Kadın sığınma evi yetersiz

06.02.2013 19:11:00Yorum

Düzce İl Genel Meclisi Kadın Erkek Eşitliği ve Muhtelif İşler Komisyonları tarafından kadın sığınma evinin fiziki durumu yerinde incelendi...

 

Düzce İl Genel Meclisi Kadın Erkek Eşitliği ve Muhtelif İşler Komisyonları tarafından kadın sığınma evinin fiziki durumu yerinde incelendi.

Yapılan araştırma sonucunda hazırlanan raporda, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından 20 yatak kapasiteli yeni bir kadın sığınma evi açılmasının planlandığı kaydedildi.

Komisyon Başkanı Harun Veziroğlu hazırlanan raporu okudu. Raporda “Komisyonlarımız yapmış olduğu çalışmalar neticesinde ilimiz merkezinde Düzce Belediyesi’ne ait 1 adet sığınma evinin bulunduğu, 10 yatak kapasitesi ile hizmet vermeye çalıştığı, buranın 2006 yılında faaliyete geçtiği ve 2011 yılına kadar yeterli kaldığı, ancak 2011 yılından sonra ihtiyaca tam yeterli olarak cevap veremediği, buna rağmen sığınmaya muhtaç vatandaşlarımızın mağdur edilmediği bildirildi. Bunun için de bugüne kadar 3’er kişiden oluşan gruplar oluşturulup, iş imkanı sağlanıp kendilerine yetmeleri ve çalışıp geçinmelerinin sağlandığı, güvenliğin yeterli olduğu, herhangi bir sıkıntı durumunda 3 dakika içerisinde güvenlik güçlerinin müdahale ettiği, adli vakalar dışında sığınma evine başka sığınmacı kadın alınmadığı, kişinin en fazla 6 ay burada kaldığı ve daha sonra yukarıda belirttiğimiz gibi başka evler oluşturulduğu komisyonlarımıza belirtilmiştir. Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüzden aldığımız bilgilere göre, yeni bir sığınma evini en kısa zamanda belki de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne kadar ilimize kazandırılacağı bilgisi verilmiştir. Meclisimizin de bildiği üzere kalıcı işyerleri ile ilgili sığınma evi yapılabilmesi için girişimler vardı. Fakat bunun uzun süreç olması hasebi ile özel mülkiyetten bina kiralanmasına karar verdiklerini 20 yatak kapasiteli ve ilimizin sığınma evi ihtiyacını büyük ölçüde karşılanacak durumda olmasının sağlanacağı İl Müdürlüğümüz tarafından komisyonlarımıza belirtilmiştir. Komisyonlarımızın hazırladığı bu raporun meclisimize sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir” denildi. Komisyon raporu oy birliği ile onaylandı.
İlk yorum yapan siz olun!

Yorum