Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:40] DÜZCESPOR'DAN BOMBA TRANSFER -- [18:21] YAZICI DESOB’U ZİYARET ETTİ -- [18:03] BALIĞIN KULAĞINA KAR SUYU KAÇTI -- [17:53] Yayalar ve sürücüler için tehlike oluşturuyor -- [17:42] HEM KAR HEM SOĞUK HAVA İLE MÜCADELE -- [17:16] ALAÇATI ŞUBESİNİN AÇILIŞI YAPILDI -- [15:46] KARLA MÜCADELEYİ BAŞARILI BİR ŞEKİLDE ATLATTIK -- [14:21] AK PARTİ : DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ -- [14:13] ‘2023 HEDEFLERİNE DOĞRU GİDİYORUZ’ -- [13:42] POLİS ARAMA KURTARMA BİRİMİ KURULUYOR --
Yazarlar
Cüneyt Zapsu’dan Ali Haydar Gören’e
Ergün Aşçı

Ergün Aşçı

25.04.2016 - 09:12
5564 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

2005 Eylül ya da Ekim ayında Eğitim-Sen lokalinde birkaç CHP’li ile sohbet ediyoruz, sohbetimizin konusu ise fındık fiyatlarının bugün ki gibi dibe vurmuş olması.

CHP’liler için fındık fiyatlarının düşük olmasının mesulü belli, bu mesul ise Cüneyt Zapsu, başbakanın yakını olması her şeyi izah etmeye yetiyor CHP’li arkadaşlar için.

Bu açıklamada bir kifayetsizlik olduğunu çünkü Cüneyt Zapsu’nun ortağının CHP’li bir milletvekili olduğunu söyledim.

Masadakilerden bir itiraz silsilesi ile karşılaşınca milletvekilinin adını da söyledim, CHP’li milletvekili Memduh Hacıoğlu idi ve milletvekili seçilmeden önce İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığında bulunmuştu.

Memduh Hacıoğlu Cüneyt Zapsu ile birlikte Nestle ve Danone gibi uluslararası firmaların fındık tedarikçisiydi.

Memduh Hacıoğlu’nun ismini de verdikten sonra sohbet daha da hararetlendi masada daha aktif görevde olan hemen telefona sarıldı ve bir CHP üst yetkilisi ile görüştü.

Önce alı al, moru mor bir hale döndü sonra buruk bir sevinçle telefonu kapattı.

2002 yılında CHP’den milletvekili seçilen Mehduh Hacıoğlu 2-3 ay kadar önce partisinden istifa etmişti.

Masadakiler gergin bir rahatlığa kavuştular Cüneyt Zapsu’nun ortağı Memduh Hacıoğlu partiden istifa ettiği için CHP’nin dahli var sayılamazdı(!).

Memduh Hacıoğlu CHP’den istifa etmesine rağmen CHP’deki etkinliği kaybolmayacak, Can Dündar’ın iddiasına göre, Ekmelleddin İhsanoğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığı Memduh Hacıoğlu’nun evindeki bir yemekte kararlaştırılacaktı.

Yerel basında  “Fındık Dayanışma Platformu fındık fiyatını 15.50 TL olarak belirledi” haberine Ali Haydar Gören’in yaptığı birkaç yorumdan sonra 11 yıl önce yaptığım bu sohbet aklıma geldi.

Ali Haydar Gören dikkatsiz bir şekilde okuduğu habere panik halinde birkaç tane yorum yaparak ben fındık 15,50 TL diye açıklamada bulunmadım demiş, hâlbuki haber sadece Fındık Dayanışma Platformunun fındık 15.50 TL olmadan satmayalım kararlılığını anlatmaya yönelik bir haberdi.

Dikkatimi çeken nokta ise Memduh Hacıoğlu’nun 2005 de adı bile geçmezken CHP’ye yakınlığı ile bilinen Ali Haydar Gören’in fındık fiyatlarının düşük kalması için cansiperane öne çıkması ve isminin öne çıkmasında beis görmemesi.

Bu kadar öne çıkmanın fındık piyasasında Memduh Hacıoğlu kadar mühim bir aktör olamamak ile alakalı olması ihtimal dahilindedir.

Meselenin özü üreticilerin bir tarafta, işadamlarının karşı tarafta olması ile alakalıdır. İşadamlarının CHP’lİ ya da AKP’li olması fındık piyasasında bir şey değiştirmemektedir.

Fındık piyasası ile ilgili işadamları ciddi örgütlenmeler içinde bulunurken fındık üreticilerinin bir birliği, bir kooperatifi bile bulunmamaktadır.

Dolayısı ile fındık üreticileri fındık piyasasındaki aktörlerden biri değildir. Çünkü üreticileri temsil eden hiçbir yapılanma yoktur.

Fiskobirlik’in varlığı ise fındık piyasasını elinde tutan işadamlarının ekmeğine yağ sürmekten öte değildir.

Fındık üreticilerinin birliklerini/kooperatiflerini kurmak ile çalışmalara siyasetçilerin önderlik etmesi gerekirken siyasetçilerimiz kış uykusuna yatmış vaziyetteler.

Fındık üreticileri siyaset erbaplarını by-pas edecek yapılar arayışında olurken diğer yandan siyaset erbaplarından hesap sormaya ve her platformda sıkıştırmaya devam etmelidirler.


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
5564 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

OKUMAK

Miraç Kayıhan Karayiğit

OKUMAK

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ