Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[18:40] DÜZCESPOR'DAN BOMBA TRANSFER -- [18:21] YAZICI DESOB’U ZİYARET ETTİ -- [18:03] BALIĞIN KULAĞINA KAR SUYU KAÇTI -- [17:53] Yayalar ve sürücüler için tehlike oluşturuyor -- [17:42] HEM KAR HEM SOĞUK HAVA İLE MÜCADELE -- [17:16] ALAÇATI ŞUBESİNİN AÇILIŞI YAPILDI -- [15:46] KARLA MÜCADELEYİ BAŞARILI BİR ŞEKİLDE ATLATTIK -- [14:21] AK PARTİ : DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ -- [14:13] ‘2023 HEDEFLERİNE DOĞRU GİDİYORUZ’ -- [13:42] POLİS ARAMA KURTARMA BİRİMİ KURULUYOR --
Yazarlar
Girişimci olursak ne olur?
Gökhan Cemre Kuzgun

Gökhan Cemre Kuzgun

9.02.2016 - 09:11
5972 kez okundu
0 bekleyen yorum
2 onaylı yorum

    Girişimcinin sözlük anlamına baktığımızda farklı farklı tanımlamalar olduğunu görürüz. Fakat bu yazımda girişimci dendiğinde benim kafamda neler canlanıyor ve girişimci olursak hayatımızda ne gibi farklılık olacağını, dilimin döndüğünce yorumlayacağım.

Girişimci hayata farklı bakandır. Girişimci, bir şeyler yapma gereği hissedendir.

Girişimler genelde ekonomik bir faaliyete dönüştüğünde anlam kazanır. Aslında insanların bu kaygıyla bir girişim göstermesine gerek yoktur. Çoğu zaman gerçekleştirdiği bu girişimlerin geri dönüşleri olur. Bu geri dönüşler parasal olabileceği gibi kimi zamanda önemli bir çevre kazandırabilir ya da çok istediği bir eğitimin bursunu.Kazanımlara baktığımızda bu örneklerde olduğu gibi hepsinin altında ekonomik kazanç vardır. Çünkü kazanılan çevreyi değerlendirdiğinde bu kazanım ekonomik olarak dönecektir.

 Hayatımdan örnekler vererek devam edeceğim. Bu örnekleri vermemin amacı kendimi ön plana çıkarmak değil, isteyen insanın neler yapabileceğini, içinde bulunduğu hayat şartlarının çok da önemli olmadığını anlatmak için vermek istiyorum.

  Aslında her şey Düzce Üniversitesini kazanıp İstanbul’dan Düzce’ye gelmem ile başladı. Düşünsenize doğup büyüdüğünüz hiç ayrı kalmadığınız şehirden, ailenizden, arkadaşlarınızdan ayrılık vaktiniz gelmişti artık. Belki çok uzağa gitmiyorsunuz ama istediğiniz an, ihtiyacınız olduğunda yanınızda bulacak kadar da yakın değilsiniz. İnsanın kendisini tanıması, kendi ayakları üzerinde durması için bunun ne kadar da önemli olduğunu öğrendim sonraları.

     Üniversitemizin konferans salonunda yapılan konferansları ve çeşitli etkinlikleri kaçırmamaya çalışıyordum. Ve bu konferansların birinde dönemin Düzce Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Tolga abi (İbrahimoğlu) ile Düzder Başkanı Cemal Aksan’ın konuk olduğu program, benim hayatımdaki dönüm noktalarından biri oldu bizlerin yani gençlerin bir şeyler yapması gerektiğini o kadar etkileyici anlatmışlardı ki, bütün salonu etkilemeyi başarmışlardı. O konferanstan sonra bir şeyler yapmak mecburiyetinde hissettim kendimi. Farkındalık kazanmış oldum.

 Üniversitelerde önemli bir misyon üstlenerek kurulan İşletme Topluluğunu Düzce Üniversitesinde kurmak bize nasip oldu. Önemli konferanslara ve faaliyetlere imza attık. Bazı arkadaşlarımızın şirketlerde staj yapmalarına vesile olduk.

Organizasyon konusunda kendimi geliştirmeme yardımcı olan isim Düzce’de yaptığı başarılı organizasyonlarla dikkat çeken Alptekin abi (Aydın) dir. Onun sayesinde tecrübe kazandım.

Ücretli bir etkinliğe gitmek için illa paranız olmak zorunda değil. O kişiye ulaşıp gerçekten çok gitmek istediğinizi ve organizasyona şu alanda katkı sağlayabilirim derseniz, kendinizi doğru ifade ederseniz,  sizi hiç kimse geri çevirmeyecektir. Biz Alptekin abiyle bu şekilde tanıştık ve sonrasında birlikte çalışmaya başladık.

2014 yılında, organizasyon biriminden katıldığım, 45.200 kişinin başvurduğu ‘’Gençlik Otobüsü Projesine seçilen 50 kişi arasında yer alarak 17 ülke 28 şehirde ülke tanıtımına katkı yapıp gezme fırsatı elde ettim.

Fakültemizde zorunlu staj olmadığı için staj yapacak şirket bulmak bir hayli zor. Ama yeter ki iste!Yeni Bir Lider Derneğine başvurdum. Derneğin amacı genç gelecek vaadeden gençlere mentörlük yapıp iyi yerlere gelmelerine destek vermek. 7000 kişi arasından Doğanlar Yatırım Holding’de staj yapma fırsatını elde ettim.

  Girişimci olmanın bana bazı kazanımları bunlardı. Diğer bir taraftan toplum olarak en kötü yanlarımızdan biride bir şeyler yapmaya çalışan insanlara destek olmak ya da örnek alıp girişimlerde bulunmak yerine, anlamadan acımasızca yapılan eleştiriler ve o kişiyi aşağa çekme çabalarıdır. Girişimci bazen de kulaklarını kapatıp hedefe odaklanmalıdır. Ne güzel söylemiş Hz. Mevlana,

        ‘’Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu’’

Bundan sonra bu gördüğünüz sayfa, üniversite öğrencisi arkadaşlarımın faaliyetlerine ve girişimlerine ayrılacaktır. Yani bu sayfa bizim sayfamız. Her türlü etkinlik ve faaliyetlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Bize bu fırsatı veren Düzcenin Sesi Gazetesine,şahsım ve tüm arkadaşlarım adına teşekkür ederim.

 

 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
5972 kez okundu
0 bekleyen yorum
2 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter
Katılıyorum   Katılmıyorum
%53,69

Ebru Arslan

27.2.2016 - 09:29:08

Girisimci kişi kaliplara bağlı kalmaz kalamaz :) Yolun açık olsun
Katılıyorum   Katılmıyorum
%56,47

Merve Öçsoy

9.2.2016 - 10:26:45

Liderliğin basamaklarını üniversite zamanı keşfedip iyi bir girişimci adayı,yönetici olabileceğini düşündüğüm insanlardan biri umarım geleceğin çok iyi olur tebrik ederim :)

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Yazarın Son Yazıları
Girişimci olursak ne olur?
9.02.2016
Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

OKUMAK

Miraç Kayıhan Karayiğit

OKUMAK

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ