Bugun...
Site Haritaları Twitter Sayfamız Facebook Sayfamız
SON DAKİKA
[16:22] MHP İLK KONGRESİNİ CUMAYERİ’NDE YAPTI -- [16:14] Güçlükle Söndürüldü -- [15:53] Anıtpark meydanın ziyarete açıldı -- [15:47] LGS sınavında başarı gösterdiler -- [15:43] Düzce Belediyesi Farkını Ortaya Koydu -- [15:18] Borçlar Ödenmeye Devam Ediyor -- [14:04] Kontroller Devam Edecek -- [13:14] Divapan'dan Büyük Başarı -- [12:58] Geçmiş Olsun Mesajı -- [10:37] Koronadan Hayatını Kaybetti --
Yazarlar
Hele biraz dertleşelim
Hayrullah Altay

Hayrullah Altay

24.06.2016 - 09:38
738 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum

Zaman zaman yazmayı düşündüğüm yazı konularını bir tarafa not eder, sırası ve yeri geldikçe o konudaki düşüncelerimi sizinle paylaşırım. Şimdi notlarıma baktığım zaman, din içerikli notlarımın biraz kabarık olduğunu görüyorum.

Bunun nedeni galiba din ve toplum konusuna özel bir ilgi duyduğumdan dolayı otuz kırk yıldan beri takip ettiğim konunun serencamıdır. Gelinen nokta, hedeflenen sonucun ne kadar yakınında veya ne kadar uzağındadır, bunun ciddi bir muhasebesinin yapılması gerekir.

Demokratik hayata geçtiğimizden beri din ve toplum konuları, devletin bir numaralı ilgi odağı olmuştur. Devleti kurucu iradenin dini yok sayan bir laiklik anlayışını hayata geçirmek istemesi, ülkeyi bir zamanlar toplumda cenazeleri kaldırabilecek nitelikte insanların bile aranır olduğu bir duruma getirmiştir. Ezanın Türkçe okunması keza bir dayatmanın ürünüdür ve 1950’den sonra sırf bu arızayı düzelttiği ve toplumun dini hayatında bir serbestlik getirdiği için Menderes halk nezdinde kahramanlaşmış ve neticede kurucu iradenin darağacından geçerek milletin gönlüne hicret etmiştir.

Aradan geçen elli yıllık bir siyasi mücadelede ana damar yine din ekseni üzerinde ilerlemiş, bazı kurumların toplumun dini hayatı üzerindeki baskısı seçmeni çeşitli arayışlara itmiş, ülke çeşitli badireler atlatmış ve nihayet Tayyip Erdoğan liderliğindeki Ak Parti iktidarı ülkeyi 2002’den beri yönetmeye başlamıştır. Bu süreçte yaşananlar bir yana, artık milletin iktidara taşıdığı siyasi irade, dini anlamda ülkede söz sahibidir ve istediği kararları alarak hayata geçirebilmektedir.

Bu durumun dini hayatın fizikî görünümü anlamında olumlu sonuçlarını görüyoruz. Ama kastedilen, hedeflenen ve yapılmak istenen fizikî görüntü müdür, yoksa dinin de asıl hedeflediği ahlâkî kriterlerin hayata geçirilmesi midir? Eğer öyleyse ülkede bir hedef sapması mı yaşanmaktadır?

İki örnekle derdimi daha iyi anlatayım:

Bu ülkede yaşanan başörtüsü problemi, küçümsenmeyecek bir ölçüde zaman ve güç kaybettirdi. Yıllarımızı verdik başörtüsü tartışmalarına. Yapılmak istenen neydi? İnançlarından ötürü başörtüsü takmak isteyen kadınlarımızın önündeki hukuki engelleri kaldırmaktı. Haklı bir istek ve mücadeleydi, nihayetinde kazanıldı. Ama kaybedilen daha önemli değer, o başörtüsünün takılma gerekçesinin iffetin ve ahlâkın dışa vurumu olması gerekirken, sadece bir aksesuar olarak toplum geneline yayılması oldu. Ve mücadelenin diğer tarafında olanlar, bu dönüşümü, kendi mücadelelerinde bir haklılık argümanı olarak medyanın her kanalında gündemde tutuyorlar. Bu durum, başörtüsü mücadelesinin neticece gerçekten kazanılıp kazanılmadığı ile ilgili bir muhasebe yapılmasını zorunlu kılıyor.

İkinci örnek, imam hatipler ve din eğitimi konusu.

İki çocuğu imam hatipli olan bir baba olarak da, geçmişte imam hatiplilere yapılan haksızlıklara karşı verilen mücadeleleri haklı ve adaletin yerine gelmesi bakımından zorunlu buluyorum. Gerekçe neydi? İmam hatipliler bu memleketin üvey evlatları değildir ve istedikleri üniversiteye gidebilmeliler. Yani hedeflenen, ahlâklı bir nesil yetiştirmek.

Peki, şimdi gelinen noktada yine fizikî anlamda din öğretiminin önünde bir engel var mı? Yok. Yani bir anlamda bütün okullar imam hatip lisesi oldu. Ama öyle bir oldu ki, maşallah vur denince öldürecek cinsten. İçi dolduruluyor mu? Meçhul.

Azîzim, bir söz var; dinin elinde kar gibi erimeyenin elinde,din kar gibi erir gider. Dikkatleri kabuğa verip öz’üıskalamak, asıl maksadı ıskalamaktır ve bütün mücadeleleri boşa çıkarır.

Bugün maalesef böyle bir yanlışın içine girilmiştir. 


Facebook Yorumları
HALKIN KÜRSÜSÜ
738 kez okundu
0 bekleyen yorum
0 onaylı yorum
  SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
Maksimum 500 Karakter


Bu köşe yazısına henüz yorum yapılmamıştır, ilk yapan siz olun!...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Duzceninsesi.com.tr sorumlu tutulamaz.

Facebook Sayfamız Twitter Sayfamız Youtube Sayfamız Site Haritaları

YAZARLAR

Millet Bahçesi mi, Okul mu?

İlhami Atasever

Millet Bahçesi mi, Okul mu?

PAYLAŞMAK VE HAYAT

Miraç Kayıhan Karayiğit

PAYLAŞMAK VE HAYAT

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Yusuf Metehan Gül

Cumhuriyetimiz ve Değerleri

Son Bakış

Selçuk Özkurt

Son Bakış

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

Atilla Gösterişli

Gazeteciliğin İlk “Damla” sı

TEOG olmadığında…

Prof. Dr. Berat Özipek

TEOG olmadığında…

HİNT KENEVİRİ

Özhan KIZILTAN

HİNT KENEVİRİ

7 Haziran’ı Unutmayın…

Mustafa Koloğlu

7 Haziran’ı Unutmayın…

Sınav kaygısı gerekli midir?

Zeliha ŞENÇİÇEK

Sınav kaygısı gerekli midir?

Ya Bizimkiler?

Hülya İşcan

Ya Bizimkiler?

Taraftarın Gözünden…

Yaman Başkahveci

Taraftarın Gözünden…

Şerefenin ışıkları

Hayrullah Altay

Şerefenin ışıkları

8 Mart Kadınlar Günü

Mehmet Keleş

8 Mart Kadınlar Günü

Girişimci olursak ne olur?

Gökhan Cemre Kuzgun

Girişimci olursak ne olur?

Yeşil Düzce'm

Vedat Genç

Yeşil Düzce'm

Gürkan İpek

Tarık Şahin

TÜM YAZARLAR İÇİN TIKLAYINIZ