESPOR’A DESTEK -- [15:33] ''DÜZCESPOR DAYANIŞMANIN SEMBOLÜDÜR'' -- [14:56] ‘‘HER ZAMAN DÜZCESPOR’UN YANINDAYIZ’’ --
Yazarlar
Dünyaya Dar Pencereden Bakanlar…
Celil Evci

Celil Evci

1.02.2016 - 08:51
604 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Hepimizin kendi kafasından dünyaya açılan bir penceresi vardır ve o pencereden dünyayı seyrederiz, kararlar alır, yorumlar yaparız, yargılar ve tepkiler veririz. İşte bu pencerenin sınırları da her birimizin yaşam kalitesini belirler.

Evet, Dünyaya açılan penceresi dar  olan insanlar, çok kısıtlı alanları görür, tek tip yorumlar yapar. Dünyayı o pencereden nasıl görüyorsa gerçekliği de odur. Gerisi onun için yoktur.   Sahip olduğu pencereyi genişletmek ya da başka bir pencere daha açabilir miyim acaba? diye sormak bile istemez. Yıllarca baktığı pencereye o kadar alışmıştır ki o pencerenin önünden ayrılmak istemez?

İşte bu dar pencereden bakanlar bir de insanları etkileyen kişilerse, kendi dünyasını insanlara gerçek gibi empoze etmeye kalkıyorsa, durum daha da vahimdir.

Efendim gazetemiz yazarlarından Sayın Nevzat Cingirt katı atık tesisi ile ilgili bir yazısında şöyle demiş

“Ya kapımızın önüne koyduğumuz günlük ortalama 400 ton çöp, vahşi depolama yöntemiyle eskiden olduğu gibi dere yataklarına, eski çöp alanlarına bırakılarak milyarlık tesis çürümeye terk edilecek. Ya 10 gündür çadırlarda nöbet tutan vatandaşlar ile diyaloga girilerek köylüler mağdur edilmeden ikna edilecek. Ya da devletin sopasıyla soruna çözüm bulacaksınız.

Top sizde…”

Ben yazının sadece bir kısmını aldım ama ilgili yazının tamamını okursanız, yazarın ne demek istediğini anlaşılıyor. Üstelik bu yazıyı anlamanız için de âlim olmanıza gerek yok, okuyan makul ve mantıklı her vatandaş anlar.

Peki, ne anlar?

Katı Atık Tesisi sorununa başta Milletvekilleri olmak üzere, Düzce’yi yöneten herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini, bir an önce bu soruna çözüm bulması gerektiğini, bu konuda Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in yalnız bırakılmaması gerektiğini anlar.

Başka?

Yazıdan anlaşılan şudur: Diyelim tüm çareler tükendi, yani onca çabaya rağmen çözüm bitti -ki eğer diyalog olursa, birlik olunursa çözülmeyecek bir sorun yoktur-  Ama diyelim ki her yolu denedik olmadı.

Peki, ne yapacağız?

Ya milyarlık tesisi çürümeye terk edeceğiz, çöpü de gelişigüzel plansız programsız her belediye bir yerlere saçacak?

Ya köylüler ikna edilecek? Ya olmazsa?

Yazarın tabiriyle devletin sopası, yani kamu menfaati, toplumun menfaati neyi gerektiriyorsa hukuk kuralları çerçevesinde gereken yapılacak… Bunu da hiç kimse istemez,  temenni etmez. En son çaredir.

Peki, bu yazıdan bazılarının dar pencereden anladığı gibi  “ kamu düzenine sopa göstermek, kamunun verdiği yetkiyi kötüye kullanmak”  gibi bişey anlaşılıyor mu?

Hayır!!!

Mesela devlet gerektiğinde kamulaştırma yapar. Kamulaştırmanın anlamı nedir?

Kamu menfaati gereği vatandaşın arazisine zorla el koyar. Peki, kamulaştırmadan devletin sopa gösterdiğini, kamunun yetkisini kötüye kullandığı anlaşılabilir mi?

Elbette hayır…

İşte Sayın Cingirt’in anlatmak istediği bu. Kamu menfaati gerektiriyorsa devlet gücünü kullanarak başka çare kalmaz ise mesela köyleri başka bir yere taşıyabilir. Hem o köylerde yaşayan halkın menfaati, hem onca para harcanan tesisin çürümemesi, halkın parasının heba olmaması için, hem de toplumun menfaati için. Tekrar ediyorum bu en son çaredir. İşte devletin sopası budur. Bu kadardır.

Yazık Ak Parti gibi devletiyle Milletini barıştıran ve devleti Milletin hizmetkârı yapan bir iktidar döneminde, farklı şeyler anlayanları hayret ve ibretle izliyoruz…

Ne yazık ki bu yanlış anlayanlar bazı gazete yazarları… Eyvah ki eyvah…   Saygılarımla…


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
604 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

OKUMAK

Miraç Kayıhan Karayiğit

OKUMAK

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ