Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[13:33] YAŞAM PAYLAŞIM ANAOKULU’NDAN ÖZEL MEZUNİYET TÖRENİ -- [13:29] KIZILAY KURBAN ÜCRETLERİNİ BELİRLEDİ -- [13:01] SAKARYA'DA BİR PATLAMA DAHA -- [12:54] Tanal'dan TFF'ye Tepki -- [11:54] TARAFTAR YOLU YARILAMAK ÜZERE -- [11:38] Gözüne saplanan bıçak ile hastaneye geldi -- [10:03] ULUSAL MEDYA GENİŞ YER VERDİ -- [09:22] Maske Takmayanlar Tek Tek Tespit Edildi -- [09:04] AKÇAKOCASPOR'A DESTEK OLACAK -- [01:05] TEPKİ İÇİN YÜRÜYÜŞE GEÇTİLER --
Yazarlar
1 Kasım seçimlerinin Akçakoca değerlendirmesi
Ergün Aşçı

Ergün Aşçı

4.11.2015 - 08:09
779 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Akçakoca'da seçimin tartışmasız tek galibi var oda AKP'dir ve neticeler meşrudur tartışması bile olmaz.

Akçakoca'da CHP'nin 1001 oyluk bir artış sağlaması ve bunu başarı olarak değerlendirmesi bu seçim sonuçlarının Akçakoca CHP tarafından seçim sonuçlarının  meşru olarak da değerlendirilmesidir.

İtiraf etimleyim ki; Düzce'de CHP oylarının 40.000'e ulaşması benim açımdan CHP'nin milletvekili kazanmasıyla eşdeğerdi. Bu tahminimde yanılmadım CHP bu 40.000 oyun epeyce gerisinde kaldı ancak Akçakoca tahminimde yanıldım beklediğim artış 400 oyluk bir artıştı, artış 1001 olarak gerçekleşti.

Bu 1001oyluk artışın çok ortağı olacaktır ancak bu 1001 oyluk artışta en büyük pay Akçakoca'lı milletvekili aday Zekeriya Yanmaz'ındır.

Akçakoca CHP oylarındaki artıştaki en büyük yanılgım Akçakoca MHP'deki çöküşü görmeme rağmen lazım yeterince değerlendirememiş olmam olarak gözüküyor. Benim tahminim 600-700 MHP'den CHP'ye kaymış gözüküyor.50-60 civarında geçen seçim HDP'ye verilmiş oyların bu sefer CHP'Ye katkısı olmuş durumda.

MHP Akçakoca'da en büyük kaybeden hemde Türkiye ortalamasının çok üzerinde oy kaybıyla. Herşeyi hainlik bakış açısı ile tartışmanın hiçbir çözüm ve netice getirmediğini görmüş olduk. MHP ileri gelenleri MHP'den giden oyları hainlik olarak değerlendireceklerse daha çok oy kaybı yaşayacaklardır.

HDP Akçkoca'da bu seçimlerde geçen seçimlere kıyasla başarılı olamamıştır. Seçmenlerine parti amblemini ezberletememiş olmak en büyük meseleleri olarak ortaya çıkmış durumda Hak-Par'ın aldığı 113 HKP'nin aldığı 68 oy aslında HDP'nin olarak değerlendirilmeli. Geçen seçimde bu partilere HDP veriyoruz diye verilen oylar azalacağına artmış vaziyette bu vaziyet çalışarak düzeltileblirken düzeltilememiş olması başarısızlıktır.

Saadet Partisi Akçakoca'da en büyük başarısızlığı yaşayan parti Akçakoca'da başarılı olmak istiyorlarsa oluşan fan-klüp havasından çıkmak yeni kadrolar yetiştirmek zorundalar.

AKP'nin Akçakoca'da ki başarısını diğer partilerinin başarısızlığının toplamı olarak değerlendirmek gerekli buraya 1001 oy artışı sağlayan CHP' de dahildir.

Akçakoca'nın temel meseleleri ile ilgili olarak neredeyse hiç bir görüş açıklamadan bir öneri getirmeden yapılan seçim çalışmalarından alınacak netice en fazla bu kadar  olabiliyor demek ki.

AKP tarafından milletvekili adayları seçiminde yapılan yanlışlıklarla altın tepside sunulan fırsat yeteri kadar değerlendirememiştir.

Düşünün ki, ekonomisi fındık tarımına dayanan Akçakoca'da fındık tarımı muhalefet partilerinin neredeyse gündemine bile girmemiştir, diğer birçok temel meselede.

Muhalefet partilerinin özellikle CHP'nin netice alacak bir başarı elde edememesindeki temel nedenlerden biri de klasik seçmenin tavrıdır.

CHP'nin klasik seçmeni sosyal ortamlarda ve sosyal medyada AKP'ye oy vermiş olan seçmenleri sürekli aşağılamış ve çoğu zaman koyunlarla eşdeğer görmüştür.

Seçimi kazanmanın yöntemi AKP'ye oy vermiş seçmeni kendi partine kazandırmak iken bu seçmenleri aşağılayarak kazanmaya çalışmanın garabeti AKP'nin başarısı olarak gerçekleşmektedir.

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
779 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

PAYLAŞMAK VE HAYAT

Miraç Kayıhan Karayiğit

PAYLAŞMAK VE HAYAT

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Gürkan İpek

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ