Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[17:37] Bilime İmece Usulü Destek -- [17:25] "Açta Açıkta Kimse Kalmasın" -- [17:18] Polisten Sıkı Denetim -- [17:04] Akçakoca Denizi Artık Daha Temiz -- [17:01] YÖNETİM DÜŞTÜ! -- [16:09] Otomobile Kızarken Şimdi TIR'lar Çıktı -- [13:35] Düzce’nin estetiği değişecek -- [12:30] BU FİLM KAÇMAZ! -- [11:29] Genç Beyinler Harikalar Yaratıyor -- [10:58] 2018'de Kaç Bebek Dünyaya Geldi? --
Yazarlar
Gönül istiyor da, ayak gitmiyor
Hayrullah Altay

Hayrullah Altay

27.05.2016 - 09:49
707 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum

10 – 15 Mayıs 2016 tarihleri arasında Ulusal Kültür Sanat Festivalinde Düzce’yi temsil ettim. Türkiye’nin çeşitli illerinden elli altı dalda toplam 105 sanatçıyı ağırladı Bursa. Festival Merinos Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Bursa Kent Konseyi Kültür Sanat grubu, görünen on beş yirmi gönüllüsüyle bir hafta boyunca seferber oldu. Sanatçıların gelişlerinden gidişlerine kadar her şeyiyle yakından ilgilendiler ve memnun olmamız için ellerinden geleni yaptılar.

Geliş gidişler dâhil tüm masraflarımızı karşıladılar. Özel araçla gelenlerin yakıt paralarını ödediler. Rehber eşliğinde şehri gezdirdiler. Beş yıldızlı termal otelde ağırladılar. Keza cebimizden bir kuruş harcatmadan yeme içme ve şehir içi ulaşım masraflarımızı karşıladılar.

Sanatçı olmanın hazzını yaşattılar anlayacağınız. Sonuçta bizler birbirini ilk defa gören ve aynı frekanstan yayın yapan (birbirini anlayan) misafirler olarak daha ilk günden birbirimizle kaynaştık ve inanılmaz bir hafta geçirdik. Ayrılırken çocuklar gibi duygusallaştık. Sosyal medya gruplarımız oluştu. Aradan iki hafta geçmesine rağmen her birimizin sayfasında bir şekilde Bursa paylaşımlarımız devam ediyor. Dostluklarımız devam ettiği sürece bizi tanıştırıp kaynaştıran şehir Bursa olduğu için onu hep güzel anacağız. Hep hayırla yad edeceğiz.

Bütün bunları şunun için yazdım. Kabaca bir hesap yapalım. En az takipçi sayısı benim olduğundan yola çıkarsak, yüz beş sanatçının ortalama iki yüz bin ile dört yüz bin arasında takipçisi, vardır. Bu demektir ki, Bursa’dan son derece memnun ayrılan sanatçılar iki haftadan beri sosyal medyada Bursa’nın tanıtımını yapıyorlar ve etki alanları dört yüz bin yetişkin insan.

Bir şehrin tanıtımı için küçümsenemeyecek bir rakam.

Şimdi konuyu Düzce’ye getirmek istiyorum. Düzce’nin tanıtımı için çaba harcayan zevata seslenmek istiyorum. Bu organizasyonun davetlisi olarak kaldığım günler içinde bir Düzceli olarak Bursa’nın yerine zihnimde hep Düzce’yi koydum. Düzce’nin tanıtımını yapmak için geliştirilen projeler arasında böyle bir organizasyon fikri olsa ne olur? Karşımıza ne gibi meseleler çıkar diye düşündüm.

Öncelikle alt yapı sorunu çıktı karşıma. Büyükçe bir kapalı alanımız yok mesela. Bursa Merinos Kongre ve Kültür Merkezi gibi değil ama hiç olmazsa onun yarısı kadar bile bir alanımız yok. Anıtpark’ta açık havada yaptığımız minik organizasyonlar bile kötü kava şartları oluştuğu zaman yarım kalıyor. Geçenlerde Gençlik Merkezi organizasyonunda olduğu gibi.

Peki, ümitsiz mi olmalıyım?

Yılan hikâyesine dönen Kültür Merkezi bile henüz tamamlanmamışken bu soruya vereceğim cevap kimseyi tatmin etmez.   

Peki, meselâ elli yüz kişiyi ağırlayabileceğimiz bir otelimiz var mı, şöyle açık alınla buyur edeceğimiz? Yok!

Ya gönüllü sayımız?

İçinizden “en iyisi bu sevdadan vazgeç” dediğinizi duyar gibiyim. Babam rahmetlinin bir sözü vardı; “oğul, gönül istiyor da ayak gitmiyor”.

Ben de çok istiyorum ama inanamıyorum. Çok kültürlü Düzce’nin böyle bir handikabı var ne yazık. 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
707 kez okundu
0 bekleyen yorum
1 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Katılıyorum   Katılmıyorum
%48,41

Saliha Tokat

27.5.2016 - 18:50:31

Kalbinize,kaleminize sağlık. Umarım en kısa zamanda istekleriniz gerçekleşir ve bizi de misafir eder güzel Düzce'miz. Amkara'dan sevgiler, selamlar.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

TESADÜF MÜ?

Miraç Kayıhan Karayiğit

TESADÜF MÜ?

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Gürkan İpek

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ