Kuyumcular banka ve PTT’ye tepkili

28.03.2013 20:17:00Yorum

Bankalardan sonra PTT şubelerinde de altın alım-satımının başlanmasına kuyumcular sert tepki gösteriyorlar...

 

Bankalardan sonra PTT şubelerinde de altın alım-satımının başlanmasına kuyumcular sert tepki gösteriyorlar.

Akçakoca  Kuyumculuk yapan Osman Sağlam, “Vatandaş PTT’den altın satmasını istiyor da bizim mi haberimiz yok. PTT asıl işi olan posta ve kargo hizmetini hakkıyla ve sorunsuz yapsın. Bizim bankaların altın satışına karşı çıktığımız bu ortamda PTT’nin de böyle bir işe girmesi anlaşılır değil. Bu işten kar edeceklerini sanmıyoruz. dedi.         

Önce evraklarımızı zamanında getirsin

Bankalardan sonra PTT’nin altın satmak yerine asli görevlerini layıkıyla yerine getirmesi gerektiğinin altını çizen Osman Sağlam, bu uygulamanın esnafı oldukça zor durama düşüreceğini vurguladı. Osman Sağlam, daha önce bankaların gram altın satışına başlatması, şimdi de PTT’nin altın satışlarını başlamasının kendi işlerinin dışında olduğunu belirterek, “Herkes, kendi işine baksın. Bankalar kendi işini yapsın, PTT kendi işini. Bir markette araba lastiği satılması doğru bir şey olur mu? Bu uygulamanın da bundan bir farkı olmayacak” diye konuştu

Ptt altınlarını satın almayacağız

 Osman Sağlam, vatandaşın da önceden beri alışveriş yaptıkları kuyumculardan alışveriş yapması çağrısında bulunarak Sağlam, “Şu an 13 ilde pilot uygulama olarak PTT’ler altın satmaya başladı. Bu iş nereye gidecek şimdilik bilmiyoruz, ama bu işin kuyumculara büyük darbe vuracağı kesindir. PTT’lerde satılan altın oranı ile bizim kar oranımız aynı olmayacaktır. Bizim kar oranımız daha düşüktür. İkinci bir husus ise Türkiye’de 35 bin kuyumcu esnafı var. Bu esnafların tamamı karar almış durumdalar ve PTT’nin sattığı altını hiçbir kuyumcu almayacak ve satmayacak. PTT şubeleri de sadece altın satışı yapacakları ve altın alışı yapmayacakları için PTT’den altın alan vatandaşlar bu altınları nereye satacaklar?” şeklinde konuştu.

Altın satmanın kriterleri vardır

Altın satabilmenin birtakım kriterlere tabi olduğunu belirten Sağlam , “Kuyumculuk bir sektördür ve Türkiye’de ciddi bir esnaf grubudur. Devlet diyor ki ustalık belgesini ibraz etmeyen kimse altın satışı yapamaz diyor. Ama bankalar ve PTT altın satıyor. Esnaf olmanın kriterleri vardır. Bunlar, maliye kaydı, esnaf odalar birliği kaydı, çıraklık belgesi, kalfalık belgesi ve ustalık belgesidir. Biz altını bu kriterleri sağladıktan sonra satabiliyoruz. Ama  PTT direk altın satabiliyor. Bankalar da altın alıp satıyordu ve bu konu anayasa mahkemesine taşındı. Bu davanın aynısı PTT’ye de açılacak. Bu davalar ne şekilde neticelenecek bilmiyoruz ama bilinmelidir ki kuyumcu esnafının birçoğu zaten gram altın satarak para kazanıyor. Bu esnafa bir darbe de bu şekilde vurulmamalıdır.” şeklinde konuştu.
İlk yorum yapan siz olun!

Yorum