Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[17:17] Cebeci’den Başkan Ay’a ziyaret -- [16:58] Oy kullanmak için havaalanına gittiler -- [16:52] Başkan Ay “Milli servetimize sahip çıkmalıyız” -- [16:50] ASAR DERESİNDE TEMİZLİK YAPILIYOR -- [16:43] BİR YILDA YÜZDE 15 KAYBIMIZ VAR -- [16:41] GENÇLİK MERKEZİ RAMAZAN AYINDA HİÇ DURMADI -- [16:38] Akevler Bölgesinde Mıntıka Temizliği -- [13:31] Keşir, Köylerde Yeni Sistemi Anlattı -- [13:25] Cumayeri ve Beyköy’de Son Turları Attı -- [13:19] 6 Köyde Seçim Çalışması Yaptı --
Yazarlar
Müftü efendiye açık mektup..
Ercan ARSLAN

Ercan ARSLAN

15.5.2017 - 08:41
1233 kez okundu
0 bekleyen yorum
4 onaylı yorum

Size öncelikle bizzat yaşadığım bir hadiseyi naklederek konuya girmek istiyorum.

Bundan yaklaşık 5 sene evvel İstanbul’un ismi lazım değil bir semtinde ikamet ederken, ilginç bir olay yaşadım. Oturduğumuz sitenin yakınında ki cami imamı ile hasbelkader tanış olduk, sohbet filan ediyoruz. Bu imam efendi bir Cuma sabahı yanıma geldi ve bugün yardım parasını benim toplamamı rica etti. Bende Allah rızası için kabul ettim.

Hayatımda ilk defa bir camide yardım parası toplayacaktım. İmam efendi Cuma hutbesinin sonunda cemaate Kırıkkale veya Kırşehir’deki cami için yardım çağrısı yaptı. Bendeniz cumanın farzını kıldıktan sonra dışarı çıkıp yardım kutusunun başında bekledim. Küçük bir cami ve sınırlı bir cemaat olduğu için 700 lira civarında bir para toplandı. Site yöneticisi arkadaşım ile birlikte parayı imama teslim ettim.

İmam efendi parayı saydı ve yarısını alıp cebine koydu. Bize dönerek, “Bu 350 benim lojmanın doğalgaz faturası için. Kalanı da müftülüğe verip geleyim” dedi. Biz site yöneticisi arkadaşım ile dönüp şaşkın şaşkın birbirimize baktık. “Nasıl yani hoca? Siz cemaate falan cami için yardım edin dediğiniz paralar ile kendi faturanızı mı yatırıyorsunuz?” diye sordum. Aldığım cevap beni daha bir şaşkına çevirdi: “Ne yapayım abi, ben isteyince vermiyorlar. Ancak böyle toplayabiliyorum fatura paralarını!”

Konuşmanın devamı hem uzun hem olaylı bittiği için buraya aktarmıyorum, lakin o gün bugündür cami çıkışlarında yardım kutusuna para atamıyorum. Yani boşuna dememişler, yarım hoca dinden eder diye. İstisnalar kaideyi bozmaz elbette. Amma ve lakin seçilmesi gereken cemaat değil imamdır. İslam fıkhında imam olmanın şartlarının ve hassasiyetini en iyi siz bilirsiniz.

Sayın Müftüm, bu menfur hadiseden yola çıkarak şehrimizdeki güzide imamlarımızı zan altında bırakmak değil niyetim. Hafazanallah, böyle bir töhmetten Rabbime sığınırım. Elbette her yerde olduğu gibi burada da tevatürler dolaşıyor ortalıkta, ama bunu dillendirip bu kurumu yıpratacak değilim.

Üzerinde durmak istediğim konu basit ve önemsiz gibi duran, ama oldukça rahatsız edici bir durum. Malum, Cuma günleri hemen hemen bütün camilerde yardım duyurusu ve para toplama manzaraları vuku buluyor. Hamdolsun, cemaat camilere sığmıyor ve her yerde cami avluları dolup taşıyor. Kaldırımlar ve sokaklar bile dolabiliyor birçok yerde. İşte böyle bir ortamda, cumanın farzı biter bitmez çığırtkan misali bağırtı başlıyor: “Camiye yardım.. camiye yardım..”

Tam cami kapılarının önünde bağırıyorlar. Pazarcılar bile bu kadar peş peşe ve yüksek perdeden bağırmıyorlar. Kapıya yakın ve cami avlusunda sünnet namazlarını kılan cemaatin varlığından bihaberler sanki. Namazlarına saygı yok, vallahi ben o seslerden dolayı kaç kez okuduğum sureyi karıştırdım ve sehiv secdesine gittim.

Sormak istiyorum sayın Müftüm, hangisi daha önemli; namaz kılan cemaate saygı mı yoksa para toplamak için bağırmak mı? Namaz esnasında sükunet gerekmiyor mu? Bu da bir kul hakkı değil mi? İnsanlar bu durumdan rahatsız olunca hanginiz bu insanlardan nasıl helallik alabilecek? Yani pazarı dolaşan insanlar rahatsız olmasın diye, pazarcıların bağırmasını yasaklayan belediye yetkilileri kadar manevi hassasiyeti yok mu müftülüğünüzün? Otogar simsarlarının yolcu çağırmasını da yasaklayan bir yönetim, müftülükten, imamet kurumundan daha insani ve saygılı ise eğer; sarıkları önüne koyup düşünmenin vakti gelmiştir.

Geçen Cuma namaz kıldığım büyük camide, para toplayan şahıs “Camiye yardım, sağolun var olun!” diye bağırıyordu. Kendimi panayırda gibi hissettim ve Allah için buğz ettim.. Yani hiç konuşmasa bağırmasa da cemaat para atmayacak mı kutuya? Kaldı ki, varsın atmasın; orası bizim mabedimiz, sizin pazarınız değil!

Allah rızası için hassasiyet Müftü efendi, sükunet!

Dipnot: Yazının girişinde bahsettiğim imamın akıbetini merak eden okurlarım müsterih olsunlar; kendisini müezzin sıfatıyla uzak bir diyara yolladılar.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
1233 kez okundu
0 bekleyen yorum
4 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%65,33

KUL

19.6.2017 - 14:10:15

DOğru söyleyenlere helal olsun be,bunu dile getirdiniz tebrikler,Din hepimizinse,Camilerde hepimizin beraber içeri girip hoca ile namazdan beraber çıkarız.onların bizim sırtımızdan geçinmeye hakları yok.maaş alıyorlar.diğer kurumlar da bu rüşvet oluyor.(Kurbanın Başını, döşünü 3/5 ni hocaya ayırın kalanın dağıtın hocayada pay ayırın)
Katılıyorum   Katılmıyorum
%58,82

düzceli

19.6.2017 - 11:37:06

Gerçekten çok güzel bir konuya değinmişsiniz.Bence para toplama konusu yeniden ele alınmalı ve gerekirse teknolojik imkanlar falan kullanılarak bu tür haysiyetsizlerin önüne set çekilmeli... Bu arada cami adına da olsa namaz kılan insanların arasında bağırmak yakışık almıyo.
Katılıyorum   Katılmıyorum
%54,84

Müftümüze

15.6.2017 - 00:43:38

Şıralık imamı cumada sürekli aynı ayeti okuyor.Ezberledik başka ayetler okusun artık.Insan kendini yeniler.
Katılıyorum   Katılmıyorum
%60,64

vatandas

15.5.2017 - 14:19:28

cami adına para toplayan adamın sesinin çok çıkması bir nebze kabul edilebilir lakin,dilençilere ne demeli?Bence buna el atmalı müftü,cami yönetimi veya belediye!

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

Madde Bağımlılığı

Oğuzhan Erdemir

Madde Bağımlılığı

NE ZAMAN ÖLÜRÜZ ?

Miraç Kayıhan Karayiğit

NE ZAMAN ÖLÜRÜZ ?

NİCE 12 YILLARA

İslam Keleş

NİCE 12 YILLARA

Küçüksu semt garajı

Selçuk Özkurt

Küçüksu semt garajı

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

ÖZEL OKUL AÇMAZI

Misafir Kalem

ÖZEL OKUL AÇMAZI

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ