Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[09:29] İYİ Mİ OLDU ? KÖTÜ MÜ OLDU ? -- [17:10] Akçakoca’da yeni alınan 4 otobüs hizmete girdi -- [15:48] 8 şehir arasında Düzce’de var mı? -- [15:48] İnternet Sayfası 4 Dilde Hizmet Sunuyor -- [15:09] Operasyonda yakalandılar -- [14:57] Jandarma tır ve kamyonları denetledi -- [14:47] Düzce şehit müdürü unutmadı -- [14:35] AK Parti şemayı oluşturdu -- [14:13] Düzce’nin yeşil alanları doğal bir laboratuvar olacak -- [14:09] TEVE 2’DE DÜZCE RÜZGARI --
Yazarlar
Atatürk’ün nikahı, Kılıçdaroğlu’nun laikliği..
Ercan ARSLAN

Ercan ARSLAN

20.10.2017 - 09:30
492 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum

Efendim bu nikah kıyma meselesine de her meselede olduğu gibi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve kurmayları balıklama daldılar. Öyle bir dalışla daldılar ki, isteselerde çıkamayacaklar. Zira her zaman yaptıkları –pardon- yapmadıkları şeyi yaptılar, anlamadan, araştırmadan muhalefet oldular. Yani bu sefer de batağa saplandılar, çırpındıkça da batıyorlar.

Konuyu az-çok biliyorsunuz; Nikah kıyma işlemini belediye çalışanlarından alıp, müftülere veren bir tasarı var. Resmiyete bakınca devletin en önemli kurumlarından biri olan Diyanet İşleri Başkanlığı yarı resmi sayılan belediyelerden daha resmi ve daha yetkin görünüyor. Hem uygulamada daha bilgili ve yetkin hem de nikah istismarlarına geçit vermemesi adına daha güvenli. İstismardan kastım, yaşı küçük kızların ve art niyetli formalite nikahların belediyelerde daha kolay yapılabilmesi. Tabi bütün belediyeleri ve çalışanları kastetmiyoruz, dürüst olanları tenzih ederim ama sadece basına yansıyan istismarlar bile bu işin belediyenin işi olmadığını göstermeye yetiyor.

Şimdi teknik olarak işin özeti bu. Ancak bu teknik analizler CHP ve liderini ikna etmemiş olacak ki, garibim Ak Parti kurmayları sürekli olarak ikna edici açıklamalar yapıyorlar. “Yok efendim Hristiyan Batı dünyasında nikahı papazlar kıyarmış, sinagogda hahamlar filan.. İşte örnek aldığımız laik batı, din adamlarına nikah yetkisi veriyor da biz niye veremiyoruz. Yok işte bu uygulama laikliğe aykırı değil.. Müftü de devletin bir memuru, yetkiyi bir memurda alıp diğerine veriyoruz..” Reis-i Cumhur’undan Başbakan’ına kadar devletin üst düzey zevatları bayKılıçdaroğlu ve avanelerini ikna etmeye uğraşıyorlar.

Bırakın arkadaş bu işleri, yeter artık! Kimse kimseyi ikna etmek zorunda değil. Hayır efendim, nikahı herhangi bir devlet memuru da kıyamaz! Kimse kendini kandırmasın. Çünkü nikah, dini bir ritüeldir; siyasi değil! Ayyaş bir belediye başkanı veya cenabet bir ateist memur benim nikahımı kıyamaz! Laiklik laiklik diye yırtınanlar önce okusunlar bi zahmet, nikah laiklikten önce de vardı kıyamete kadar da var olacak. Ama laiklik veya başka bir ilke her neyse, kalıcı değildir. Kendinden önce var olan, yani insanlık tarihi ile eşdeğer bir maziye sahip olan nikah müessesesini,  son 70 yılda “laik” bir bahaneyle yıkamazsınız!

Şimdi gelelim bay “laik” CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun itirazlarına. Buyurun Kemal bey, neye itiraz ediyorsunuz? “Efendim, Atatürk’ün kurduğu bu devlette müftülere nikah yetkisi veremezsiniz!” Niye efendim? “Ee, çünkü laikliği zedelersiniz, hatta ortadan kaldırmak istiyorsunuz bu hamlenizle!” Hmm, anladım. Pekala, bayKılıçdaroğlu; önce şu ifadeyi doğru koyalım ortaya: Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu evet, bu toplumu ve toplumun 1400 yıllık dinini, geleneğini kurmadı. Bunlar Atatürk’ten önce de vardı, kıyamete kadar da var olmaya devam edecek inşallah. Haliyle bir şehir imar edersiniz ama o şehrin insanlarının inançlarına, düşüncelerine duvar öremezsiniz. Neyse..

Asıl bomba şimdi geliyor Kemal bey ve avaneleri. M.KemalAtatürkile UşşakizadeLatife yengemizin nikahı nasıl kıyıldı, kim kıydı!? Hadi bakalım!

Cevap yok mu? Olmadığını biliyorum aslında, zira siz itiraz ettiğiniz hiçbir konuyu araştırmadınız, okumadınız. Olsun, bunca zamandır muhabbetimiz var, sizin yerinize ben anlatıyım okurlarımıza.

Atatürk, 29 Ocak 1923 Pazartesi günü, Uşakkizade Muammer Bey’in kızıyla evlenmiş, Nikah töreni Muammer Beyin evinde yapılmıştı. Bu çok sade bir törendi. O zamanlar nikahı her yerin kadısı ya da kadının izniyle mahalle imamı kıyardı. Törende nikahlananlar bulunmaz, onların yerine vekilleri  ile şahitleri bulunurdu. Bir yenilik olarak Mustafa Kemal Paşa ile Latife Hanım, nikâh töreninde bulunmuşlardı.

Atatürk’ün tanıkları Mareşal Fevzi ÇAKMAK ile Kazım KARABEKİR Paşa’ydı. Latife Hanım’ın tanıkları ise Abdülhalik RENDA ile Salih BOZOK’tu.

29 OCAK 1923 Pazartesi günü, saat 17.00’de Atatürk, Latife Hanım, İzmir Kadısı(Müftü), şahitler ve konuklar bir masa etrafında oturmuşlardı.

Atatürk, Kadıya;”Efendi Hazretleri, Biz Latife Hanım’la evlenmeye karar verdik, lütfen lazım geleni yapar mısınız?” demişti.Kadı Efendi, Latife Hanım’a şöyle sormuştu:“ON DİRHEM GÜMÜŞ MİHRİ MÜECCEL VE ARANIZDA KARARLAŞTIRILAN MİHRİ MUACCEL İLE BURADA HAZIR BULUNAN GAZİ MUSTAFA KEMAL PAŞA HAZRETLERİYLE EVLENMEYİ KABUL EDİYOR MUSUNUZ?”

Latife Hanım:“KABUL ETTİM.” cevabını vermişti.Kadı Efendi, evlenme üzerine sorusuna  Atatürk’ün de:

-…”EVET, KABUL ETTİM.” cevabını vermesi üzerine nikâhı kıymıştır.

Nikâhın kıyıldığı gün, Atatürk “41” , Latife Hanım “24” yaşındadır.

Nikâh yüzüklerini Lozan’dan İsmet İnönü kendilerine armağan olarak getirmişti. Atatürk’ün evliliği iki buçuk yıl kadar sürmüş, ayrılırken yüzükleri birbirlerine iade etmişlerdi.

Şimdi ne yapacağız sayınKılıçdaroğlu, Atatürk nikahını İzmir Müftüsü Rahmetullah Efendiye kıydırmış. Laiklik elden gitmiş mi? Size ayrıca o nikahı kıyan İzmir Müftüsü ile ilgili küçük bir bilgi vereyim bayKılıçdaroğlu:

MİLLİ MÜCADELE KAHRAMANLARINDAN

Mustafa Kemal ile Latife Uşakizade’ninnikahını kıyan İzmir Müftüsü Rahmetullah Efendi, Milli Mücadele’deki kahramanlığıyla da biliniyor. İzmir’de ‘milli mücadeleye ruh veren isim’ olarak anılan Rahmetullah Efendi, düşman işgaline karşı İzmir ve çevresinde verdiği mitinglerde halkın direnişe geçmesinde büyük rol oynamış, Yunan’a karşı verilen destansı savaşın öncüleri arasında yer almıştı.

Sahi sizin nikahınızı kim kıydıKemal bey, Tunceli Müftüsü mü?

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
492 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%48,65

lozan sarıoğlu

27.10.2017 - 17:09:03

Esaslı bir araştırma yapmadan yazınızın başında Belediyelerde kıyılan nikahlarda suistimal yapılabileceği,küçük yaştakilerin de akitlerinin olabileceğini Müftülüklerde bunların olmayacağından bahsetmişsiniz. Ben yıllarca bu işi yaptım ve hiç yanlış yapmadık.Hiç bir nikah memurununda suistmal yaparak mahkemeye düştüğüne şahit olmadım.Çünkü buişlerde calışanlar yazıişlerinden yetişerek medeni kanunun emrettiği şekilde muamelelerini tamamlayıp akidi ona göre yaparlar.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

PORTAKAL ORADA KAL!

Mehmet Akbacak

PORTAKAL ORADA KAL!

İYİ NİYET Mİ, ACİZLİK Mİ?

Miraç Kayıhan Karayiğit

İYİ NİYET Mİ, ACİZLİK Mİ?

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ