Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[19:27] En son Mengen’de görülmüştü -- [16:17] Bu yıl ilk kez öğrenci alacak -- [16:05] Güreşçiler davul zurna ile yürüdü -- [15:55] Yavru köpekleri AFAD kurtardı -- [15:52] Bolu’ya “Yılın Gastronomi Şehri” ödülü -- [13:27] İmar Barışı'nda başvuru 2,5 milyonu, toplanan bedel 650 milyon lirayı aştı -- [12:41] Öğretmen Performans Sistemi Uygulanmayacak -- [11:58] ŞEHİT ATEŞİ GİRESUN'A DÜŞTÜ -- [10:30] CEZAEVİNİ BOYLADILAR -- [09:56] KOCAAYAK BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ --
Yazarlar
Bir portre: Zülkif DAĞLI(*)
Ercan ARSLAN

Ercan ARSLAN

7.7.2017 - 09:36
1122 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum

Bu meslekte 27 yılımı devirdim sanırım. Mesleğim gereği güzel yurdumuzu karış karış gezdim, dolaştım. Gittiğim her yerde mülki amirleri ziyaret etme ve hasbihal etme fırsatım oldu. Haliyle birçok Vali ve kaymakam tanıdım. Bir genelleme yapacak olursam, bilaistisna devletin soğuk ve mesafeli yüzünü gördüm eski amirlerde. İstisnaların kaideyi bozmadığını kabul edersek, kapısı gariban halka kapalı bir “Hükümet Konağı” tasavvuru ile büyüdük, bu günlere geldik.

İşte bugün Düzce’de “Devletin gülen yüzü, halk adamı..” tasvirine layık bir mülki amir var; Düzce Valisi Zülkif DAĞLI.. Sanırım 9 ay oldu Düzce’de göreve başlayalı. Bu süre yeni bir vali için ancak şehri tanımaya yetecek bir zaman dilimi olmuştur. Lakin Vali Dağlı, böyle kısa bir sürede yaptığı icraatlar ve hizmetler ile herkesi şaşırtıyor. Vilayetin kapısını halka açan, fakir sofralarına konuk olan, şehit ailelerinin acısına ortak olan, şatafatlı iftar programları yerine çat kapı gariban evinde iftar açan bir vali portresi var Düzce’de..

Başta Suriyeliler olmak üzere mültecilerin barınma çalışmalarını yakın takibe alan Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Türkiye’de benzeri olmayan bir projeye de imza atıyor. Mültecilerin sosyal haritasını çıkaran Vali Dağlı, ihtiyaç sahibi, yetimi, kimsesizi, işsizi, işçisi, genci, yaşlısı ne kadar mülteci varsa kayıt altına alıyor. Muhtarları ve sivil toplum kuruluşlarını da devlet kurumları ile uyumlu bir şekilde projeye dahil ediyor. Böylece hangi mülteci hangi mahallede, hangi evde yaşıyor; ne yiyor ne içiyor, hasta mı çalışıyor mu bütün mültecileri kontrol altına alıyor.

Bu devasa proje, hem şehrin güvenliği hem de dil bilmeyen, derdini anlatamayan masum mültecilerin emniyeti ve barınmaları için büyük önem arz ediyor. Özellikle son günlerde Fetöcü mahlukların sosyal medyada Suriyeli mültecileri hedef alan asılsız haberlerin yaşattığı travmayı da göz önüne aldığımızda, bu proje daha bir anlam kazanıyor. Sayın valimizi bu duyarlılığından dolayı tebrik etmek ve bu projeye destek olmak her Düzcelinin görevi olmalıdır.

Yazının giriş satırlarında vurguladığım “bugün Düzce’de “Devletin gülen yüzü, halk adamı..” tasvirine layık bir mülki amir var” cümlesi sıradan klişe bir söylem değil. Önceki gün vilayet konağına uğradım. Zülkif Bey, İstanbul Valisi Vasip Şahin’i ağırlıyormuş. Gündem dışı olan bu ziyaret nedeniyle benim gibi yaklaşık 10 civarında vatandaş bir süre beklemek zorunda kaldık sayın Valimizi. İşte bu bekleme anında yaptığım gözlem ve edindiğim izlenim, Düzce Valisi Zülkif Dağlı’yı “halkın adamı, devletin gülen yüzü” yapıyor.

Valilik çalışanlarından biri gidiyor biri geliyordu bekleme salonunda. Çay ikramları, çocuklara oyuncak hediye etmeler, gecikmeden dolayı özür dilemeler, yakın ve samimi diyaloglar.. Bu manzara, sayın Vali’nin karakterinin bir tezahürüdür. Yani amiyane tabirle, baş nereye ayak oraya. Bu vesile ile, valilik çalışanlarına da takdir ve teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Düzce Valisi Zülkif Dağlı, çok naif ve kültürlü bir insan. İki cümleyi bir arada düzgün konuşamayan siyasileri ve yöneticileri tanımış biri olarak, sayın Dağlı’nın edebi konuşmalarına ve belağatına hayran kaldığımı itiraf etmeliyim. Aynı zamanda çok samimi ve vatan-millet aşkı ile yanan bir halk adamı izlenimi veren Zülkif Dağlı, kanımca Düzce için çok büyük bir ihsan. Kadirşinas Düzce halkı bu fırsatı iyi değerlendirip sayın Vali’ye her platformda sahip çıkmalı ve kendileri için olan bu projelere tam destek olmalıdır.

(*)Düzce Valisi


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
1122 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%50,00

düzceli vatandaş

18.7.2017 - 02:30:04

sayın valimiz zülkif daglı beyefendi düzcede birşeyler yapmak istiyor ama malesef giden eski valiler gibi oda bir yerde tıkanıyor işte tam burada siyasetin devreye girip düzcenin sorunları giderilebilkir yatırım getirilebilir valinin düzce için daha aktif çalışmasını eski valilerin başlayıp bitiremedigi projeleri takip etmesini isterim. eski vali adnan yılmaz düzce için kampüs okullar projesi vardı ama malesef takip edilmemesinden dolayı rafa kalktı bunun gibi düzceye deger katacak projeleri bekliyoruz sayın valimizden

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

GELENEK VE CEHALET

Miraç Kayıhan Karayiğit

GELENEK VE CEHALET

SON NOKTA...

Selçuk Özkurt

SON NOKTA...

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ